m AFWACHTENDE HOUDING De agrariër is tot voor kort altijd passief geweest wat betreft afzetzaken. Hij teelde enkele produkten, deed dat zo goed mogelijk zowel quantitatief als qualitatief en wachtte verder maar af wat de markt zou brengen. Hij liet zich bij z'n zaaiplan vooral lei den door de prijzen in het afgelopen oogstseizoen en ternauwernood door de prijs verwachtingen voor de komende tijd. Hij keek meer terug dan vooruit, het geen hij bij het ploegen wel zou nalaten. Dit lijkt bijzonder vreemd, ja zelfs dom. Althans op het eerste gezicht. Bij een nader beschouwen komt de zaak echter anders te liggen. Wat zijn namelijk de voor naamste kenmerken van de agrarische produktie: a) er zijn zeer veel producenten b) kg opbrengsten en kwaliteit kunnen sterk wisselen Hieruit volgt, dat het aanbod bijzonder versnip perd is gepaard gaande met grote schommelingen in het aan te bieden kwantum en de kwaliteit daar van. Kortom er valt geen afzetbeleid te voeren. Daardoor wordt de markt anoniem aan de kant van het aanbod ea is de prijshoogte het resultaat van een spel van krachten, waarop je als individuele boer geen enkele invloed hebt. Dit leidt tot de hou ding: we zullen wel zien wat de prijs wordt. Met als enig overigens wankel houvast, dat je weet hoe het vorig jaar was. De boer van 1843 wist van afzet veel minder dan wij nu. Z'n passiviteit was daardoor geheel verklaar baar. Oók dr. P. J. Bouman gewaagt daarvan in „geschiedenis van den Zeeuwschen landbouw in de negentiende en twintigste eeuw en van de Zeeuw- sche landbouwmaatschappij", geschreven ter ge legenheid van het 100-jarig bestaan van de ZLM. MARKT IN VORIGE EEUW Hoe zag dat af zet wereld je in het midden van de vorige eeuw er eigenlijk-uit? De voornaamste pro dukten waren granen, meekrap, witte bonen, kool zaad, peulvruchten, vlas en aardappelen, waarvan de afzet hoofdzakelijk in het binnenland plaats vond. De markten hadden vooral een plaatselijk of regio naal karakter. Zo werd tarwe bijvoorbeeld recht-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 52