oogst in eigen hand Master heteluchtkanon Weinig imponerende resultaten varkensvlees-interventie Nog steeds toenemende belangstelling varkensfokkerij Elk jaar zes natte maanden en een half jaar kans op vorst Dreigend risiko. Wend het af met een Master. Het mobiele heteluchtkanon van Jennen. Eenvoudig, direkt bedrijfs klaar stekker in het stopkon- taktwarmte. Doeltref fend wèg vocht. Sneller inschuren van de hooi-oogst. Drogen van graan, zaden en uien. Op koude dagen verwarmen van biggen-, kalveren- en kuikenhokken. In de winter verwarmt de Master de doorloopmelk- stallen, schuren en werk plaatsen en houdt aardap pels vorstvrij. Brandveilig en stankvrij. En nog zuinig ook. In één sei zoen hebt u de kosten eruit I Hoe? 16 In de openbare vergadering van het Produkt- schap voor Vee en Vlees op 29 mei j.L te Utrecht deed de voorzitter mededeling van het bereikte akkoord in Brussel over een rundvleesverordening per 1 juli a.s. Hij verwachtte hiervan echter geen schokkende veranderingen, hoewel reeds per 10 juni voor de gehele E.E.G. de hele of halve, extra heffing bij invoer uit derde landen zal worden vastgesteld. Van de interventiemogelijkheid voor varkensvlees blijkt weinig gebruik gemaakt te zijn; maar toch vertonen de varkensprijzen een stijgende tendens. Voorts neemt de belangstelling voor de fokkerij in Nederland toch wel grote vor men aan, hetgeen blijkt uit het record-dekkings- cijfer van 90.700 in de maand april. GROTE INVOER VAN RUNDVLEES Het reeds per 10 juni a.s. gemeenschappelijke vaststellen van heffingen voor rundvlees in de E.E.G. is bijzonder belangrijk, omdat hiermee de winstgevende omleiding van het handelsverkeer sterk zal verminderen. Er blijven echter nog wel verschillen in de E.E.G.-landen wat betreft het normale invoerrecht. Overigens moeten de uit voeringsregelingen van een gemeenschappelijk rundvleesbeleid nog vastgesteld worden. Het prijs niveau op de rundveemarkt beweegt zich in Neder land reeds 3 weken boven de 105 van de oriën tatieprijs, waardoor invoer uit derde landen zonder extra-heffingen kan plaats vinden. Hierdoor is de invoer sterk toegenomen en betrof de laatste week van mei ca. 800 ton rundvlees en ruim 1500 slacht- runderen, waarvan resp. 570 ton en 1200 runderen uit Denemarken kwamen. De uitvoer bedroeg in dezelfde week slechts 220 ton rundvlees. Deze gro te invoeren hebben de prijs doen dalen, waardoor in de eerste week van juni waarschijnlijk bij in voer weer een halve extra-heffing opgelegd zal worden. Behalve België, waar de invoer ook vrij is, gelden in alle E.E.G.-landen de hele heffingen bij invoer uit derde landen. Master fs a trademark of Master Division of Koehring Company, Dayton, Ohio, USA. U vermijdt het risiko van broei en rot U verhoogt de opbrengst van uw oogst, want U verbetert het produkt door sneller drogen, hogere voedingswaarde U wint tijd want de oogst is eerder ingeschuurd. Kou of geen kou, het werk moet doorgaan. Neem uw oogst in eigen hand en vul direkt de bon in voor de Master-fdfder en een Master- demonstratie. Kost u niets. U kunt ook nu even bellen. 02940 - 3951 PERSPECTIEVEN VOOR KALVERMESTERS De kalfsvl^esexport bedroeg ca. 1000 ton, maar zeer merkwaardig is dat West-Duitsland nu 500 ton importeerde en Italië slechts 400 ton. Hiér blijkt geen sprake te zijn van doorvoer naar Italië, maar zuiver een invoer ter dekking van de eigen behoefte, daar de kalfsvleesproduktie in West- Duitsland nogal terugloopt. In het eerste kwartaal 1968 werd 10.600 ton geproduceerd en in dezelfde periode vorig jaar nog 12.600 ton, hetgeen een ver mindering betekent met ongeveer 20 De jong- vee-mesterij in de vorm van baby-beef blijkt zich uit te breiden. Al met al een gunstige ontwikke ling voor onze kalvermesters. GUNSTIGE PRIJSONTWIKKELING VARKENSMARKT De prijsontwikkeling op de varkensmarkt heeft in de loop van de maand mei een stijging te zien gegeven van 2,56 tot ƒ2,68 per kg geslacht ge wicht voor de lA-kwaliteit. De export verloopt bevredigend en bedroeg de laatste week van mei 15.500 levende en geslachte varkens, terwijl tevens ca. 450 ton magere delen werden geëxporteerd. Frankrijk nam nog ongeveer 11.000 geslachte var kens af, waaruit blijkt dat het handelsverkeer nog weinig belemmeringen heeft ondervonden van de stakingen en politieke ontwikkelingen in Frank rijk. Zou de uitvoer echter geheel of gedeeltelijk stil komen te liggen, dan zal wellicht een terugslag op de varkensprijs het gevolg zijn. De lage varkens- prijzen in de afgelopen periode hebben niet geleid tot grote inlevering en bij de verschillende E.E.G.