22 juniJubileum-sterrit naar de tentoonstelling P. J. G. P.I.G.-tentoonstellingsbal Eerste kursusperiode 3e top-kaderkursus afgesloten Veilingen fuseren 22 Wanneer U dit leest, dan is het jammer genoeg te laat om een programma boekje via het sekretariaat te bestellen. Mocht U echter toch nog mee willen doen, dan kan dit alsnog. Wat moet U doen? U rijdt 's morgens naar één van de hieronder genoemde startplaatsen en aldaar ontvangt U alsnog een pro grammaboekje. Bestudeer dit boekje zorgvuldig alvorens U op pad gaat. STARTPLAATSEN Proefboerderij „Mariënhof", Smitsweg 18, Westmaas (Z.'-H.). Graanopslagbedrijf „S.V. Eeklose Polders", Watervliet (België). Café-Restaurant „De Val", Zierikzee. Manege „De Eendracht", Rijkebuurtweg 8, Serooskerke. Veiling Ver. „Zuid-Beveland", Fruitlaan, Goes. Landbouwpraktijkschool „Prins Willem", Schoondijke. Mouterij „Menu" N.V., Hoek en Bos 2, Kloosterzande. Coöp. Groenvoederdrogerij „De Bevelanden" G.A., Kortgene. Shell Servicestation „Havermans", Korteven (bij Bergen op Zoom). Als U meedoet, hebt U gegarandeerd een prettige dag met bovendien een kans op waardevolle prijzen. De Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland organiseert op zaterdag 22 juni een groot TENTOONSTELLINGSBAL in de Veiling, Fruitlaan te Goes. Aanvang 20 uur. Medewer king wordt verleend door het bekende orkest „The Melody Stars". KLEUTERKLAS EN KINDERBOERDERIJ OP HET TENTOONSTELLINGSTERREIN Natuurlijk verwachten wij u allen op de Z. L. M.-tentoonstelling te?W.ilhel- minadorp. Wilt u onbezorgd van de tentoonstelling genieten, zonder kinde-- ren, maar zijn er vioor u moeilijkheden omtrent een oppas voor uw kleuters, brengt u ze dan gerust mee. In de stand van de Plattelands Jongeren Gemeenschap is een bijzonder mooie kleuterklas ingericht, waar onder deskundige leiding uw kinderen bezig gehouden kunnen worden. Niet alleen binnen, maar ook buiten op onze kinderboerderij, waar schapen, geiten, kippen, ganzen, eenden, kalkoenen, pauwen en pony's rondlopen, kun nen de kinderen zich vermaken. Tijdens het verblijf van de kinderen in of buiten de P. J. G.-stand wordt hun een glas melk en een appel aangeboden. Tot ziens dus in de stand van de Plattelands Jongeren Gemeenschap Zeeland De afgelopen winter werd in het vormings centrum „Hedenesse" bij Cadzand een begin ge maakt met de derde Top-kaderkursus. Hieraan r.mien 24 land- en tuinbouwjongeren uit het zuid westen deel. Het deel van de kursus is begeleiding en vor- rr ir g te geven aan de deelnemers waarvan ver wacht mag worden dat zij qua instelling, interesse en opleiding deel zullen gaan uitmaken van be sturen van agrarische en andere organisaties op het platteland. Inmiddels is de eerste kursusperiode afgeslo ten. Dat gebeurde met een tentamen dat door enkele docenten werd afgenomen die aan de kursus meewerkten. Het zomerprogramma van de Top-kaderkursus bestaat uit een driedaagse exkursie waarbij on dermeer de Tweede Kamer en de Hoogovens zul len worden bezocht. Begin volgend jaar hopen de kursiSten in „Hedenesse" de tweede kursusperiode te door lopen. Deze periode duurt, evenals de eerste, vier weken. Nadien wordt een examen afgenomen, on dermeer naar aanleiding van een werkstuk dat de betreffende kursist heeft gemaakt. Het examen is tevens sluitstuk van de kursus. De deelnemers zijn tot dusver enthousiast over de opzet en uit voering. Dit blijkt ondermeer uit het feit dat oüd-kursisten jaarlijks reünie-bijeenkomsten orga niseren. De organisatie van de kursus is moge lijk door bijdragen van agrarische organisaties en coöperaties in het zuidwesten. Tijdens de derde kursus werd de volgende heren tentamen afgenomen: C. A. Abrahamse, Seroos kerke (W.); B. den Baars; Melissant; M. Boonman, Rilland-Bath; C. Branderhorst, Eethen; J. P. van Dalen, Poortvliet; R. den Engelse, Klundert; P. v. d. Erve, Mijnsheerenland; J. de Feijter, Axel; P. Flikweert, Nieuwerkerk; D. G. de Kater, Wis- senkerke; H. Knook, Oude-Molen; J. Louwerse, Middelburg; J. J. van Nieuwenhuyze, Kloetinge; A. A. J. M. Noë, Waterlandkerkje; D. A. Ruysse- naers, Zevenbergen; C. J. Soethout, Oostelbeers; M. J. Stoutjesdijk, Tholen; G. H. Toorenaar, Nisse; A. v. d. Tol, Middelharnis; H. J. Velthoen, Nu- mansdorp; T. Verhage, Schoondijke; J. de Vrij, Klundert; C. J. van Westen, Zierikzee en E. J. M. Wijffels, Waterlandkerkje. TUINBOUWKLANKEN