Hoe zit dat. Voorbeeld loonberekeningen Wat verandert er onder meer in de C. A. O.'s Land- en Tuinbouw 1968-1969? 13 ■VAAR het in druk verschijnen na verkregen goedkeuring van de voor kontraktjaw '66 - 69 gei- V dende C.A.O.-boekjes voor de land- en tuinbouw in Zeeland nog wel enige tijd op zich zal Hften wachten zijn onderstaand in het kort nog enkele punten opgenomen die van direkt belang ge licht kunnen worden. •- Bij de uitbetaling van het loon is de werkgever verplicht aan de werknemer een schriftelijke spe cificatie hiervan te geven (loonbriefje). Voor vaste arbeiders geldt dit alleen als er een wijziging in het loon plaats vindt. De vakantietoeslag (drie gemiddelde weeklonen) die in de staten op deze pagina's zijn opgenomen moet in voorkomende gevallen worden verhoogd met de voor betrokkene geldende vaste toesla gen over drie weken. Het vrijaf bij feest- en gedenkdagen blijkt nog steeds tot vragen aanleiding te geven. Daarom in het kort de hiervoor geldende regeling Vrtf (met de zondag gelijk gesteld mits niet op een zondag vallend) zijn: Nieuwjaarsdag, le en 2e Kerstdag en de dag waarop de verjaardag der Koningin wordt gevierd (deze laatste dag met dien verstande, dat, indien de bedrijfsomstandigheden zulks niet toelaten het vrij hebben geheel dan wel ten dele zal worden uitgesteld en plaats zal vinden op een latere datum, wel ke in onderling overleg tussen werkgever en arbeider zal worden vastgesteld). 9 Hemelvaartsdag, 2e Paasdag en 2e Pinksterdag zijn eveneens met een zondag gelijkgesteld en dus vrij. Geen landbouwarbeid behoeft te worden verricht op 15 augustus en 1 november; op Goede Vrijdag, op bid- en dankdagen en 1 mei, indien en voorzover de arbeider er prijs op stelt deze gedenkdagen te vieren. Indien deze dagen worden opgenomen zijn dit echter zgn. snipperdagen. Vakantiedagen vaste arbeiders. Vaste arbeiders met een volledige werkweek op jaarcontract werkend hebben recht op 15 vakantiedagen (werkdagen) indien IB jaar of ouder. Van deze vakantiedagen dienen zo veel mogelijk 10 doch tenminste 7 aaneengesloten te worden genoten. 18 vakantiedagen (werkdagen) indien beneden de 18 jaar, waarvan 13 aaneengesloten. Op de vakantiedagen worden opgenomen snipperdagen voor feest- of gedenkdagen in min dering gebracht. Vakantietoeslag. De vakantietoeslag is vastgesteld op 6 van het jaarloon, waaronder begre pen de vaste toeslagen en de geldswaarde van de verstrekte emolumenten. Onder de vaste toesla gen, die toeslagen te verstaan die permanent het gehele jaar door aan een bepaalde arbeider worden gegeven. Hieronder kan de oogsttoeslag vallen indien deze is omgezet in een vast be drag per week. De kwaliteitstoeslag voor melktoeslagen voor bijzondere werkzaamheden, ac- coordwerk enz. enz., welke niet permanent zijn vallen steeds buiten de 6 regeling. Kort verzuim zonder verplichte doorbetaling van loon. De werkgever zal de arbeider tijdig me dedelen indien wegens zeer dringende bedrij fsomstandigheden de aanwezigheid van de arbeider noodzakelijk is en de arbeider dus geen vrijaf kan nemen wegens het bezoeken van vergade ringen van besturen, commissies enz. KORT VERZUIM MET DOORBETALING VAN LOON Doorbetaling van loon vindt plaats in de navol gende gevallen (voor vaste arbeiders) le. Bij het overlijden van de echtgeno(o)t(e), van inwonende ouders of schoonouders en van eigen inwonende kinderen of pleegkinde ren gedurende de tijd van het overlijden tot en met de dag van de begrafenis, een en ander met dien verstande, dat op de dagen tussen overlijden en begrafenis de arbeider voorzover mogelijk, wel verplicht is tot mel ken 2e. Gedurende 1 dag (uitgezonderd onder b): a. bij de ondertrouw van de arbeider; b. oij het huwelijk van de arbeider (twee dagen); e. bij het huwelijk van eigen of pleegkinde ren, broeders of zusters van de arbeider of diens echtgenote, voorzover de huwe lijksplechtigheid wordt bijgewoond; d. bij bevalling van de echtgenote; e. bij het overlijden van uitwonende eigen of pleegkinderen, van aangehuwde kinderen, van ouders, schoonouders of grootouders; l. bij de begrafenis van uitwonende eigen of pleegkinderen, van aangehuwde kinderen, van ouders, schoonouders, broeders of zus ters, grootouders en aangehuwde broeders of zusters, mits de begrafenis wordt bijge woond; g. bij 25- en 50-jarig huwelijksfeest van de arbeider; met dien verstande, dat voor de toepassing van het gestelde onder b en c ten aanzien van Rooms-Katholieken onder huwelijk wordt verstaan „kerkelijk huwelijk" 8e. In geval van noodzakelijke medische verzor ging gedurende de werkelijk benodigde tijd, voorzover deze verzorging niet buiten de ar beidstijd kan plaats hebben. 