De varkens afstemmen op de verluxte maatschappij YM „Je bent gek", hebben ze In Helnken9zand wel eens tegen Dies Hannewijk gezegd, toen hij zijn bedrijf in gro ve tuinbouw omschakelde naar de varkens. Nu hij een goed renderende fokkerij met veertig zeugen heeft opge bouwd zeggen ze het niet meer. Hannewijk zelf: „Ik vind dat ik goed gegokt heb. Voor kleine bedrijven blijft er op het ogenblik niet veel anders over dan de overstap naar Intensieve teelten. In zekere zin ben je dan geen boer meer. Het komt vooral aan op vakmanschap en ondernemerszin. Nou, dat wordt nog lang niet genoeg uitgebuitTien jaar terug begon Hanne wijk zelfstandig te werken. Hij is nu 37 jaar. Al snel was hij tot de conclusie gekomen, dat er in het traditionele kleine landbouwbedrijf voor de toekomst nog maar een karig belegde boterham zat. Hij liet het er niet op aan komen. „Kijk", zegt hij nu, „je moet een produkt hebben dat goed zit. Bovendien moet je dan een kwaliteitsprodukt zien te leveren. De maatschappij verluxt steeds meer. Tarwe blijft tarwe. Daar zit geen muziek in. Een produkt als chips neemt de Industrie over. Wat er voor ons als kleine landbouwers overblijft zijn zaken als vlees, boe- men, glastuinbouwprodukten. En die vleessector zit goed in de EEG. Zie dan dat je daarin ook goed voor de dag komt. De consument stelt bijvoorbeeld hoge eisen aan de presentatie van vlees. In grootwinkelbedrijven, om maar wat te noemen." Hannewijk denkt nog maar weer eens hardop als hij tegenover ons zit. Hij heeft het een jaar of wat geleden ook allemaal grondig overwogen, toen hij zijn beslissing nam om zich in de varkensfokkerij te gaan specialiceren. Voor tachtig procent is zijn bedrijf er nu op gericht Het waren vrij zware investeringen, maar het varkensbedrijf it ook in Zeeland meer In trek gekomen. Er werd nogal wat aan kwaliteitsverbetering gedaan. De voorlichting op dit gebied werd actief. Het varkensstamboek ging beter functioneren. Hannewijk heeft zich in dit alles niet afzijdig gehou den. En hij heeft er beslist geen spijt van. „Ik lever big gen aan mesters. Dat Is de basis, waarop mijn bedrijf draait. Straks probeer Ik te komen tot een uitbreiding. Een bedrijf met zestig zeugen. Een volwaardig varkens bedrijf dus met een volledige dagtaak. Hij rekent ons voor dat je als eenmans-bedrijf een fokkerij met 100 zeugen aan kunt „Maar dan zit je natuurlijk wel altijd binnen", is onmiddellijk zijn bedenking. En Hannewijk voelt zich toch nog landbouwer genoeg om niet een zo opgesloten bestaan te prefereren. Zijn bedrijf met 5 hectaren in oppervlakte 6taat hem aan de ene kant toe om in de varkenssector nog voldoende uit de voeten te kunnen terwijl er daarnaast nog de mogelijkheid is om zoals hij het zelf noemt wat aan traditionele land bouw te doen. Zijn specialisme varkens is vooral om de export markt afgestemd. Frankrijk, West-Duitsland. Hij heeft de laatste jaren geprofiteerd van een vrij stabiele prijs. De praktijk heeft hem veel geleerd en door voorlichting (op Zuid^Beveland met een kern van ongeveer 15 man) pro beert hij op zijn terrein zo goed mogelijk bij te blijven. Dies Hannewijk heeft het allemaal aangedurfd. De om buiging van zijn bedrijf naar de varkensfokkerij was een zeer persoonlijk antwoord op de moeilijkheden in de landbouw. Hij staat er helemaal achter. En hij weet nu langzamerhand zeer exact wat er op zijn terrein te koop is en waar zijn kansen liggen. P

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 65