TUINBOUWKLANKEN Goed weer nodig voor klein fruit Ook op het eiland Tholen naar meer samenwerking DEZE week hebben de twee grootste fruitveilin gen van Zeeland hun jaarvergadering gehou den. Dinsdag gebeurde dat in Goes en donderdag in Kapeile-Biezelinge. Deze week. PINGEN VAN DE WEEK 4 AP ZUID-BEVELAND is nu de pluk van klein fruit in volle gang. De aardbeienoogst schiet al flink op en intussen zijn ook de rode bessen en frambozen aan de beurt gekomen. De prijzen zijn redelijk tot goed, maar het weer kon beter. Het is te hopen dat de weersverbetering die op de laat ste dag van juni begon, nog een poos zal aanhou den, want er dreigde groot nadeel. Er kwam al tamelijk rot en ook in andere opzichten had de kwaliteit te lijden van de regen en wind. De pluk is voor de kleinfruitteler altijd 'n span nende tijd. Als het tegenzit met het weer is het om moedeloos van te worden, vooral ook omdat in enkele weken tijd over het inkomen van het hele jaar wordt beslist. De appeloogst zal dit jaar niet groot worden. De peren hebben zwaar geruid, maar vooral de oudere bomen zullen toch voor een flinke produk- tie zorgen. Verder krijgen we na enkele magere jaren weer eens een „ouderwetse" pruimenoogst Het dunnen is nog niet afgelopen. Dat is op veel bedrijven dit seizoen een zeer veel tijd vragend en daardoor kostbaar karwei. En uiteindelijk zul len ze straks wellicht nog te dik zitten, want het is moeilijk om voldoende ruim te dunnen. Toch zal dit natuurlijk nodig zijn. Juist in jaren met grote oogsten speelt de kwaliteit een hoofdrol. De Z.L.M.-tentoonstelling was enorm. Wie daar niet geweest is heeft veel gemist. Onze compli menten voor degenen die alles zo perfect organi seerden. Trouwen ook aan het aantal „kopstuk ken" dat aanwezig was en aan de vele aandacht die door pers en t.v. aan het jubileum werd be steed was af te leiden wat een machtige, hoog ge waardeerde organisatie onze Z. L. M. is. yORIGE keer in „tuinbouwklanken" van Wal cheren gelezen dat de samenwerking tussen de drie grootste veilingen in Zeeland steeds vas tere vormen gaat aannemen. Onder de THOOLSE veilingen is men nog niet zover, maar toch wordt ook hier, moeizaam, aan gewerkt. Om meer cen traal te gaan veilen, trapt men zo vlug op iets langere tenen, daarvoor zijn wij van nature, tè individualistisch van aard op ingesteld. Toch valt te constateren dat er de laatste twee jaar wel vor deringen zijn gemaakt. Om maar iets te noemen: het gezamenlijke fustpark dat zeer goed werkt, het samen veilen van de late aardappelen in pool- verband en wanneer de aanvoeren bij het eind of begin van de campagne wat te klein uitvallen, dan ziet men echt het nut van samenwerking wel in. Het is te hopen dat de verschillende veiling bestuurders elkaar de lastige stenen van voor de voeten zullen halen, tot meerdere bloei van ons aller afzetapparaat. In de laatste week van juni is er ook weer een begin gemaakt met het veilen van de vroege aard appelen. De prijs zat echter nog niet te best, wat als oorzaak wel zal hebben dat er nog te veel han delaren met een overschot van de oude oogst in hun maag zitten. Het zou best kunnen wezen dat er in juli, wanneer de nieuwe oogst volop aan de gang zal zijn, minder overschot zal zijn dan in de maand juni. In zekere zin valt het beschot van de nieuwe aardappelen voor de tijd van het jaar wel wat tegen. De groei is van begin af te langzaam ge weest, wat door een Doré niet meer in te halen is, omdat zijn afrijping hierdoor zelfs nog wat ver vroegd wordt. Met het verder opgroeien van de diverse gewassen komen méér gebreken voor de dag. Verschillende percelen zaaiuien blijken dit jaar te diep gezaaid te zijn. De opkomst die hier mee vertraagd werd, laat dikwijls uienplanten zien, die er wat kurketrekkerachtig uitzien, om dat de afstand van de kiem van zaad tot buiten lucht te groot is, zodat het kiemplantje eigenlijk uit zijn kracht is gegroeid. Wanneer te diep ge zaaide zaaiuienpercelen nog extra opgesleept of geblokt worden, neemt de kans op een te dunne stand erg toe. Het is wel zaak dat de machinisten bij het uienzaaien er goed op toezien dat het zaad beslist niet te diep valt, wat vooral met de nieu we machines