44 jaar geleden Het plooien en opmaken van de kanten mutsen. ER is al veel geschreven over de veranderingen, die zich hebben voltrokken sinds de Z.L.M. in 1843 werd opgericht. De boerinnen, die om streeks halverwege de vorige eeuw hun huishouding be stierden, zouden vreemd opkijken als zij het leven op een modern landbouwbedrijf konden zien. Zij hadden naast de zorg voor het gezin veel met de levende have, die bij het bedrijf hoorde te maken. Er moest worden ge molken, boter gekarnd, eieren geraapt en de omvangrijke was moest met de hand worden gedaan. Daar men meest al .van klein tot groot in klederdracht was gestoken viel er ontzettend veel te strijken. Wel was er hulp aanwezig. Zolang de dochters, als die er waren nog niet konden meehelpen was er zeker één, maar soms wel twee dienstboden, die van 's morgens vroeg, tot 's avonds mee werkten. Nu zijn er op de akkerbouwbedrijven noch paarden of koeien en zelfs soms geen pluimvee te vinden. Motoren ronken, waar vroeger de paarden ploeg en eg door de vette klei trokken. Wat is er aan romantiek verdwenen, hoort men zo af en toe verzuchten, doch de tijden ver anderen en wij moeten meel TOCH is het altijd nog een lust voor het oog een vrouw in Zeeuwse dracht op haar paasbest te zien en daarom zijn wij op een zonnige middag In mei, rijdend door bloeiende boomgaarden naar Oude- iande getogen om een praatje te maken met de dames Allaart, die ons met gulle gastvrijheid in hun gezellige woning ontvingen bij de Zuid-Bevelandse plattelands vrouwen zijn de gezusters Allaart overbekend. Zij heb ben vaak meegewerkt als er iets op het gebied van klederdracht en sieraden moest worden georganiseerd K^permalen zijn zjj ook buiten de provincie te gast ge- 10 In verband met het bezoek, dat H. M. Koningin Juliana aan de a.s. jubileumtentoonstelling van de Z.L. M. hoopt te brengen, vonden wij het aardig een herinnering op te halen aan het bezoek, dat zij in 1924 met haar ouders aan Zeeland bracht. Vele Zeeuwen weten niet, dat twee Zuidbevelandse plattelandsvrouwen het mooie costuum voor de toenma lige Prinses Juliana grotendeels zelf maakten en het hun ook vergund werd de jonge Prinses hierin te kleden. Mevr. L. N. HUYSMAN—GRIEP. De prachtige gouden broche in de vorm van een J met een kroontje, erboven versierd met ruim 40 kleine parels.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 36