NATUURLIJK rekenen we op een massaal be zoek van onze leden uit WALCHEREN en andere delen van Zeeland aan onze grote tentoon stelling in de Wilhelminapolder op 20—22 juni. Wil deze manifestatie aan zijn doel beantwoorden dan moet er natuurlijk daarnaast ook een groot bezoek van belangstellenden en niet-leden zijn. We hopen dat, als morgen de voorlopige balans wordt opgemaakt, de grote en vele inspanningen ruim beloond zullen zijn door een grote publieke belangstelling. We weten dat kosten noch moeite gespaard zijn om e.e.a. te doen slagen. Een pluim voor onze organisatie en de organisatoren moge ook uit Walcherse tuinbouwkring niet achterwege blijven. Van het vele dat ons de laatste weken bezig hi#ld vinden we de zo pas voor publicatie vrijge geven mededeling van onze veilingen wel 't be langrijkst, n.l. de volledige fusering van de vei lingen Middelburg, Goes en Kapelle. Ongemeen jammer dat Krabbendijke e.o. langs het lijntje blijft toekijken hoe de broeders hun spel verder spelen. Wordt het een pluspunt, wat we toch mo gen hopen, dan zal t.z.t. ook Krabbendijke nolens volens moeten volgen. Dit zou, misschien zijn we wat te ruim van blik, weer extra kosten en ein deloze besprekingen tengevolge hebben. Moge onze eenvoudige repliek doordringen tot in Krabbendijke zodat men ach nog ten halve be keerd! Uit de een ieder toegezonden toelichting vinden we een tweetal zinsneden extra aandacht waard n.L dat de veilingen-kosten belangrijk gedrukt kunnen worden. Deze verwachte lagere kosten geven een niet te veronachtzamen neveneffect, n.1. 't daardoor verminderen van buiten de veiling om verkopen. Ieder lid ontving vorige week een fol der waarin gewaarschuwd werd tégen het vele „buiten om" verkopen, gepaard gaande met een verwijzing naar de veilplicht. Nu de grote toeristenstroom weer los komt dekken vele handelaren zich in om vlug wat kistjes dit of dat op de kwekerijen los te peuteren. Motto I is meestal: je spaart de vracht en de kos ten uit. Worden onze onkosten nu lager dan staat onze veiling veel sterker met het betoog (hoe juist ook), breng alle producten op één punt! De han del moet dan ook komen en automatisch krijgt men de hoogste prijs. De koorden der beurs zijn nu eenmaal sterk. Het tweede punt dat ons extra trof was dat er in de naaste toekomst eerder minder dan meer ondernemer zullen zijn. Dit is o.L juist maar daar hoeft in genen délë een verminderde aanvoer tegenover te staan. Persoonlijk verwachten we niet dat onze productie-aanvoer van fruit zal ver minderen. Er is nog te geregeld bij- en aange plant. Van onze boomkweker hoorden we zelfs dat er deze winter van bepaalde soorten geen boom meer te krijgen was. Dit fruit komt vrij vlug (met moderne rassen) op de markt. Men neme maar als voorbeeld de massale aanvoeren in Frankrijk! Gelukkig is in dit enorme land weer een normalisering aan de gang, maar hierover een volgende maal. Mogen we eindigen met U alsnog, indien nodig, op te wekken voor een bezoek aan onze Z. L. M.- tentoonstelling in Wilhelminadorp? (Vervolg van pag. 20) DE NIEUWE AARDAPPELOOGST IN DE E. E. G. Over de vooruitzichten voor de aardappeloogst in de Europese Economische Gemeenschap zegt de Euro pese Commissie dat in Frankrijk dit jaar een wat kleinere oogst wordt verwacht dan verleden jaar als gevolg van schade door nachtvorst. Ook de West- diuitse oogst heeft in mei van de vorst geleden. In Italië zal het areaal vroege aardappelen waarschijn lijk kleiner zijn dan verleden jaar. In de Benelux heeft de vorst blijkbaar weinig schade veroorzaakt. De produktie zal ongeveer gelijk zijn aan die van verleden jaar. GROTER TARWEAREAAL IN E. E. G. Volgens een rapport van de E. E. G.-commissie zal het tarweareaal van de gemeenschap dit jaar 7 pro cent groter zijn dan in het afgelopen jaar en 1 pro cent groter dan het gemiddelde over de jaren 1963/ 1967. Men verwacht dat het areaal in Frankrijk en West-Duitsland 4 procent groter is dan dat van vorig jaar. Over de Italiaanse oogst kan men nog weinig zeggen als gevolg van de droogte die heeft geduurd van eind april tot eind mei. Particulieren voorspellen een grotere oogst, maar regeringswoordvoerders ver wachten een tekort. Verder verwacht men dat de oog sten in Nederland, België en Luxemburg dit jaar aan zienlijk groter zullen zijn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 22