en door het groot-kapitaal, werden op de vrucht bare Franse gronden duizenden ha boomgaard aan gelegd. Als hoofdras Golden Delicious. Hoofdzakelijk met deze variëteit werd de Franse markt veroverd en daarna vrijwel geheel West- Europa. Hetgeen voor de Nederlandse fruittelers, die zich overwegend op de appelteelt hebben toegelegd en daarbij nogal afhankelijk zijn van export, een groot gevaar betekent. De Golden Delicious veegt thans gedurende 7 maanden per jaar vrijwel alle andere appels, met uitzondering van Cox's en Win ston, van de baan. OVERPRODUCTIE Het oude schrikbeeld, dat reeds in de veertiger jaren werd voorspeld, namelijk overproduktie, is thans bittere werkelijkheid geworden. Hoewel de appelconsumptie regelmatig toeneemt, evenals die van nog gezondere vruchten, kan men het toch niet opgegeten krijgen. Kunnen de 3 vuistregels: een ze groot mogelijk kwantum, zo hoog mogelijke kwaliteit en zo laag mogelijke kosten nog beter worden verwerkelijkt? Inderdaad, bij alle drie is nog wel iets te doen, doch wat de mechanisatie betreft blijven we in het na deel tegenover landbouw en industrie. Wij hebben namelijk bij de oogst en de snoei lang niet zoveel mogelijkheden tot mechaniseren als de akkerbouwer en veehouder bij zijn voornaamste werkzaamheden. Om nog maar niet te spreken van de industrie, die zich hoe langer hoe meer beperkt tot het indrukken van enige knopjes. Hetgeen een oninteressante, doch wel winstgevende arbeid is. TOCH NOG WEL TOEKOMST In het laboratorium worden middelen ontdekt, die bij aanwending de oogst zullen vergroten. Wij per soonlijk zijn daar echter niet mee gebaat. Een nog hogere produktie vergroot eerder de problemen. Zal de E.E.G. uitkomst geven? Misschien, doch de grootste concurrent (Frankrijk) is hierbij in ons midden. De nieuwste aanplantingen gaan in de richting van een no£ vroeger intredende produktiviteit, 3000 en meer bomen per ha. Hierdoor wordt de topproduktie nog weer enkele jaren vroeger bereikt. Wat kost dat allemaal? Een vraag die mij 40 jaren geleden ook reeds door ouderen werd gesteld. De aanloopkosten zijn nu minstens het zevenvoudige van toen. Voor mij staat echter als een paal boven water, dat er voor jonge mensen met vakmanschap en goede werklust nog wel toekomst zit in de fruitteelt. Indien b.v. Engeland zou openstaan voor onze Cox's en Conference zou dat heel wat betekenen. En dan. Zou het oude idee, dat de IX een kortere leeftijd heeft, toch niet enige waarheid bevatten?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 58