Indrukken uit de IJsselmeerpolders De pluimveehouderij op de Z.L.M.-tentoonstelling „Zie Zeeland" FRUITOOGST ONREGELMATIG |N de Noordoostpolder verwacht men een matige tot vrij goede fruitoogst. Hoewel de bedrijven wat grond, klimaat, leeftijd, enz., zeer gelijkmatig zijn, verschilt de stand toch vrij sterk van bedrijf tot bedrijf. Bij sommigen zal de produktie vrijwel nor maal zijn, bij anderen is de oogst klein. Het is daardoor moeilijk een goed beeld te krijgen. Onze indruk is echter dat de totale produktie tame lijk wat lager zal zijn dan vorig jaar. Dat ondanks de aanwas van de vele jonge bedrijven. Vooral op de landbouwbedrijven is de laatste jaren vrij veel ge plant en normaal stijgt de produktie met een paar miljoen kg per jaar. De Goudreinette, die overigens niet veel wordt ge teeld, laat het zitten. De Cox's is onregelmatig. Op vallend is dat overal de bomen van dit ras op IX ge ringd worden (2 halve ringen boven elkaar) waarna minder Cox's ziekte voorkomt en de stand meestal verbetert. Het hoofdras Golden Delicious is ook on regelmatig. Percelen die vorig jaar een zeer grote oogst gaven (tot 60—70 ton per ha) stellen nu vaak teleur. Men denkt daarom vooral aan uitputting en „zwakke bloemen". WEINIG PEREN In de N. O. P. worden overwegend appels geteeld. Peren nemen minder dan 10 van de oppervlakte in beslag. Daar is reden voor, want deze vruchtsoort voldoet maar matig. Zelfs dit jaar, nu overal in Nederland een grote perenoogst wordt verwacht, laten de peren in de N. O. P. het zitten. Voorzover valt na te gaan zijn de bloemkoppen in de afgelopen winter bevroren. De temperatuur is gedurende één nacht abnormaal laag geweest, zodat zelfs veel heesters als bijv. Forsythia zijn bevroren. Te meer opvallend, omdat het in de aangrenzende gebieden, bijv. de IJsselstreek, niet zo koud is geweest zodat de peren daar goed zijn. Hoe 't ook zij1, de meeste knoppen liepen dit voor jaar niet uit, zodat de bomen zelfs lang kaal bleven. Nu zijn de nevenogen uitgelopen en is de stand weer beter, hoewel zelfs tegen volgend jaar de bloemknop vorming door dit alles voorlopig niet gunstig lijkt. En de perenoogst is voor dit jaar klein. OOSTELIJK FLEVOLAND De eerste fruitbedrijven in Oostelijk Flevoland zijn in 1965/'66 geplant en zijn dus thans in het derde groeijaar. De boompjes zijn uitstekend gegroeid, zo dat er voldoende vruchthout was om dit jaar al een oogst van 78 ton per ha te verwachten, zeker van een ras als Golden Delicious. De bloei was overvloe dig, doch de vruchtzetting is tegengevallen. Daardoor zal de oogst meestal slechts 2 k 3 ton per ha bedra gen. Slechts een enkel bedrijf komt hoger. Jaarlijks worden 1520 nieuwe fruitbedrijven uit gegeven. De namen van de pachters van de vierde uitgifte zijn kortgeleden bekend gemaakt. Zeeland was hierbij met vier telers goed vertegenwoordigd. Het zijn: P. Rijk, Ovezande (21 ha erfpacht), P. v. d. Vliet te Wemeldinge (10 ha pacht); P. Minnaard, 's-Heer Abtskerke (9 ha pacht) en P. Philipse, Schore (7i/2 ha). DE ROOIPREMIE VOOR BOOMGAARDEN Zoals enige weken geleden reeds bekend is ge maakt, is door het bestuur van het O. en S. Fonds besloten een rooipremie toe te kennen voor het op ruimen van onrendaoele boomgaarden. De premie zal 7,50 per struik en 15,per hoog- stam bedragen, met een maximum van 1500,per ha. De leeftijdsgrens is bepaald op 1950, dus da bomen moeten minstens 18 jaar oud zijn. Dat is zo ongeveer alles wat er tot nu toe bekend is. Er wordt zeer veel gevraagd om nadere inlich tingen. Menigeen wil nog deze zomer rooien, omdat het werk dan in een droge tijd uitgevoerd kan wor den en de structuur daardoor minder te lijden heeft. Later rooien in een natte tijd is lastiger, daardoor duurder en zeer slecht voor de stuctuur. Daarom is het van belang dat de mogelijkheid wordt gegeven om snel (met premie) te rooien. Ook in andere op zichten is het gewenst dat men spoedig weet waar men aan toe is, bijv. om plannen te