De carousselgroep van de Belgische Rijkswacht De Rijkswacht mag er terecht trots op zijn sedert dertig jaar de laatste bereden troep in België te zijn. Haar valt de eer te beurt tijdens openbare plechtig heden het Koninklijk Geleide te paard en het Ko ninklijk Motorrijdersgeleide te leveren om, in een sierlijk uniform, de bescherming van de Vorsten en hun doorluchtige gasten te verzekeren. In vroegere jaren was een ruiterfeest zonder carrousel ondenk baar. Die traditie heeft de Rijkswacht steeds in stand gehouden. Na een onderbreking tijdens de tweede wereld oorlog, werd met de carrousel andermaal van wal gestoken. De lijst opnoemen van al de feesten en wedstrijden welke sedert 1945 werden opgevoerd, zou ons te ver leiden. Beperken wij ons enkel tot het citeren uit de rijkgevulde historie. Enkele bui tenlandse steden: Keulen, Parijs (1953), Diekirch (1955), Düren (1954 en 1964), Leiden (1965), de Inter nationale Jumping te Aken op <6, 6, 7 en 8 juli 1967, het politiefeest te Keulen op 8 juli 1968 en de Inter nationale Jumping te Rotterdam van 29 augustus tot 3 september 1967. En in België zelf werd medewer king verleend aan de Internationale Jumping te Brussel in oktober 1966, de Internationale Jumping te Antwerpen in maart 1967, het Officieel Ruiter- toernooi van „L'OXER" te Brussel in juni 1967, de „Open Door" van de Luchtdoelartillerieschool te Lombardsijde op 28 juli 1967 en aan de feestelijk heden op touw gezet door de School voor Pantser troepen te Stockem, ter gelegenheid van de 125e verjaardag van de stichting der Cavalerieschool op 27 oktober 1967. Doch afgezien van het meesterschap dat door de ruiters werd bereikt, ontbrak er reeds lang een gala uniform dat naast de prestaties op gebied van paar- dendressuur, de carousel de nodige elegantie en luister moest bijzetten. In oktober 1966, op de Inter nationale Jumping te Brussel, werd de huidige tenue van de Rijkswacht voor het eerst getoond. Zaterdagmiddag is de beurt aan de twee en dertig ruiters, die onder leiding van Luitenant Bruyère hun kunnen zullen tonen op de tonen van de muziek van de fanfare van de Rijkswacht, dertig man sterk. Een schouwspel dat door de kleurrijkheid en onstui migheid lang in de herinnering zal blijven voort leven. r\E tradities van de Belgische Rijkswacht vinden L-/ hun oorsprong in een ver verleden. Reeds in de Xlle eeuw, in het oude Frankrijk, werd de Rijks wacht in België geïnstalleerd door de troepen van de Franse Revolutie, ter vervanging van de oude kompagnies Drossaards der Belgische Vorstendom men. Haar bestaan werd definitief bekrachtigd in 1831. In weerwil van een gestadige aanpassing van haar organisatie, haar uitrusting en haar methodes aan de sociale vooruitgang, is zij erin geslaagd door haar gehele geschiedenis, het oorspronkelijke karak ter te bewaren van een militaire organisatie met een bijna uitsluitend burgerlijke bestemming. Recht streeks onder het gezag van de uitvoerende macht, breidt zij haar bevoegdheid uit over geheel het Belgisch grondgebied. De Belgische Rijkswacht is tegelijkertijd een poli tiekorps met algemene bevoegdheid en tevens een krijgsmachtdeel. Ze is in de eerste plaats belast met opdrachten van gerechtelijke politie, handhaving van de openbare orde en, in oorlogstijd, met mili taire opdrachten. De rijkswachters bezitten boven dien de hoedanigheid van militair. De traditie van haar vroegere voorgangers, die te paard het platteland en de dorpen doorkruisten om er de veiligheid te verzekeren, wordt immer leven dig gehouden. Al heeft de auto, het motorrijwiel en de helikopter de paarden op verscheidene plaatsen Tvangen, toch blijft de rijkswachter van 1967 nog steeds bezield met hetzelfde ideaal de gemeenschap te dienen en te beschermen. Een evenement met luister en van elegantie

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 84