land- en tuinbouwproduktie, nog steeds van betekenis, is een waardevolle achtergrond van veel besluiten der Zeeuwse Land bouw Maatschappij geweest. Daaruit kwam onder andere de voor ons gewest zo belangrijke keuringsdienst voort en de gerichtheid van de maatschappij op dat wat buiten onze grenzen beter was op het gebied van rassen en veeslagen, heeft zeker ook bijgedragen aan het tot stand komen van verantwoord onderzoek voor land- en tuinbouw. Heel duidelijk is de invloed, op dat wat nu aan instellingen en diensten aanwezig is, merkbaar op het gebied van voorlichting en onderwijs. De wandelleraar en de cursussen; ze waren het resultaat van niet genoeg te waarderen en zegenrijke initiatieven van de Maat schappij in de jongste jaren van haar bestaan. Betekent een 125-jaar Zeeuwse Landbouw Maatschappij ener zijds een gestage opbouw van onderwijs, onderzoek, voorlichting en coöperatiewezen, boekhoudbureau, landbouwblad (juist dit jaar 60 jaar oud), anderzijds was het voor het gewest en voor boer en tuinder een historie met voorspoed en tegenslagen en ook dat tekende het werk der Maatschappij. Nat en droog; goede en slech te oogsten wisselden elkaar af. o WREDE was er, maar ook oorlog teisterde de provincie en rampen lieten diepe groeven achter bij de mensen en in het landschap. Het waren evenwel taken voor de maatschappij; het trachten te bereiken dat harde omstandigheden werden verzacht of dat herstel en vernieuwing werden aangepakt, zodat weer een nieuw begin kon worden gemaakt. Ook het terrein van de economische ontwikkeling was een onder werp van regelmatig terugkerende zorg. Grote dieptepunten waren de jaren 70 in de vorige en de dertiger jaren in deze eeuw. Maar ook buiten deze wel zeer duidelijke periodes van terugslag waren er tijden, dat de problemen voor land- en tuinbouw zich op economisch terrein opstapelden. Rubrieken in ons landbouwblad zoals ,,de crisistijd van dag tot dag" in de jaren omstreeks de eerste wereldoorlog en de eindeloze rij requesten die naar de Minister werden verzonden, zijn daar een duidelijke getuige van. o QOK in de periode waarin we nu leven stapelen de vragen zich in onze sektor weer op. In de aardappelsektor en de fruit teelt zijn uiterst lage prijzen een feit en in een tijd waarin praktisch iedere Nederlander nog steeds op loonsverhoging kan rekenen, wordt ook de veehouderij met een inkomensverlaging geconfron teerd. En er is meerl De onzekerheid over de concurrentiepositie en de vragen die de schaalvergroting in onze sektor oproepen zijn daarbij vermoe delijk wel de voornaamste. Nadat in de periode na de laatste wereldoorlog en de ramp grote verandering tot stand kwamen met als resultaat een zeer grote stijging van de arbeidsproduktiviteit, wordt onze bedrijfstak na deze inspanningen in de laatste 20 jaar kennelijk weinig rust gegund. Een van de lessen van 125 jaar is naar mijn mening het voor beeld in samenwerken. Deze gouden draad zal ook in de toekomst vastgehouden en aangehaald moeten worden. Het is mijn vaste overtuiging dat alleen op die wijze zowel economisch als maatschappelijk land- en tuin bouw een waardige plaats zal blijven innemen. J. PRINS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 30