ANTRACOL Eindelijk op reis naar Meridon ^^l^oor de ^^Urouw van Wet <=^icitteicind Aantasting kan de teler voor ernstige moeilijkheden plaatsen. Meer zekerheid, minder zorg, door een goede bescherming met het BAYER-middel het carbamaat met de versterkte fungicide werking tegen Phytophthora-aantasting in het blad. De formulering van ANTRACOL zorgt voor een uitstekende hechting en verdeling. ANTRACOL is gemakkelijk oplosbaar, heeft een grote stabiliteit en een lange werkingsduur Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana", Zierikzee 16 Aardappelziekte (Phytophthora infestans) BAYER-AGROCHEMIE N.V. Tel. 53241, Arnhem Onder redactie van Mevrouw L N. Huijsman-Griep (Slot) Heel vroeger stond hier het kasteel van de graaf van Crevreuse, meerdere malen verwoest en voor het laatst opgebouw aan 't eind van de vorige eeuw als jachtslot van een markies in 16de eeuwse stijl. Hij had echter wat te hoog gegrepen, ging failliet en sindsdien ging het slot meerdere malen in an dere handen over. Nu is het een bekende Neder landse Volkshogeschool, waar jaarlijks vele gasten vertoeven. Meridon ligt vrij hoog in een mooi park, deels Frans, deels Engels aangelegd. De staf bestaat uit Nederlandse meisjes, die hier praktijk doen en zich in de Franse taal bekwa men. Bij ons gezelschap hadden zich ook 4 jonge lui van de bosbouw cultuur technische school ge voegd, die hier 6 weken in de tuin gingen werken. INMIDDELS waren de berichten omtrent de sta- kingen weinig bemoedigend. Het met zorg op gestelde plan veranderde van uur tot uur en het voor die dagen geplande bezoek aan de opera, waar „Tosca" gespeeld werd, ging jammer genoeg niet door. Dan maar naar een operette, doch ook dat feest moesten we missen. Voor de maandag stond een bezoek aan het Louvre op het programma, 's Morgens gebeld en volgens antwoord kon het bezoek doorgaan. Door het uitvallen van de metro was er enorm veel verkeer. Een troost, dat er ook aan de buitenkant veel te zien is, dus genoten we volop van de prachtige architectuur, die het palei- zencomplex kenmerkt. De wandeling langs de Seine was mooi, maar de beroemde boekenstalle tjes waren gesloten. De Notre Dame, gelegen op het eiland in de Seine maakte een geweldige in druk. Gelukkig voeren de boten en konden wij dus een vaartocht op de Seine maken, waar we erg van genoten. Op ons gemak bekeken we de prachtige gebouwen en bruggen. Men is al een eind met het schoonmaken van de oude gebouwen gevorderd, doch de Eifeltoren is hard aan zijn 6-jaarlijkse verfbeurt toe. Daar is 40.000 kg verf mee gemoeid. Volgde nog een korte en laatste reis door Parijs, waar de stakingen zich meer en meer uitbreidden. De volgende dagen moesten wij ons dus bepalen' bij uitstapjes in de omgeving van Meridon, dat 35 km zuidelijk van de Franse hoofdstad ligt. De prachtige kathedraal van Chartres, kastelen in de omtrek, kleinere kerken waren ook een bezoek ten volle waard. TIJDENS één van onze tochten kwamen wij op een Franse boerderij terecht en hadden een ontmoeting met enkele Franse vrouwen. Gast vrouw was madame Beaudoux, presidente van de plattelandsvrouwen. Haar man is burgemeester van het 400 inwoners tellende dorpje. De boerde rij is 90 ha groot. Men kampt met personeelstekort. Tengevolge hiervan waren de koeien verkocht, 2 tractorchauffeurs deden al het werk en de vrouw had de zorg voor 4000 kippen en 1000 slachthaan- tjes, daarin bijgestaan door een mannelijke be diende. Soms helpt deze ook een handje mee in de huishouding. Madame doet ook de boekhouding, dus heeft zij heel wat omhanden. Men leeft heel eenvoudig, woont in de keuken, waar naast de koelkast, de vrieskist, de kachel, die half elec- trisch, half met gas wordt gestookt, ook de t.v. 