UIT DE PRAKTIJK Afscheid van landbouwpionier Kooijman Let op de radiowaarschuwingen Nog weinig luizen in de bieten „Een doornjaar is een goed korenjaar" Goede stand der landbouwgewassen 8 FRWIJL onze akkerbouwers op THOLEN en ST. PHILIPSLAND bezig zijn hun laatste consumptie-aardappelen van oogst 1967 tegen aan vaardbare prijzen te ruimen, groeit alles op de akkers voorspoedig. Och, een buitje regen zou geen kwaad kunnen, maar ook al gebeurt dat niet ook dan zal het nog wel gaan. Tot nu toe gaat het met de onkruidbezetting goed, verschillende bodemher biciden hebben hun invloed pas laat laten gelden, maar toch was het resultaat alsnog positief. Het grootste probleem vormen de wortelonkrui den die jaarlijks toenemen. Er zijn dit jaar enorm veel „stekels". Het is beslist zaak dat aan de dis telverordening streng de hand wordt gehouden, want als dat niet gebeurt, dan zal het distelpro bleem jaarlijks groter worden. Vooral aan de dij ken komen steeds meer distels in bloei met alle nare gevolgen van dien. Ook de kweek woekert jaarlijks verder. Met al leen mechanische bestrijding komen we er niet vanaf. T.C.A., Weedazol of Dalapon bespuitingen worden beslist noodzakelijk op diverse plaatsen. 't Zijn inderdaad dure bespuitingen, maar onvol doende bestrijding zal nog duurder uitkomen in de practijk. Klein hoefblad, paardestaarten, veenwortel en, „stinkers" completeren het wortelonkruidassorti- ment, waartegen alleen met meest radicale mid delen doeltreffend kan worden opgetreden. O.i. moet dat gebeuren, want de berokkende nadelen zullen spoedig van een dubbeltje oplopen naar een kwartje en ook spoedig dit kwartje met een veel voud overtreffen. Tot nu toe kwam er nog weinig insectenschade voor, nu het weer verandert nemen de kansen daarop toe. Een onzer landbouwpioniers nam dezer dagen afscheid van een van zijn laatste leidinggevende land en tuinbouwfuncties, n.l. het voorzitterschap van de veiling St. Annaland. Op velerlei terrein heeft de heer Kooijman zich verdienstelijk ge maakt voor de agrarische gemeenschap op Tholen en St. Annaland in het bijzonder. Bij het afscheid bleek uit de toespraken en de ontvangen cadeaux duidelijk dat men grote waar dering heeft gehad voor het werk van de heer Kooijman. Voldoening was er over het werk van de heer Kooijman, voldoening kon er helaas niet zijn over de financiële resultaten van de veiling, die dank zij de slechte productenprijzen een min dere omzet boekte van ongeveer één miljoen gul den; 25 minder dan het jaar daarvoor en dit alles bij nog toegenomen kilogramomzetten. In zijn laatste officiële veilingstoespraak deelde de heer Kooijman nog mee dat de veilingen op Tholen bezig zijn om gezamenlijk een iets meer actieve verkooppolitiek te gaan voeren bii de afzet van late aardappelen. Over de afloop van de pool 1967 waren nog geen concrete cijfers voorhanden. Tholen en St. Philipsland le'eft toe naar het 125- jarig bestaan van de Z. L. M. Maandag a.s. vindt in Tholen de eerste officiële festiviteit plaats in de Ned. Hervormde Kerk aldaar. Vanzelfsprekend worden daar veel Thoolse en Philipslandse Z.L.M.- ers verwacht. Een goed begin is het halve werk stelt men wel eens, welnu wij hopen dat dit eerste evenement een succes zal zijn, en vanzelfsprekend dat dit het begin vormt van een geslaagde herden king van 125 jaar Zeeuwse Landbouw Maatschap pij. /VP SCHOUWEN-DUIVELAND is er in de maand mei veel veranderd ten aanzien van de groei van de gewassen. Ging 't in de eerste helft van die maand voor enkele gewassen niet zo vlot, de twee de helft bracht verandering ten gunste. Zachter weer zorgde voor een goede groei. Gelukkig ook maar, want de eigenlijke groeiperiode is maar vrij kort, zodat hoe sneller de ontwikkeling, hoe beter het is. Vooral de vroeg gezaaide en gepote per celen gaan prima, zoals o.a. de erwten, suikerbie ten en aardappelen. Vorige jaren is hier door de erwtengalmug (knopmade) plaatselijk nog vrij wat schade ver oorzaakt. De vroeg gezaaide erwtenpercelen zijn reeds infecteerbaar. Dit jaar is er ook weer sprei ding in de zaaitijd van de erwten. Let op uw zaak. Knopmade wordt veroorzaakt door erwtengalmug- jes, de