„De wereld van morgen" Ford-deskundigen over „Landbouw in het jaar 2000" 11 Mogelijk zal de grond op een totaal andere wijze bewerkt worden. De benodigde kracht ▼oor de grondbewerking ontvangt deze op een vleugel lijkende machine van de trac tor. De grote werkbreedte beperkt het in elkaar rijden van de grond tot een minimum. De vleugels worden opgenomen voor transport en opslag. Mogelijk zullen de boeren hun gewassen binnen halen door machines te gebruiken uitge voerd met elektrische ogen en zelfdenkende tastapparaten. Deze zullen het fruit pluk ken, sorteren en direct verpakken. Een helicopter zal de „containers"' met de produkten rechtstreeks naar de afnemers of veiling brengen. De boeren zullen waarschijnlijk geheel nieuwe soorten gewassen verbouwen en deze be mesten door middel van afstands-bediening vanuit een gerieflijk centrum op de boer derij De landbouwer zit achter een groot tableau. meL knoppen. 7AL onze melk over 32 jaar komen van een soort super- ras hoogproductieve koeien, verzorgd door middel vaa een computer of maken ze dan melk rechtstreeks van gras» erwten of sojabonen? Zal de grond dan bewerkt worden door trekkers van 350 PK, die voorbij snellen met werk tuigen van een werkbreedte van 15 meter of wordt de grond dan niet meer door werktuigen aangeraakt en ver kruimeld door ultrasonische geluidsgolven? In het nieuwe landbouw woordenboek kan het woord „onmogelijk" ge schrapt worden. Vandaag zeggen wij alleen maar wan neer! IN opdracht van Ford hebben deskundigen een beeld samengesteld van de landbouw in het jaar 2000. Alle voorspellingen zijn gebaseerd op bestaande feiten en ont wikkelingen die nu aan de gang zijn. De samenstellers hebben uitgebreid van gedachten gewisseld met deskundi gen over de gehele wereld, de gezichtspunten van deze wetenschapsmensen zowel theoretici als practici zijn in dit artikel vastgelegd. Binnen 30 jaar zijn computors, gesloten televisie circuits, beeldtelefoon en radar op een boerderij even gewoon als nu een graanvochtmeter en de transistorradio van de jon geren. De boer in de volgende eeuw zit in een controle kamer en van daaruit brengt hij zijn grote investeringen en groot landoppervlak tot maximum opbrengsten en ma ximum profijt. Het land wordt bewerkt door geweldige, veelzijdige ma chines. Veel van de veldwerkzaamheden worden verricht door op afstand bediende instrumenten. Om zijn boerderij zo efficient mogelijk te beheren, staat hjj voortdurend in contact met voor hem belangrijke mensen en instellingen zoals de voorlichting, onderzoekcentra en de handel. Na verloop van tijd zullen zeifs machines de grond niet meer aanraken. Vanuit luchtkussenvoertuigen zullen ultra sonische geluidsgolven de grond verkruimelen en zorgen voor een prima bewerking. Reusachtige, zelf rijdende ma chines met een grote werkbreedte zullen in één werkgang oogsten, de grond zaaiklaar maken, bemesten en weer zaaien. Toepassing van cybernetica (de fantastische nieuwe wetenschap, die het menselijk brein electronisch verbindt met mechanische systemen) maakt het hem mogelijk ma chines handelingen te doen verrichten door er alleen maar aan te denken. Er werken dan ook nog mensen op de boerderij, goed geschoolde en zeer hoog betaalde krachten. Meer „witte boord" en minder „rubber laarzen" is in 2000 het motto. OPBRENGSTEN per ha stijgen tot het drie-, vier- en vijfvoudige van nu. Door nieuwe hybriden en opti male groeiomstandigheden wordt het plantenleven in de hand gehouden. Iedere plantensoort krijgt het meest gun stige model om zoveel mogelijk groeimiddelen en vocht op te nemen en om in staat te zijn zoveel mogelijk vrucht te dragen. De wetenschap zal de strijd winnen tegen de grillen van het weer en schadelijke insectenplagen. De boer bepaalt het tijdstip van afrijpen en oogsten. Twee gewassen per seizoen en opbrengsten van 15 ton graan per ha zijn dan gewoon. Kalveren groeien dan tot een levend gewicht van 500 kg in 12 maanden en mestvarkens hebben slechts 1 kg zeer zuiver en kundig samengesteld voer nodig om 1 kg in gewicht toe te nemen. De omslachtige afzetmethoden van nu verdwijnen. Voordat de boer gaat zaaien en voordat hij kalveren gaaf fokken weet hij welke prijzen hij gaat maken. VOOR een wereldbevolking, die in het jaar 2000 6 mil- jard zielen zal tellen, zullen echter nog meer nieuwe bronnen voor de verschaffing van voedsel met een hoog eiwitgehalte moeten worden aangeboord. Steeds meer eet bare vleesachtige producten zullen worden geproduceerd uit veldgewassen. Menselijk voedsel kan ook gehaald wor den uit algen die honderdvijftig maal meer voedingsstoffen produceren dan een uitzonderlijk gewas bonen. Wij zullen het zeevoedsel zelfs lekker vinden. De voedselwinning eindigt niet aan de kustlijn. Grote stukken zee kunnen omheind worden met behulp van ge luidsgolven. Daarbinnen kweekt men in grote aantallen supervissen voor de voedselproductie. Het overplanten van embryo's bij koeien zal het proef stadium verlaten hebben, bevruchte eitjes van hooggekwa lificeerde koeien zullen in gewone koeien geplaatst wor den. Deze koeien dragen dan de vrucht tot de geboorte. In plaats van maar 10 kalveren levert nu een top-koe gedu rende haar leven duizenden eerste klas kalveren. Voor bonen of gewassen die van plant tot plant geoogst moeten worden, zijn machines ontwikkeld, geleid door elec- tronische impulsen. Kunstmestkorrels zullen de ingepakte voedingsstoffen vrij geven volgens een* afgesteld program ma. Bovendien kan de boer gaan zaaien wanneer hem dat het beste uitkomt, dus buiten het drukke zaaiseizoen, door zgn. slapende zaden te gebruiken. Chemische middelen houden de ontkieming tegen totdat de weersomstandig heden gunstig zijn. Ook al het vee zal leven onder omstan digheden die van minuut tot minuut te regelen zijn. Grote plastieken koepels beslaan bunders land voor het kweken van hoogwaardige gewassen. UEEL machines werken helemaal zonder bestuurder, op grote afstand van huis worden ze over het land ge leid door impulsen hun toegezonden door ondergrondse kabels of langs radiografische weg. Op gelijke wijze als in de luchtvaart worden hun bewegingen gevolgd door radar en leesbaar gemaakt op T.V. schermen. Structuurbederf zal ondervangen worden met machines te gebruiken die nooit de grond raken. (Zie verder pag. 17)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 11