nogal eens voorkomt. De prijs van de vollegronds aardbeien ligt tot heden op een gunstig peil en er is veel kans dat er van een goed lonende teelt kan gesproken wor den. Met het bekende vruchtrot gaat het nog bij zonder goed en zeker wanneer hiervoor op tijd gespoten is. Met het tot nu toe nog steeds minder mooie zomerweer lijkt het er wel op dat er voor lopig nog niet van recordoogsten gesproken kan worden, wat zeker geldt voor de vollegronds bo nen, augurken en in mindere mate de vroege aard appelen. Hopelijk dat dit nog door 'n goed lonende prijs gecompenseerd zal worden. Het blijft toch meestal zó dat het aanbod de prijs bepaalt. DLEEK ons weer eens dat er nog altijd veel misverstand bestaat over de vergoeding van BELAST INGSCHADE BIJ ONTEIGENING. Onder onteigening verstaan wij daarbij ook en vooral de minnelijke aankopen ter voorkoming van onteigening. In de kontrakten die bij deze aankopen tussen de onteigende instantie en de onteigende partij wor den opgemaaktkomen wij bijna altijd de volgende clausule tegen: ,Jngeval en voorzover tengevolge van de ver koop uiteindelijk een hoger bedrag aan inkom stenbelasting zou worden geheven dan verschul digd ware geweest wanneer de verkoop niet zou hebben plaats gehad en dus slechts de jaarlijkse opbrengsten zouden zijn belast, zal dit door de betrokken Inspekteur der Belastingen dan vast te stellen nadelig verschil, de z.g. belastingscha- de" door koper aan verkoper worden vergoed." Deze clausule heeft vooral beirekking op vergoe ding van z.g. inkomensschade en wij zullen ons nu dan ook daartoe beperken. Dikwijls is ons al gebleken dat een onteigende meent dat hij op grond van de hierboven opgeno men bepaling van het kontrakt de belasting kan terugkrijgen die hij over het jaar waarin de ont eigeningsvergoeding valt, over die vergoeding aan de fiscus moet betalen. Het is dan ook een teleurstelling (en meestal niet zo'n kleine) als hij op een verzoek aan de Inspek teur van de Belastingen om de belastingschade vast te stellen een, overigens vriendelijk, briefje terug krijgt, waarin de Inspekteur schrijft dat er GEEN belastingschade is geleden. Men heeft als regel heel wat verwacht en dat blijkt dan ten onrechte te zijn. Jammer voor de onteigenden maar in heel veel, beter gezegd, in bijna alle gevallen krijgen ze voor de zogenaamdebelastingschade geen cent ver goeding, hoewel ze over de onteigeningsvergoeding toch een fiks bedrag aan inkomstenbelasting moe ten betalen* Hoe komt dit nu? Het is nogal een heel verhaal. Wij zullen het kort vertellen. In 1956 en 1958 zijn door de Hoge Raad twee ar resten gewezen waarin is aangegeven hoe de be lastingschade berekend moet worden. Men moet twee vragen beantwoorden. Ten eerste: Hoeveel moet betaald worden over de ontvangen vergoeding? Ten tweede: Hoeveel is de contante waarde van de belasting die zonder onteigening over de thans te missen inkomsten betaald had moeten worden? Als het eerste hoger is dan het tweede is er be lastingschade. Anders niet. Nu moet er om de bovenstaande vragen te beant woorden nogal gerekend worden. De Minister heeft daarom aan de Inspékteurs een veel eenvoudiger methode voorgeschreven om de belastingschade te bepalen. Volgens de wet Inkomstenbelasting zijn de ver goedingen wegens inkomensschade bijna altijd be last volgens het zogenaamde „evenredig tarief" dat tenminste 20 en ten hoogste 40 bedraagt en dat uiteraard ook tussen die twee percentages kan lig gen. (Wij gaan er nu niet op in hoe het juiste per centage berekend wordt.) Nu heeft de Minister van Financiën aan de In- spekteurs opgedragen aan te nemen dat, als het evenredig tarief toegepast kan worden, er van be lastingschade geen sprake is, behalve in enkele bij zondere gevallen. De Minister meent dat hij daar bij handelt in overeenstemming met de arresten van de Hoge Raad. Zo komt het dus dat maar in uitzonderingsgeval len belastingschade wordt vergoed en de conclusie moet dan ook zijn: Verwacht niet dat u op grond van belastingschade clausules schadevergoeding ontvangt. Stel u wel in verbinding met uw boekhoudbureau vóór u het kontrakt tekent, zodat u weet waar u aan toe bent. PAAUWE. Daar hielden de voorzitters hun