SHETLAND PONIES LIET meest verbreide ponyras in Nederland is 1 1 dat der Shetlanders. Gebaseerd op het aantal dekkingen zijn er ongeveer 2 x zoveel Shetland- ponies dan alle ponies van de andere rassen tezamen, terwijl in 1966 bijna de helft van alle gedekte mer- riën gedekt werd door ponyhengsten. De Shetland- pony behoort tot de kleinste paarderassen ter wereld, alleen de „Micro Petitos" uit Argentinië zijn nog kleiner. Vooral als speelpony zijn de Shetlanders momen teel zeer in trek. Haar naam dankt de Shetlandpony aan het gebied van herkomst, de Shetlandeilanden, ten noorden van Schotland. Reeds in 4® tijd van de Vikingen zijn ze bekend. Tengevolge van de zeer ongunstige klimaats- en bodemomstandigheden is door natuurlijke selektie een kleine, zeer sobere en taaie ppny ontstaan. De schofthoogte bedraagt 1 meter (70-110 cm) en qua type vertonen ze overeen komst met het koudbloedpaard. Omstreeks 1950 werden veel Shetlandponies in Engeland ingevoerd waarna een doelbewuste fok kerij op gang kwam. Aan het eind van de 19e eeuw kwam de verbreiding van dit minipaardje op gang over de gehele wereld, met name ook naar Neder land. Na Engeland is ons land thans een der beste fokgebieden van Shetlandponies. GEBRUIK CHETLANDPONIES bezitten in verhouding tot hun grootte een enorme draag- en trekkracht. Ze hebben een rustig karakter en zijn gemakkelijk, te beleren. Op kleine land- en tuinbouwbedrijven t kunnen ze een waardevolle aanvulling vormen voor' het werk. Doorgaans zijn ze lief, intelligent en ge-* steld op gezelschap en derhalve zeer geschikt als, speelpony voor kinderen. De belangstelling voo» paardrijden neemt als ontspanning en vrijetijds besteding sterk toé, vooral bij de jeugd. Voor kin-» deren die nog te klein zijn om op grotere rij ponies en -paarden te rijden, is de Shetlander een uitste kende speelvriend. Met deze ponies kunnen ze ge makkelijk de eerste beginselen van de rijkunst machtig worden en leren hoe met dieren om te gaan. Bij de vele ponyklubs is dé Shetlander bijzon der in trek omdat er gemakkelijk allerlei dressuur- proef jes en kunstjes mee uitgevoerd kunnen worden. EKONOMISCHE BETEKENIS r\E laatste jaren is de vraag naar Shetlandponies en veulens belangrijk toegenomen. Dit heeft de fokkerij bijzonder gestimuleerd. De Nederlandse fokkerij heeft een hoog peil bereikt, waardoor ook in het buitenland de belangstelling voor onze Shet landponies groot is. De prijs van een goede Shetlandstamboekmerrie bedraagt minstens 2500,jaarlijks worden meer dan 13.000 meniën gedekt. Als men hierbij nog rekent de hengsten en de jonge dieren dan blijkt wel dat de Shetlanders een zeer grote waarde ver tegenwoordigen. De Shetlanders is een geliefde pony, zowel voor de fokkerij als voor ontspanning. Duidelijk is deze tendens de laatste jaren waarneembaar in Zeeland. Er bestaat een toenemende belangstelling voor de fokkerij, de resultaten zijn bevredigend en zullen 21 juni ter gelegenheid van de Z.L.M.-tentoonstelling worden getoond. Bij de bekende ponyklub „de Kleppertjes" te Axel," ontbreken de Shetlanders evenmin. Hun verrichtin gen kunt u eveneens tijdens de Z.L.M.-tentoonstel ling bewonderen. J. J. ZONDERLAND.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 125