eitjes leggen in de bloemknoppen. Hieruit komen maden die de bloemknop verdikken en vernietigen. Het gaat er dus om tijdige bestrijding toe te passen tegen de galmuggen. In de*regel is dit ongeveer een week vóór de bloei begin bloei) *t geval, waarna binnen een week een 2e bespui ting moet volgen. Middel: 2 liter DDT 25 per ha. Toevoeging van 1 kg parathion spuitpoeder 25 verbetert waarschijnlijk de werking en is in elk geval op zijn plaats als tegelijkertijd erwten- tripsen en/of erwtenbladluizen worden waarge nomen. Waren er in het begin van mei nog al wat man kementen aan de suikerbieten, de stand is de af gelopen 14 dagen vrij wat verbeterd. Schade van de bietenvlieg viel tot nu toe mee. Het begint nu de tijd weer te worden te letten op de perzikblad luis. Controleer de percelen goed en let op de waarschuwingen (via radio). Voor de vroege aardappelpercelen behoort de phytophthorabestrijding weer te beginnen. Tijdig (zodra de planten elkaar in de rij raken) en regel matig herhalen is de enige juiste methode van bestrijding. De granen staan er goed voor, vooral de winter tarwe. De enkele percelen Dadorna vertonen weer gele roestaantasting, evenals enkele Ibispecelen. De Manella vertoont geen roest. Zomertarwe staat ook goed. Over 't geheel is er dit jaar heel wat meer CCC gespoten dan andere jaren. De zomer- gerst vertoonde plaatselijke een geile stand. Het weer heeft er veel aan gedaan ter versteviging van 't gewas. De bruine bonen zijn gezaaid en het gunstige weer gaf een goede vlugge opkomst. Er wordt momenteel en er is al reeds gemaaid voor hooi. Ook hier zal de boer moeten letten op kwaliteit. In 't begin van de bloei is het een ge schikt tijdstip om te maaien. De kwaliteit, de droogsnelheid en de nagroei is beter bij vroeg maaien. Voor ruiteren is weinig tijd meer en toch is deze methode één van de veiligste om goed hooi te winnen. Bij drogen op het land zal intensief geschud moeten worden om een vlotte en egale droging te verkrijgen. ALLE gewassen staan er op ZUID-BEVELAND overal nu mooi voor. De wintertarwe blijkt ondanks de goede stand na de winter en de snelle groei van dit voorjaar, niet eens zo vroeg in de aren te komen. Op vele percelen is CCC toegepast, het verschil met niet gespoten percelen gaat steeds duidelijker zichtbaar worden. Enkele dagen voor de Pinksteren werden de eerste tarwestengelgalmuggen gevonden. De toe name en de ontwikkeling wordt door de R.L.V.D. nauwkeurig gevolgd. De landbouwerwten staan reeds in bloei. Een deel van de percelen is tegen de erwtengalmug gespoten. Het beoordelen van de noodzaak en Let kiezen van het meest juiste tijdstip van bestrij ding is niet zo gemakkelijk. Nu, na het droge weer van de laatste weken, komt in de suikerbieten pleksgewijze wat man- gaangebrek voor, de noodzaak om dit te bestrijden is slechts sporadisch aanwezig. Andere jaren moet in dezé periode reeds een waarschuwing, wegens het veelvuldig voorkomen van perzikbladluizen en/of bonenluizen, worden gegeven. Tot op dit moment komen er zeer weinig luizen voor. De vooruitzichten zijn op dit moment nog zeer gun stig. Op de vroegst ontwikkelde percelen aardap pelen heeft men reeds een begin gemaakt met de bestrijding, of eigenlijk het voorkomen van het kwaad. Het is gewenst met de bestrijding reeds een begin te maken wanneer de planten in de rij elkaar beginnen te raken. Onder droge omstandig heden is het niet meer gewenst om de aardappe len nog aan te aarden daar dit te veel vochtver lies en wortelbeschadigingen geeft. Mede door het vlot verlopen van de werkzaam heden in de suikerbieten is men op de gemengde bedrijven begonnen met het maaien van de hooi- weiden. Voor spreiding van het werk en om voor het melkvee steeds vers weidegras te hebben is dit wel gewenst. HOOR het zonnige en warme weer is de groei van de gewassen in WALCHEREN goed. Van wege de droge weersomstandigheden hebben de werkzaamheden een vlot verloop. Hoewel er volop werk is kan men het op de meeste bedrijven goed aan. De opslag van aardappelen is bij verschillen de kollega's een groot probleem. Vooral wanneer dit voorkomt in gewassen zoals vlas en uien maar ook