kunnen maken voor gezamenlijk laten rooien door meerdere telers. Er zijn echter geruchten dat het wel september kan worden voor nadere gegevens te verwachten zijn. Naar verluidt zijn er nog enkele moeilijke punten bij de verdere uitwerking. We hopen dat de geruchten onjuist zijn, dan wel dat de eventuele moeilijke punten snel opgelost zul len worden. Wie met voordeel al vlug wil en kan rooien, dient o.i. hiervoor de kans te krijgen, uiter aard met recht op de aangekondigde premie. A. v. O. Alle vier zijn afkomstig uit verkavelingsgebieden. Dat is niet toevallig, want dan heeft men bij solli citatie voorrang. Vermeldenswaard is nog dat de heer P. v. d. Vliet zijn twee broers navolgt, die al eerder, namelijk in 1965 en 1967, een bedrijf kregen toegewezen. Dat drie broers in zo'n korte tijd een bedrijf in de nieuwe pol der kregen is wel uniek. A v. O. ■JjOEWEL de landbouwwerktuigen en de diverse veekeuringen het hoofdbestanddeel van deze tentoonstelling vormden, mochten wij een toenemen de belangstelling voor de pluimveehouderij consta teren. Het aantal standhouders op het gebied van de pluimveehouderij was zeer groot. Hierbij vormden de legbatterijen wel het belangrijkste onderdeel, hetgeen voor een provincie die voor 100 op de legbatterijen is overgeschakeld niet te verwonderen is. Verder waren er vele bekende legrassen op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Het merendeel van de standhouders was goed tevreden over het ver loop en de contacten die zij op deze tentoonstelling hebben gelegd. Dat de pluimveehouderij in Zeeland in de volle belangstelling staat, is ook op de Z. L. M.- tentoonstelling wel weer gebleken. Wanneer de stand houders in de toekomst evenveel aandacht aan deze tentoonstelling besteden als nu is gebeurd, dan is een blijvend succes verzekerd. WAT WAS ER ZOAL TE ZIEN LEGBATTERIJEN Big Dutchman lag enigszins achteraf op het werk tuigenterrein, maar werd door de enorme naam borden toch wel door de pluimveehouders opgemerkt. Big Dutchman was met zijn volledige legbatterij- serie aanwezig, waarbij de compact 3-etagesysteem als iets nieuws kon worden aangemerkt. Bij dit systeem valt de mest van de middelste en bovenste etage op een asbestplaat en moet met een handschra per naar het midden van de batterij worden gescho ven, waar de mest via een opening tussen de kooien in de mestgoot valt. De heer De Groot was met een uitgebreide serie Facco legbatterijen aanwezig, hierbij viel de nieuwe automatica 3-etagebatterij het meest in het oog. Bij dit systeem zijn de zijplaten waarin de mestschraper schuift vrij hoog. Deze hoogte, samen met het spe ciaal doorgeplooide profiel waarin de geleider van de schraper schuift, kan indien gewenst worden gebruikt om met langere tussenperiodes de mest te verwijde ren. Dit nieuwe systeem heeft verder een ketting aandrijving die volledig boven de batterij ligt, zodat dit systeem niet door mest bevuild kan worden. De heer Lambert Geerkens was met de bekende Salmet legbatterijen aanwezig, terwijl ook enkele pa nelen van het Ëlita legbatterijhok waren opgesteld. Het geheel wekte een zeer degelijke indruk. Schaler was aanwezig met de bekende Californi- sche legbatterijen, die ook als stapelbatterijen ge leverd kunnen worden. De Machinefabriek Landwerk N.V. te Veghel had een ruime stand ingericht, waar de diverse mogelijk heden van het houden van legkippen op de batterijen overzichtelijk werden tentoongesteld. De heer Hoondert te Baarland was aanwezig met de E. P. B. legbatterijen. De heer Hoondert is de eerste Zeeuwse pluimveehouder die zich met de verkoop van legbatterijen gaat bezighouden. De E. P. B. leg batterijen kunnen zowel als trap- of als etagebatterij worden geleverd. Door de compacte vorm van het etagesysteem kunnen veel legkippen per m2 vloer oppervlakte worden gehouden, terwijl bij dit systeem geen of weinig draaiende dielen aanwezig zijn. De heer Fransen te Merksplas was aanwezig met het