Het trekpaard op de jubileum tentoonstelling 125 jaar Z.L.M. Het is voor het bestuur van de Afdeling Zeeland van de Kon. Vereniging „Het Nederlandsche Trek paard", gesteund door de algemene ledenvergade ring geen strijdvraag geweest of de Zeeuwse fok kers bereid zouden gevonden worden hun daar voor in aanmerking komende stamboekdieren aan te geven voor de trekpaardkeuringen bij gelegen heid van de 125-jarige herdenking van de op richting van de Z.L.M. Natuurlijk doen ze mee, zoals ze nog altijd hun daadwerkelijke medewerking gaven aan de Zeeuwse trekpaardkeuringen. Niet-fokkers zullen wellicht beweren, dat 't niet de moeite waard is een trekpaard-tentoonstelling te binden aan deze herdenking, omdat er geen paarden meer zijn. Maar ze zijn er nog wel de enthousiaste Zeeuwse fokkers en ze komen naar de Wilhelminapolder op 21 juni a.s. mèt hun «rhxia fokmateriaal. giet zal de moeite waard zijn voor de paarden liefhebbers en die zijn er nog vele, blijkens de ve len die de keuringsbanen steeds omringen. Niet minder dan 75 trekpaarden zijn aangegeven voor de verschillende rubrieken, waarbij niet zijn inbegrepen de veulens, waarvoor de aangiftedatum. in verband met nog te verwachten geboorten, later is gesteld. Wanneer de weersomstandigheden meewerken, wordt het een zeer belangrijke keuring, een keuring die wat zowel aantal als kwaliteit betreft de be langstelling van de paardenliefhebbers ten volle waard is. Het bestuur van de voornoemde Afdeling Zee land prijst zich gelukkig aan dit Z.L.M.-jubileum fleur te kunnen geven, daartoe in staat gesteld door de goede medewerking van onze le<^en-fokkers uit alle delen van onze provincie. Het is waar dat de paardentractie steeds meer vervangen wordt door mechanische trekkracht. Daarom moeten wij ons wel afvragen of een trek paarddemonstratie, zoals die nu in de Wilhelmina polder te aanschouwen zal zijn, bij een volgend Z.L.M.-jubileum nog wel zal kunnen worden geor ganiseerd. De niet te weerspreken feiten, die zich in de trekpaardfokkerij en -houderij voordoen, nood zaken ons dit te betwijfelen. Daarom zouden we tot de bezoekers van deze nu nog zeer bezienswaardige demonstratie van onze trekpaarden willen zeggen: „Kijk met beide ogen, kijk", zoals Jules Verne in zijn boek „De koerier van de Czaar" dit laat zeg gen door de Tartarenhoofdman tot de koerier Mi chel Strogoff toen hij werd veroordeeld tot de tra gische straf hem het licht van zijn ogen te ver nietigen. In ons gevoel is het niet zo tragisch, maar wel zit er een weemoedige klank in met betrekking tot onze trekpaardfokkerij. Nu is er op 21 juni nog gelegenheid onze mooie trekpaarden in volle glorie te zien tijdens de keuringen met als slotfase het voorbrengen van de bekroonde dieren in de ring. Dan zal de W.P.-bodem dreunen onder de hoeven van de 4- en 8-spannen en zal dit nu nog als altijd een uniek schouwspel zijn. Daarom is nu ook de zinsnede uit Jules Verne's boek zeker van toepas sing op onze demonstratie, dus: „kijk met beide ogen, kijk", nu zo'n schouwspel nog geboden kan worden met 75 edele stamboekpaarden met veu lens. De secretaris van de Afd. Zeeland van de Koninklijke Vereniging „Het Nederlandsche Trekpaard" J. J. CAPPON. 99

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 122