4e. Ingeval van een bij wettelijk voorschrift of door de overheid zonder geldelijke vergoeding opgelegde verplichting gedurende de werke lijk benodigde tijd, tot. ten hoogste één dag, voorzover deze verplichting persoonlijk moet worden nagekomen. Onderstaand enkele voorbeelden van loonbe rekeningen overeenkomstig de nieuwe lonen en arbeidsvoorwaarden C.A.O. Land- en Tuinbouw 19681969. Nadrukkelijk wijzen wij er op dat het slechts voorbeelden zijn. De hierin verwerkte toe slagen zijn opgenomen om aan te geven hoe deze in de loonberekening verwerkt kunnen worden. LANDBOUW Vaste vakarbeider A - lange werkweek - 23 65 jaar, gehuwd 3 kinderen, diploma M.L.S. nieu we st^jl, trekkerbestaurder le klas, en praktijk cursus, waarderingstoeslag, en oogsttoeslag ƒ5,— per week. Bruto weekloon diplomatoeslagen (maximum) waarderingtoeslag 4 oogsttoeslag af werknemersdeel pensioenpremie af premie AOW 17,03 loonbelasting 7,57 5,7 Soc. Verz. premie 9,96 Nieuwe lonen die op 1 mei 1968 zijn inge gaan. De loonsverhoging (voor 23-65- jarigen) bedraagt 14 cent per uur. De contractperiode loopt in tegenstelling tot vorige C. A. O.'s, af op 28 FEBRUARI 1969. Ter voorkoming van misverstanden; De uitvoeringsbesluiten der arbeids- en rust tijdenverordeningen voor land- en tuin bouw worden vastgesteld voor de periode 1 mei 1968 t/m 30 april 1969. De arbeids tijden per jaar zijn voor arbeiders met lange werkweek 2474% uur en voor die met de korte werkweek 2344% uur per jaar. De premie Bedrijfspensioenfonds is in gaande 1 mei '68 gebracht op 5,50 per week. Bedroeg de inhouding op het loon tot 30 april '68 2,25 per week, met ingang van 1 mei 1968 Is het op het loon in te houden werknemersdeel 2,75 per week 18- 65 jaar. De oogsttoeslag die aan alle vaste en losse arbeiders voor oogstwerkzaamheden be taald moet worden is verhoogd van 45 cent tot 50 cent per uur. Wordt voor het vaste wekelijkse bedrag gekozen gedurende het gehele jaar te be talen dan blijft deze toeslag op f 5,per we«E gehandhaafd. Het minimum weekloon is 128,per week. De kans is groot dat ingaande 1 juli 1968 het minimumweekloon omhoog gaat. Hierover volgen nadere mededelingen. De afstandsvergoeding is verhoogd en wel 510 km ƒ0,75 per dag - 10 t/m 15 km 1,per dag en boven 15 km 1,50 per dag. Nu ook bedrijfskleding voor de losse arbei der n.l. één overall mits hij tenminste zes maanden bij dezelfde werkgever werkzaam is geweest. Scholieren van 14, 15 en 16 jaar, die tijdens hun vakantie arbeid in de akker- en weide- bouw en de veehouderij verrichten behoef den tot heden geen vakantiebonnen te wor den verstrekt. Dit is veranderd. Ook deze tijdelijke seizoenkrachten komen voor va kantiebonnen in aanmerking. De waarde van de vakantiebon per week ts voor 19 jaar en ouderen 7% x het uur loon verminderd met de halve pensioen premie, voorzover deze pensioenregeling van toepassing Is. Voor jonger dan 19 jaar 7% x het uurloon verminderd met de halve pensioenpremie, voorzover de pen sioenregeling van toepassing is. Het op deze pagina's vermelde is slechts een korte en onvolledige samenvatting van de belangrijkste bepalingen uit de C.A.O.'s. Raadpleeg t.z.t. de volledige C.A.O.'s die binnenkort gedrukt zuilen worden. Infor meer bij twijfel bij uw organisatie BI. TUINBOUW Vaste vakarbeider, 2365 jaar, gehuwd, kin deren, diploma fruitteeltvakschool en le knecht, en handvaardigheidsdiploma, prestatie- en waar deringstoeslag. 155,32 h 11.- 6,21 5,- 177,53 m 2,75 174,78 34,56 Bruto weekloon diplomatoeslagen (maximum) waarderingstoeslag 6 prestatietoeslag 5 afwerknemersaandeel pensioenfonds af premie AO.W. 16.46 loonbelasting 8,48 5,7 Soc. Verz. premie 9,63 144,83 11.- 8.69 7,24 171,76 2,75 169,91 34,57 Netto loon 140,22 Nette loon 134.44

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 12