jaarrede waarin ze aandacht schonken aan de gang van zaken in het afgelopen boekjaar en stonden zij stil bij dat gene wat er in de toekomst zal dienen te gebeuren. Daar werden de verslagen over het afgelopen boekjaar uitgebracht. Zeer veel aandacht in de pers kregen de opmer kingen in het jaarverslag van de veiling Goes dat één centrale veiling voor Zeeland nauwelijks vol doende is om de taken te vervullen die de afzet organisatie van de tuinbouw in de komende jaren zal krijgen. Het poolen van fruit heeft op beide veilingen op grote schaal ingang gevonden. In de verslagen werd ook ingegaan op de interventieregeling voor appelen en de gevolgen hiervan voor de fruitmarkt in het afgelopen seizoen. Gesteld mag worden dat deze invloed zeer groot is geweest. Dank zij deze E. E. G.-interventieregeling is er een bodem in de appelmarkt gekomen en werden de telers voor erger bewaard. Zonder deze regeling had het met de appelen een even groot drama kunnen worden als met de aardappelen in dit seizoen. Voorzitter Dekker heeft er in de Kapelse veiling vergadering op gewezen dat voor het produkt peren ook een E. E. G.-interventieregeling wenselijk zou zijn. Verder zou de regeling voor appelen vroeger in het seizoen dienen in te gaan en wel reeds in sep tember met de James Grieve als ijkras. In de komende weken zal blijken of hierin een kans zit want dan zal in Brussel deze regeling voor het komende seizoen worden vastgesteld. Over het afgelopen jaar konden op de veilings vergaderingen uiteraard weinig opwekkende gelui den naar voren worden gebracht. In Kapeile-Biezelinge zorgde het kleinfruit nog voor een omzetstijging ten opzichte van het jaar daarvoor, maar in Goes, waar het kleinfruit een minder grote rol speelt, daalde de omzet beneden die van het boekjaar 1966'67. In Goes wil men, naast de grote appelsorteer- machine die het vorig jaar werd gekocht, een der gelijke perensorteermachine aanschaffen. Bij deze veiling zal men ook overgaan tot de aanschaf van maximaal 4.000 stuks voorraadkisten en 2.000 pal lets. De voorzitters van beide veilingen toonden zeer positief te staan tegenover het op korte termijn tot stand komen van één centrale veiling voor Midden- Zeeland. Binnenkort zullen de definitieve voorstel len hiervoor bekend worden. We verwachten en vertrouwen dat hiertegen weinig bezwaren inge bracht zullen worden want het staat als een paal boven water dat het die richting uit moet. Gezien de ontwikkelingen op alle gebied is het onverantwoord om als tuinders in zulk een beperkt gebied met zulk een beperkte aanvoer ons de luxe van enkele afzonderlijk werkende veilingen te per mitteren. We hebben begrepen dat er op de veilingsver gaderingen in Goes en Kapelle algemeen begrip bleek te bestaan voor de standpunten van de be sturen op dit punt. Voorzitter Dekker is in Kapelle uitvoerig ingegaan op de oogstverwachting voor het komende jaar. Hij wees op de rijke oogst van pruimen die ver wacht mag worden en de goede perenoogst die er in de Zeeuwse boomgaarden hangt. Er zijn weliswaar uitzonderingen zoals voor Clapps Favorite, Beurré, Lebrun, Triomphe de Vien- ne en Légipont maar overigens hangen er toch veel peren op de meeste bedrijven. Wel is de rui bij bepaalde rassen zeer hevig ge weest. Met name is dat het geval bij Conférence, Beurré Alexandre Lucas en Doyenné du Cornice. Met betrekking tot de appels zijn de vooruitzich ten heel anders. Bij de zomerrassen als Yellow Transparant, Stark Earliest en James Grieve is er sprake van een goede vruchtzetting maar Goudrei- nette, die op veel bedrijven een belangrijke plaats inneemt is meestal matig en soms slecht. Matig is ook de vruchtzetting geweest bij Cox's Orange Pippin en Goudreinette. Bij de Golden Delicious is de stand zeer verschil lend. Er zijn goede en slechte percelen. Over het al gemeen mag volgens de heer Dekker van dit ras een oogst worden verwacht die tussen 50 en 60 van een normale oogst kan liggen. Hij sprak de hoop uit dat het prijsniveau van ap pelen belangrijk hoger zal liggen dan in de voor gaande jaren want daarin waren de financiële resul taten voor de fruitteelt wel erg ongunstig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4