- overheden van varkensvlees. Voorzitter Van Dijk deelde mede, dat in West-Duitsland 8000 varkens, in Frankrijk ruim 500 varkens en in Nederland slechts 200 varkens ingevroren zijn in het kader van de interventieregeling. In de gehele E.E.G. is de gemiddelde marktprijs gestegen van 2,77 D. Mark begin mei tot 2,87 D. Mark eind mei. Deze prijsstijging zal niet het gevolg zijn van de interventieregeling. In Duitsland en Frankrijk zijn de varkens mesters wel ontmoedigd door de lage prijzen, hetgeen blijkt uit een enigszins afnemende produktie. In Denemarken schijnt de produktie zelfs sterk te dalen. In Nederland daarentegen blijven de dekkingscijfers stijgen van 80.000 per maand in het eerste kwartaal tot zelfs meer dan 90.000 in april. Met de hiervoor gesignaleerde ont wikkeling en een kwaliteitsprodukt kunnen er perspectieven voor een lonende afzet blijven. We moeten hierbij echter wel bedenken dat het dek- kingscijfer van april correspondeert met een aan voer van 170.000 slachtvarkens per week, terwijl er thans wekelijks ca. 140.000 geslacht worden. KRUISINGSPROEF MET VARKENS Verschillende grote industrieën zijn bezig fok- programma's te ontwikkelen met het doel een eigen fok- en/of mestvarkens op de markt te bren gen. In deze foksystemen neemt het kruisen van verschillende varkensrassen en/of stammen een duidelijke plaats in. Het is niet uitgesloten dat bij de huidige technische mogelijkheden (onder an dere k.i.) ook gewone fokbedrijven kruisingssys- temen zullen toepassen. Men hoopt hiermee pro fijt te trekken van het vaak met kruising gepaard gaand heterosie verschijnsel, hetgeen vooral tot uiting komt in grotere tomen, zwaardere en vita- lere biggen en sterkere mestvarkens. Buitenlandse kruisingsproeven hebben deze voordelen duidelijk aangetoond, terwijl de voorlopige resultaten van onze kruisingsproeven de gunstige kruisingseffec ten welke men in Engeland en Zweden vond, zelfs nog overtreffen. Systematische kruising van Ne derlandse Groot Yorkshires en Nederlandse Land- varkens lijkt veelbelovend. Om ten aanzien van de kruisingsmogelijkheden in de Nederlandse var kenshouderij een gefundeerd inzicht te krijgen, zullen de kruisingsproeven, die in maart 1967 door het I.V.C. „Schoonoord" in samenwerking met het Cebeco en Wessanen zijn aangevangen, intensief moeten worden voortgezet. Voor het vervolg van deze kruisingsproeven in de jaren 1968, 1969 en 1970 heeft het P.V.V.-bestuur uit het fonds voor de kwaliteitsverbetering in totaal 100.000 be schikbaar gesteld. R. de enige die keus biedt uit 6 typen van 4 2.500 tot 80.000 kcal/u. F -j Ik wil vrijblijvend demonstratie en |D U IX folder van het Master heteluchtkanon.] Naam (firma)?...,. Straat: (Plaats: j In open envelop met 12 ct postzegel zen-l l O de" aan N.V. v/h P. Jennen (afd. Mas-1 ter), 's-Gravelandse- j weg 22, Weesp. J LUZERNE 1968 Volgens een officieel bericht over rassenkeuze va rieerde de drogë-stof-opbrengst van luzerne in het jaar volgend op het jaar van inzaai op de proefvel den van 11 tot 14 ton per ha, waarvan gemiddeld 45 in de eerste, 35 in de tweede en 20 in de dierde snede. De totale ruweiwit-opbrengst bedroeg gemiddeld ongeveer 2500 kg per ha. Bij voorjaars- zaai zonder dekvrucht is de opbrengst in het jaar van inzaai, afhankelijk van de zaaitijd omstreeks de helft van die in het volgend jaar. Luzerne wordt in hoofdzaak gezaaid onder een dekvrucht, meestal vlas, maar ook wel onder graan. Het gebruik van luzerne beperkt zich vrijwel tot kunstmatig drogen, hooiwinning komt bijna niet meer voor. Na het jaar van zaaien blijft het gewas één a twee jaar liggen; per seizoen wordt meestal drie maal gezaaid, in het laatste oogstjaar worden, soms vier sneden gewonnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 18