Toen ruim 10 jaar geleden het „New Forest" pony stamboek in Nederland werd opgericht, had nie mand kunnen denken dat na de toen geregistreerde 10 eerstelingen ruim 5000 rasgenoten in de registers van het stamboek zouden worden opgenohien. Vanwaar die grote animo? Hoe komt het dat 2000 paardenliefhebbers lid zijn van het stamboek? Om die vragen goed te kunnen verklaren is het nuttig om terug te gaan naar 1956. In die tijd was de enigste pony die in Nederland voorkwam de Shetland. Kleine kinderen konden hier uitstekend op rijden, maar zodra hun beentjes over de grond begonnen te slieren moesten zij iets anders hebben en het enigste waar ze op over konden stappen was een groot paard. Een tè grote stap. Er was dus be hoefte aan „iets er tussen". Nu gaat men bij de aanschaf van iets nieuws eisen stellen. Eisen gericht op het doel waarvoor men het nodig heeft. Zo ook hier. De eisen aan een kinder rijpony te stellen zijn vrij eenvoudig. In de eerste plaats een goed en mak karakter, in de tweede plaats niet schrikachtig, verder zeker in het terrein en dan natuurlijk een écht rijpaard met goede gangen en springcapaci- teiten. Lang werd gezocht, veel geïnformeerd. Het resultaat was de „New Forest". U weet nu al heel wat over dit ras, „maar" zult u denken, „wat een gekke naam voor een pony „New Forest", wat letterlijk vertaald „Nieuw ral" bete kend. Het is niet zo moeilij,k als het lijkt, want de „New Forest" is een landstreek in Zuid-Engeland, even ten westen van de stad Southampton. Het ia een heuvelachtig landschap met arme grond, veel hei, wat arme weiden met een enkel stroompje et doorheen, een weinig bos, in tegenstelling met de naam. In" deze streek van 24000 ha leven de pony's, win ter en zomer buiten. Al sinds mensenheugenis zwer ven ze daar rond. Voor diegenen, die nu meteen een touw opzoeken om het lasso-werpen weer wat op te frissen en morgen een kaartje willen bestellen naar de New Forest, zal het een teleurstelling zijn om nu te lezen dat deze pony's wel degelijk een eigenaar hebben. Ieder in de buurt mag zijn pony's voor een luttel bedrag in de „Forest" laten lopen. De dieren zijn gebrandmerkt en grazen in kudden. De hengst houdt de kudde bij elkaar en verjaagd de concurrenten. Door dit Spartaanse leven zijn de dieren hard en sober, ook zijn ze zeer zeker in het terrein, van jongsaf gewend aan de gaten in de hei. Door de „Forest" lopen autowegen. De bermen zijn geliefkoosde weideplaatsen voor de pony's. Het kost wel eens een pony het leven, maar dit weegt niet op tegen het voordeel dat ze geen angst voor het verkeer hebben. Vroeger werden nogal eens andere hengsten ge bruikt om het ras te „verbeteren", o.a. Koningin Victoria zond een Arabische hengst naar de „Forest". Nog steeds vindt men bij sommige bloedlijnen het mooie Arabische hoofd terug. Tegenwoordig wordt niet meer ingekruist en is het ras stabiel. Maar komt u naar de Z.L.M.-tentoonstelling en ziet de keuring van 21 juni. Het bespaart u een reis naar Engeland en u kunt rustig onze zuivere „New Foresters" bekijken. HET FJORDENPAARD OOK OP DE Z.L.M.-TENTOONSTELLING (Vervolg van pag. 98) wel uit het feit dat het fjordenpaard, in zo'n kort tijdsbestek, zich een vaste plaats heeft weten te verwerven tussen de hier te lande aanwezige ras sen en de ontwikkeling ervan ook zo stormachtig is verlopen. Dit heeft betrekking zowel op het ge bruik ervan op de boerderij, in de bosbouw alsook voor rij doeleinden. Vanuit Noorwegen zijn deze paardjes, vlak na de le wereldoorlog, in grote ge tale uitgevoerd naar Denemarken en na de 2e we reldoorlog veelal van daaruit weer naar Zweden, Duitsland, Polen en ook Nederland. In oktober 1954 werden de eerste 45 merriën als proef hier ingevoerd, waarbij het succes van dien aard was, dat reeds in 1955 de vereniging „Het Nederlandse Fjordenpaard Stamboek" werd opge richt en een aanvang werd gemaakt met de geor ganiseerde fokkerij ervan. Naar schatting zijn hier te lande thans tussen de 3000 en 4000 vrouwelijke fokdieren en ligt het totaal aantal fjordenpaarden in Nederland tussen de 4000 en 5000 stuks. De vlotte afzet van het goede nederlandse fok- produkt stimuleert de fokkerij in gunstige zin. De fokkerij is zoveel mogelijk zuiver gehouden en slechts daartoe goedgekeurde merriën zijn tot de originele fjordenhengsten toegelaten. Bovendien is steeds één hengst per dekstation beschikbaar ge steld, zodat de afstamming van de fokprodukten vol komen vaststaat Om de dieren te kunnen identificeren wordt een brandmerk met codenummer op de dij aangebracht waardoor verwisseling of knoeierij al bij voorbaat wordt uitgesloten. Al deze strenge maatregelen acht de fokleiding noodzakelijk om een verantwoorde basis te hebben voor een zuivere fokkerij. De selectie vindt niet alleen plaats op grond van het onderzoek naar landbouwbruikbaarheid voorde remwagen, maar bovendien, wat het exterieur be treft, door middel van de Moeder/dochter-verge lijking. Deze dubbele selectie vindt haar toepassing bij de goed- of afkeuring van de vaderdieren. Als onderscheiding bij de merriën kent de vereni ging: de voorlopige premie-merriën (beneden de leeftijd van 5 jaar), de premie-merrie (boven de leef tijd van 5 jaar, waarbij een le premie-merrie, te vens onderworpen aan het landbouwbruikbaarheids- onderzoek, het predikaat: MODEL-MERRIE mag voeren. Een model-merrie, geplaatst in de le klasse, tevens voorzien van een A-certificaat landbouw bruikbaarheid krijgt de onderscheiding: STER MERRIE; dit alles een combinatie van het gewen ste rastypische-exterieur en zeer goede prestaties. Gezien naar het aantal dekkingen van zuiver ras, is ons land Denemarken reeds voorbij gestreefd en staat thans op de derde plaats, achter Noorwegen en West-Duitsland. Het is uiteraard onmogelijk in een paar regels U alles te vertellen over het fjordenpaard. Mocht U er meer van willen weten, dan verwijs ik U gaarne naar de brochure over het „FJORDENPAARD IN NEDERLAND", welke tijdens de keuringen van dit ras op vrijdag 21 juni verkrijgbaar is bij de se cretaris van het „Nederlands Fjordenpaarden Stam boek", 100

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 126