Glastuinder die een eenling bleef GLASTUINDER H. J. A. ten Haaf (34) in Zierikzee voelt zich nog altijd een eenling. Met zijn 6700 m2 staand glas, waaronder sla en tomaten wor den geteeld, pioniert hij op Schouwen-Duiveland eigen lijk nog steeds. Er zijn maar een paar collega's in dezelf de sector op het eiland te vinden. Overigens gebeurt dat pionieren wel grondig. Ten Haaf heeft sinds een jaar of drie aan de Kadeweg (achter het Zweedse Rode Kruis- ziekenhuis) een modern, middengroot glastuinbouwbe drijf, dat hij van het fundament af nieuw opzette toen de zeven hectaren grond van de oudere tuinderij moesten worden ingeleverd om Zierikzee het uitbreidingsplan „Malta II" te laten uitzetten. ,,Die verandering was een mooie gelegenheid om de zaak modern op te zetten", vertelt hij. „Vroeger deed ik wat meer aan grove tuinbouw, platglasteelten en volle grond." 42 Ook hier dus een omschakeling met het oog op de toekomst. Ten Haaf heeft de mechanisatie en de specia lisatie in zijn bedrijf gebracht. Buisverwarming (licht en zwaar gestookt) in de kassen, waar per jaar twee tot drie teelten worden bereikt. Bijna de gehele produktie is op de export gericht. De sla en tomaten gaan naar Duits land, Engeland, Zweden. Daar hebben de Nederlanders, kwaliteits-telers als ze zijn, een goede markt opgé- bouwd. En als je Ten Haaf aan het praten wilt krijgen dan hoef je alleen maar de naam van de Duitse minister Leber te laten vallen om meteen midden in de vervoers problemen van (onder vele anderen^ ook de glastuinders te zitten. „We hebben een goede markt. Ik ben alleen bang dat die door zoiets danig inzakt. Die vervoerskwestie komt op onze nek neer."

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 68