KKll ■Jmm f ■f föZFjfca' GR Iml ml Het „oude ambacht Boer en landbouw philatelistisch bezien ■HU Hl jUfi"'"l&w IfëftüillVH Plil r In een tijd, waar de machines steeds groter worden en waar het geduld van de mens steeds korter wordt, is het een verademing kennis te maken met liedes, die nog de tijd moeten nemen om hun werk, hun ambachtelijk werk te doen. Mensen, die het eind- produkt, dat zij leveren geheel onder hun eigen ogen en han den zien en voelen groeien. Vaklieden, die weten, dat de waarde van hun produkt afhangt van de handen en het vernuft van de man die er achter staat. Die weten, dat de mooiste vormen vaak de eenvoudigste zijn; de vormen, die nog het dichtste bij de natuur staan en waarin de struktuur van het materiaal het beste uitkomt. De harde economische wetten, die vandaag de dag onbarmhartig onze maatschappij regeren, hebben een groot aantal handwerks lieden doen verdwijnen. Zij hebben van huisarbeid fabriekswerk, van een met liefde en toewijding vervaardigd werkstuk een mas- saprodukt gemaakt. Maar toch zijn ze er nog, de mensen, die met een eindeloos ge duld en groot vakmanschap, gepaard met een grote liefde voor hun beroep, nog steeds produkten vervaardigen, die door hun exclusi viteit en de wijze waarop zij tot stand zijn gekomen een aparte plaats innemen tussen het vele massagoed. Enige van hen zijn op deze jubileumtentoonstelling met hun werktuigen en gereedschappen naar Wilhelminadorp getrokken om u te laten delen in de vreugde, die zij iedere dag nog beleven in de uitoefening van hun ambachtelijk beroep. VEER gaarne hebben wij, filatelisten, de uit- nodiging van het Z.L.M.-bestuur aanvaard om deel te nemen aan de jubileum-tentoonstelling. Het is een zeer goede gedachte van het bestuur geweest, om de postzegelverzamelaars onder te brengen in de klasse „cultuur". In verschillende Zeeuwse steden zijn n.l. de verenigingèn aangesloten bij de Cultu rele Raden. Vele leden van de Z.L.M. hebben als hobby het verzamelen van postzegels en zijn aangesloten bij één der 8 afdelingen van de Internationale Vereni ging „Philatelica" van het rayon „Zeeland". Het rayon „Zeeland" telt 1100 leden en landelijk heeft „Philatelica" 10.800 leden. In het rayon „Zeeland" zijn afdelingen gevestigd te Goes, Middelburg, Vlis- singen, Oostburg, Bruinisse, Zierikzee, Terneuzen en' Flakkee. Ieder jaar wordt er in één der voornoemde plaat sen een tentoonstelling gehouden en dit is een prach tige manifestatie, die toont hoever de Zeeuwse ver zamelaars reeds zijn gevorderd. Er worden prijzen toegekend door een onpartijdige jury en wij prijzen ons gelukkig, dat wij op de Z.L.M.-tentoonstelling 3 verzamelingen kunnen tonen, die reeds meerdere malen met „goud" zijn bekroond. De Heer B. C. van Tienhoven te Goes toont 2 kaders (dit zijn ramen met een oppervlakte van ruim 1 m2) oude poststukken en afstempelingen van Zeeuwse gemeenten op oude zegels. De poststukken zijn oude brieven van de tijd van vóór 1850, dus toen er nog geen postzegels bestonden. De Heer K. Otte te Middelburg toont 6 kaders met kaarten, zegels en afstempelingen, alle betrekking hebbend op de provincie Zeeland. Op deze stempet vinden we b.v. Gemeentewapens, Stads- en dorps- gezichten, historische onderwerpen, geografische lig ging en Middelen van bestaan (b.v. Axel, Kapelle en Waarde). Verschillende gemeentebesturen hadden dichterlijke ontboezemingen, b.v. Veere zegt: „Een gratis advies voor nu en later, Benadert Veere vanaf het water". De Heer C. J. Bal te Wilhelminadorp toont 32 kaders met zegels, alle betrekking hebbende op de „Land- en Tuinbouw". Deze collectie is opgezet aan de hand van het beeld, dat de zegel vertoont. We vinden verschillende rubrieken o.a. paarden, rund vee, schapen, kippen, varkens, ploegen, landbouw werktuigen, maaidorsers, trekkers, vruchten, cacao, koffie, thee, rubber, tropische landbouw, landbouw- congressen enz. Er worden ruim 2000 zegels getoond, alle betrekking hebbend op de „Land- en Tuin bouw". Deze verzameling heeft in 1967 op de natio nale tentoonstelling de „Uphilex" de hoogste prijs behaald en op de wereld-tentoonstelling „Amphilex" de derde prijs. Tijdens de 3 tentoonstellingsdagen zullen herin- nerings-enveloppen te koop zijn. Deze duiden op het 125-jarig bestaan van de Z.L.M. en op een aantal zit de Zomerzegel 45 20 cent („Zeeland-brug") ge plakt. Deze zijn verkrijgbaar zolang de voorraad strekt, want de oplage is klein. Wij hopen, dat vele leden en niet-leden van de Z.L.M. de tijd kunnen vinden tot een bezoek aan deze expositie, die tezamen met de Zeeuwse siera den, in een schuur is ondergebracht. Allen zijn van harte welkom! C. J. BAL. 69

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 85