alleen het voorwerp, maar erger nog iedier gegeven over het gevondene weer evenzo in het duister ver dwijnt. Moge dit artikel vele lezers er toe aansporen met nieuwe, hun bekende vondsten en gegevens voor den dag te komen. Brengt U ook eens een bezoek aan de Zeeuwse musea en oudheidkamers, want er gaat ook veel door onwetendheid verloren. Misschien doet U na zo'n bezoek weldra de meest interessante ont dekkingen 1 (Mesolithlcum): Oude Steentijd (Paleolithicum): (nog geen landbouw en aardewerk) ouder dan ca. .8100 v. Chf. QM U alvast iets wegwijs te maken op Uw wan deling door het verleden zowel in het mu seum als op de kleine tentoonstelling van Zeeuwse bodemvondsten op het Z. L. M.-terrein te Wilhelmina- dorp volgt hier een archeologische tijdtabel: QVER de vroegste bewoning van Zeeland is wei nig bekend. Voorwerpen behorende tot de Oude Steentijd zijn een enkele maal opgevist en -gezogen in het gebied van de Ooster- en Wester- schelde. Een stratigrafisch verband ontbreekt hier (Stratigrafie: de kennis van de aardlagen; wijze van ontstaan, ouderdom, verhouding t.o.v. andere lagen enz.). Uit de jongste fase van de Öude Steentijd (Epi- Paleolithicum) zijn tijdens opgravingen in Axel in het Pleistocene dekzand door de mens vervaardigde vuur- ï- Overblijfselen van een oud bouwland uit de 9de/10de eeuw op het strand te Domburg; nog duidelijk zichtbaar is de vroegere ploegzool van het akkerland, alsmede enige sloten of overblijfselen van kreken. Late Middeleeuwen: Vroege Middeleeuwen: Ottoonse tijd: Karolingische tijd: Merovingische tijd: Romeinse tijd: Préhistorie: Ijzertijd: Bronstijd: Late Steentijd (Neolithicum): Midden Steentijd ca. 1000—1500 na Chr. ca. 400—1000 na Chr. ca. 850—1000 na Chr. ca. 750850 (100Q) na Chr. ca. 400— 750 na Chr. ca. 0400 na Chr. „ouder dan de Romeinse tijd" ca. 700 v. Chr.—0 ca. 1500 v. Chr.—700 na Chr. ca. 4000—1500 v. Chr. (eerste landbouw) ca. 8100—4000 v. Chr. stenen voorwerpjes gevonden (ouderdom ca. 8500 j. v. Chr.). Vondsten uit de Midden-Steentijd, ook weer vuurstenen voorwerpjes, zijn bij honderden in Aar denburg aan het daglicht gekomen tijdens de opgra vingswerkzaamheden in deze, in de latere Romeinse en Middeleeuwse tijd, zo belangrijk geworden plaats. De vele interessante Aardenburgse „bodemschatten" zijn nu opgesteld in het nieuwe, modern ingerichte Aardenburgs Gemeentemuseum, waarbij de vondst omstandigheden e.d. zijn toegelicht met zogenaamde lak- (bodem-) profielen, kaarten, foto's en tekenin gen. Uit de Late Steentijd is in 1957 een nederzetting onderzocht te Haamstede (Brabers). Daarbij zijn voor het eerst in Nederland plattegronden van huizen ge vonden, daterende uit omstreeks 2100 j. v. Chr. Dit belangrijke onderzoek en nog vele andere in Zeeland kon door dè Rijksdienst v. h. Oudheidkundig Bodem onderzoek worden uitgevoerd dank zij de welwillende medewerking van de Dienst voor de Herverkaveling, 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 49