Van A tot Z s Z. L. M. kerkconcerten cyclus M. P. DE BRUIN. Middelburg Van Aardenburg tot Zoutelande. In vijf kerken worden ter gelegenheid van het Z.L.M.-jubileum orgelconcerten gehouden: Aardenburg, Brouwers haven, Kapelle, Tholen en Zoutelande. In deze ker ken weerspiegelt zich de geschiedenis van de Zeeuw. De kerkklokken riepen de mensen naar de kerk, begeleidden hem op zijn laatste tocht. Bij brand en watersnood hadden zij de onheilspellende klank van rampspoed en gevaar. In oorlogstijd ver stomde het geluid, wanneer de toren en klokken te zwaar gehavend waren. Aardenburg stad in het vroegere Vlaanderen- land. De imposante St. Bavokerk met haar driebeu- kige schip, voorbeeld van Scheldegotiek, een stijl uitgaande van Doornik, die in het begin van de 13e eeuw tot ontwikkeling kwam langs de bovenloop van de Schelde. Spoedig deed deze stijl in de Vlaamse kuststreken zijn intree. De koorfundering vertoont de vroegere romaanse stijl. De geschiede nis van Aardenburg, veel ouder dan de kerk, heeft oorlogen en geruchten van oorlogen gekend, tot in 1944 van de kerk niets dan een ruïne overbleef. De kerk in luister hersteld verkondigt in de paastijd door de uitvoering van de Mattheuspassion het lij den en de opstanding van de Heer. Brouwershaven met een driehalle-kerk van grote afmetingen aan de rand van het stadje ge legen. Het oudste deel het basicale koor da teert uit de 14e eeuw. Hier heeft niet zoals in Aar denburg het vuur huis gehouden, maar werd de watersnoodramp van 1953 de kerk noodlottig. Deze kerk is na het afbranden van de Sint Lieven Mon- sterkerk in 1832 de grootste kerk van Schouwen. De thans fraai gerestaureerde kerk zou in de vo- rige eeuw bijna in handen van slopers zijn geval len. Het is de grote monumentenbeschermer, Victor de Stuers, geweest, die gezorgd heeft dat dit voor nemen niet werd uitgevoerd. Het orgel in de kerk dateert van 1557 en is gotisch van stijl, maar in de versierde delen wordt de invloed van de renais sance op de vormgeving zichtbaar. Kapelle een van de meest fraaie kerken van Zeeland, die na de restauratie op 23 juni 1967 in gebruik werd genomen. De toren, majestueus, be zit nog de vier hoektorentjes in navolging van Vlaamse voorbeelden. Het zuiderkoor is het oudste deel van de kerk en een goed voorbeeld van de Vlaamse baksteenbouw uit 1300. Onder het orgel, ruim een eeuw oud, bevindt zich de oude schepenbank uit 1641. De familie Van Tuijl van Serooskerke heeft een graftombe in deze kerk, met op de deksteen uitgehouwen de beelden van Philiber van Tuijl van Serooskerke en zijn vrouw. Een raadsel blijven nog de vier torentjes rond de spits; slechts nog één kerk is van vier soortgelijke hoektorentjes voorzien, te weten die van de Oude Kerk te Delft Betekent het de aanduiding van de hoofdkerk voor het dekanaat Zuid-Beveland of de rang van kapittelkerk? Foto's 1 en 2 Documentatiecentrum Zeeuws Delta gebied, Middelburg. 37 Tina Kannegieter, Middelburg. Bij de foto's (van boven naar beneden)? De St. Bavo te Aardenburg met de knopkapitelen als voorbeelden van Scheldegothiek. Dezelfde kerk in 1945. De kerk te Brouwershaven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 3