trapbatterijsysteem; ook kan door deze firma het flat decksysteem worden geleverd. Bij deze beide systemen is de watergoot afwijkend van de normaal voorkomende systemen. In een gesloten ronde plastic buis zijn op regelmatige afstanden aan de bovenzijde openingen aangebracht, waardoor morsen minder voorkomt en de goot langer schoon blijft. Het reini gen van deze goot is op zeer eenvoudige wijze uit te voeren. Verder waren op deze tentoonstelling met legbat terijen aanwezig de fa. Antheunis met de Cevo leg en opfokbatterijen en de fa. Lokhorst met de Ova leg batterijen. De 3-etagelegbatterij van de fa. Lokhorst was met de bekende mestband uitgerust. HOKKENBOUW De fa. Houtman te Dedemsvaart had op het buiten terrein een volledig pluimveehok gebouwd. Dit hok dat ook als batterijstal kan worden geleverd is aan de buitenkant met plywood bekleed en kan in 7 ver schillende breedtes worden geleverd. In de stand van de Rijkspluimveeteeltvoorlichtings- dienst werd speciaal aandacht aan de ventilatie en regeltechniek besteed. Voor de kavri regelapparatuur bestond speciaal veel belangstelling. Met dit systeem werden door het I. L. B. te Wageningen proeven ge nomen, waarbij bleek dat de temperatuurschomme lingen in het hok minder dan één graad C. bedroegen. AANWEZIGE STANDS MET LEGRASSEN Hubbard Nederland, de heer Koetsenruijter met Shaver Starcros, DeKalb Nederland, Bovans en C.P.I., Kimber Farms, Hyline Nederland werd vertegen woordigd door de kuikenbroeders De Hollander en Wouters. R. P. V. D., West-Nederland. UITSLAGEN PREMIEKEURING NEDERLANDS NEW FOREST PONV STAMBOEK Tijdens Z.L.M.-tentoonstelling op vrijdag 21 juni '68 Hengstveulens. Ie prijs: Walgrens Bento, eigenaar I. C. Klok, Oostkapelle; 2e pr.: Zuidhoek's Winston; eigenaar J. L. W. Wessels Boer, Zierikzee. Merrieveulens. Ie pr.: Spieringpolder's Cherry; eige naar J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 2e pr.: Bou- manshof's Beauty, eigenaar J. J. A. v. d. Velde, Nieu- werkerk (Zld.). Entermerriën. Ie pr.: Kleppersheide's Bleu Bell, eigenaar L. J. Boone, Ritthem; 2g pr.: Boumanshof's Apothy, eigenaar J. J. A. v. d. Velde, Nieuwerkerk (Zld.); 3e pr.: Zuidhoek's Salome, eigenaar P. J. de Vlieger, Middelburg. Drie-Jarige merriën le pr.: Furzey Lodge Petula, eigenaar J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 3a pr.: Broomy Pollyander, eigenaar J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 3b pr.: Klevershoek Sabrina, eigenaar P. J. de Vlieger, Middelburg; 3c pr.: Fire fly of War ren, eigenaar F. C. v. Twist, St. Maartensdijk. 4- en 5-jarige merriën met veulen, le pr. Warren Fly Past, eigenaar H. Zwart, Aardenburg; 2e pr.: Broomy Easter Gift, eigenaar I. C. Klok, Oostkapelle. 4- en 5-jarige merriën zonder veulen, le pr.: Sil- verley Scarlet Ribbon, eigenaar J. C. J. van de Velde, Kamperland; 2a pr.; Warren Marie, eigenaar J. C. J. van de Velde, Kamperland; 2b pr.: Gratia's Prinses, eigenaar C. van Driel, Nieuwerkerk (Zld); 3e pr.: As- hurst Miss Muffet, eigenaar C. P. v. Twist, St. Maar tensdijk. 6- tot 10-jarige merriën met veulen, grote maat. 3a pr.: Misty of Rockford, eigenaar J. C. J. v. d. velde, Kamperland; 3b pr.: Broomy Velvet, eigenaar F. C. v. Twist, St. Maartensdijk. 6- tot 10-jarige merriën met veulen, kleine maat. 2a pr.: Rapier Frolic of Rockford, eigenaar J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 2b pr.: Ophelia, eigenaar J. C. J. v. d. Velde, Kamperland; 3a pr.: Minkshorn Smo- key, eigenaar J. C. J. v. d. Velde, Kamperland? 3b pr.: Lyndihurst Flash, eigenaar C. P. Flikweert, Nieuwer kerk (Zld.). Beste enter merrie: Kleppersheide's Bleu Bell, eige naar L. J. Boone, Ritthem. Beste 3-jarige merrie: Furzey Lodge Petula, eige naar J. C. J. v. d. Velde, Kamperland. Kampioen merrie: Silverly Scarlet Ribbon, eigenaar J. C. J. v. d. Velde, Kamperland. Reserve kampioen merrie: Warren Fly Past, eige naar H. Zwart, Aardenburg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5