'n plaatsje heeft. Men eet tweemaal per dag warm, 's avonds wat uitgebreider dan 's middags en tij dens de avondmaaltijd en een poosje natafelen kijkt de hele familie naar de t.v. De kinderen gaan al op 10-jarige leeftijd naar kostschool, daar moeder weinig tijd voor hen heeft. De meesten leren een vak, zodat er steeds minder werkkrachten voor de landbouw overblijven. Vele kinderen moeten al meewerken voor ze naar kostschool gaan. Daarnaast him schoolwerk, zodat er voor spelen weinig tijd overblijft. Over al deze zaken waren wij tevoren ingelicht tijdens de avonduren op Meridon. Het was dus een leer zame reis. Helaas konden wij ook het kasteel in Versailles niet binnen, doch slechts de prachtige tuinen be wonderen. Een tocht door de Seinevallei vergoedde aan natuurschoon wat wij aan cultureel genot door de verwarde toestanden hadden gemist. Alles bloeide overdadig, van meidoorn tot Bougainville. Wel een opwindende week dus en al was het dan anders dan anders, we hebben met volle teu gen genoten. De heer Lander heeft bewezen ook in moeilijke tijden een uitmondende leider van een Volkshogeschool te zijn. Telkens wist hij een goed programma samen te stellen. Onze leidster, mevrouw Woutersen, heeft hem hiervoor hartelijk dank gebracht. Hulde ook aan de huishoudelijke staf, die steeds wist wat wij na een lange dagtocht nodig hadden". Tot zover mej. Vos. Jammer voor haar, dat de stakingen roet in het eten strooiden, maar uit haar enthousiast verslag blijkt, dat de deelneem sters toch een waardevolle reis hebben gemaakt, die meer is dan een gewone toeristische trip. o In de Landbouwhuishoudschool „Prinses Juliana" heeft het mondeling eindexamen van de opleiding Inrichtingsassistente op 11, 12, 13 en 14 juni j.l. plaats gehad. Het schriftelijk gedeelte waarvoor landelijk op gaven waren verstrekt, was reeds 28 mei geweest. Bij het mondeling examen waren drie gecommitteer den aanwezig, terwijl de Inspectrice van de Inas-op- leiding op één der examendagen eveneens blijk van haar belangstelling gaf. 41 leerlingen namen aan het examen deel; waarvan er 39 slaagden, terwijl 2 leerlingen wel voor de stage zijn geslaagd, doch de theoretische opleiding nog een jaar moeten overdoen. Bij de geslaagden waren 10 leerlingen met een zeer goede stage, terwijl de andere leerlingen hun prak tijkjaar goed tot voldoende volbrachten. In een prettig samenzijn reikte de directrice, me juffrouw Van Liere de getuigschriften uit. Zij feli citeerde de meisjes mede namens die leerkrachten en sprak de hoop uit dat de meisjes met veel zorg en toewijding hun mooi gekozen beroep, n.l. in de ver zorgende sector, zullen verrichten. Eén der leerlingen sprak een woord van dank tot de directrice en leerkrachten voor het genoten onder wijs, onder aanbieding van een geschenk voor de school. Eén van de gecommitteerden sprak een gelukwens tot leerlingen, directrice en leerkrachten met de be reikte resultaten, een woord van dank voor de pret tige ontvangst en wenste de geslaagde leerlingen een goede toekomst toe. Verschillende meisjes hebben reeds een beroep ge kozen: n.l. 20 verpleegsters, 1 doktersassistente, en kele assistente inrichting, assistente keuken, 2 kraam verzorgsters, 2 kooksters en gezinsverzorgsters. En kele leerlingen hebben nog geen keuze gemaakt. Voor de nieuwe Inas opleiding, diie 15 augustus zal aanvangen, hebben zich reeds 54 leerlingen op gegeven, terwijl 49 leerlingen in stage zijn. (Van 1 april 19681 april 1969). De geslaagden zijn: Tineke v. d. Boogaart, Jopie Dool, Jettie Schoonen, Nelleke Schot, Sjaan Schults, Corrie StKuijk, Marian van Urk en Ans Verkerk, allen te Zierikzee. Amanda Costerue, Joke v. d. Linde, Yvonne Philipse, Jopie Strayer, Mieneke Strayer en Marijke v. d. Weel, al len te Haamstede. Coby Flikweert, Ina Flikweert, Willy Flikweert en Cora Goedegebuure, allen te Nieu- werkerk. Corrie de Blonde, Tiny Fierens en Addie v. d. Klooster, allen te Noordgouwe. Cora Fierens, Ans Ooms en Riet Rotte, allen te Kerkwerve. Hanna de Keijzer en Lenie de Waal, beiden te Bruinisse. Nannie van Dijke en Ria Slager, beiden te Brouwers haven. Jodie Bienefelt te Renesse. Mattie v. d. Panne te Scharendijke. Nel Vogelaar te Sint Philipsland. Tiny Bakker en Tanny Ridderbos, beiden te Gapinge. Francien Blok te Wolfaartsdijk. Nelly Redert te Stel lendam. Marjo van Ast te Melissant. Els Arensman, Ineke Arensman en Ria Mijs, allen te Stad aan 't Haringvliet.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 16