wel in andere gewassen. Een goede chemische bestrijding is tot op heden nog niet mogelijk ge bleken. Een mechanische bestrijding vraagt veel handwerk, wat we nu juist niet wensen. Het is te hopen dat de konstrukteurs van de aardappelrooi- machines nog eens een goed systeem vinden om de kleine knollen die door de zeefkettingen vallen zodanig te kneuzen dat kiemvorming wordt voor komen. Nu steeds meer met wagenrooiers zal wor den gerooid wordt dit probleem steeds knellender. We hebben de laatste weken kunnen genieten van de overdadige bloei van de vele in ons gebied voorkomende meidoorns. Een oud boerengezegde is „een doornjaar is een goed koren jaar". Wanneer dit opgaat mogen we dus 'n goede graanopbrengst verwachten. Het blijkt echter nog afwachten of er zich nog ziekten in het graan zullen voordoen. Tot op heden valt dit erg mee. In een enkel per ceel Ibis werden kleine haardjes gele roest waar genomen. Hopelijk blijft het hierbij. Op enkele bedrijven is een perceel bieten op eindafstand gezaaid. De resultaten zijn nogal wis selvallig. Op enkele percelen is het goed tot zeer goed. Op andere daarentegen maar zeer matig. In de erwten werden op de beschutte plekken al erwtegalmuggen waargenomen. Het zal zaak zijn de bestrijding tijdig uit te voeren. Op de gpmengde bedrijven staat de hooioogst weer voor de deur. Bij gunstige weersomstandig heden en intensief schudden met de moderne schudders kan het hooi vlug inschuurbaar zijn. Ge streefd dient te worden naar een zo kort mogelij ke veldperiode. Kan het ruiteren worden overge slagen dan wordt een aanzienlijke hoeveelheid handwerk gespaard. Beschikt men over tasventi- latie, dan kan nog eerder worden ingeschuurd. Bij zeer ongunstig weer is ruiteren nog wel gewenst om een zo goed mogelijke kwaliteit hooi te ver krijgen. Veel hangt dus van de weersomstandig heden af. Deze hebben we niet in de hand. Wel de tijd van maaien. Te laat gemaaid gras geeft in ieder geval een produkt met een hoger eiwitge halte. Naar we hebben vernomen is er kans dat het projekt „koeltanks" op een aantal veehouderijbe drijven in ons gebied toch wel doorgang zal vin den. De belangstelling blijkt wel voldoende te zijn. De kans is groot dat het vele werk dat be stuur en dinekteur van de Coöp. Melkfabriek te Middelburg er aan hebben gehad en nog hebben, met sukses zal worden bekroond. Mocht het niet slagen dan zal het zeker niet aan hen liggen. Tot slot wensen wij u prettige dagen en mooi weer toe tijdens de Z. L. M.-week. Het is weer reeds juni en de stand van de meeste landbouwgewassen in WEST ZEEUWS-VLAAN DEREN is goed. De uien en de suikerbieten zyn de laatste weken veel gegroeid. De uien hebben hier en daar een wat dunne stand, vooral bij het ras Wijbo. Er is ook wel wat vroeg met Chloor-I.P.C. gespoten, wat ook plantwegvallen ten gevolge heeft gehad. Momenteel kan tegen onkruid in dit gewas nog gespoten worden met Ramrod-Chl.-I.P.C., Genalon 5/20 en proefsgewijs met Ioxynil. De bieten zijn veel gegroeid en in de dunne percelen zijn er nog veel planten bijgekomen, wat nu een onregelmatige stand oplevert. De overgezaaide percelen komen ver achter, en er is op diverse plaatsen weer overgezaaid, wat niet nodig geweest was. De luizensituatie in de bieten is niet verontrustend. Er komen nog geen luizen van betekenis voor en het laat zich aanzien dat het dit jaar erg gaat meevallen. De meeste erwtenper celen zijn gespoten tegen de knopmade. Vroeger dan andere jaren, niet altijd 6 dagen vóór de bloei, maar toch nog op tijd, daar er dat moment weinig mugjes waren tijdens het koude weer. Een tweede bespuiting zal de afgelopen week uitgevoerd moe ten zijn. Het vlas staat in bloei. De eerste percelen 1 en 2 juni, vroeg t.o.v. andere jaren. Overigens staat het vlas'goed van lengte en kleur, maar hierin kan het weer de komende maand veel veranderen. Voor de vroege percelen aardappelen begint het tijd te wor den voor de bestrijding van de aardappelziekte. Beginnen te spuiten als de aardappelen elkaar gaan raken. De beste middelen bleken vorige jarer de nieuwe combinaties van maneb/tin te zjjn.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8