ngcia m H. ENGLEBERTN.V. Ledenvergadering Onderlinge Verzekerings Mij der Z.L.M. Bestrijding valse meeldauw en bladvlekkenziekte in uien ■MM v'- MVS. v:::V V- fx&x-ïx-y m Kwaliteit en service, twee begrippen welke niet Umi - xy':': los van elkaar te denken zijn. McCORMICK trac^ rS^-- toren zijn kwaliteitsmachines, technisch perftó^^ en degelijk afgewerkt Uw IH-dealer verleent dié ongekend goede service, waar McCORMICK ge- V,. •bruikers prijs op stellen. Originele onderdelen wor den, waardoor eventuele storingen in een'mini- l mum van tijd verholpen zijn. Originele IH onder- - delen passen altijd, gaan langer mee en zijn na jaren nog uit voorraad leverbaar, KAHVESTS»» DEALERS Fa. J. van Dixhoorn, Terneuzen - tel. 01150-2213 Heesters-Roosendaal N.V., Spoorstraat 79, Roosendaal - tel. 01650-6652 Smederij M. Leenpoel, Kam perland - tel. 01107-336 Fa. G. L. Slabbekoorn, Kloetinge - tel. 01100-6606 Fa. P. Steutel, Landbouwmechanisatiebedrijf, Zierikzee - tel. 01110-3118 Garage Gebra. Vervaet, Biervliet - tel. 01152-400. VALSE MEELDAUW Het optreden van deze schimmelziekte, veroor zaakt door de schimmel Peronospora destructor, noopt de teler ieder seizoen voorzorgsmaatregelen te nemen ter voorkoming van schade. Het optreden van aantasting is in de eerste plaats afhankelijk van de nauwkeurigheid, waarmee de voorzorgs maatregelen worden uitgevoerd. Voorts zijn de weersomstandigheden, de aanwezigheid van een in- fektiebron en de loofdichtheid beslissende faktoren voor de omvang van de aantasting. Door valse meeldauw aangetaste planten zijn te herkennen aan de aanvankelijk lichtgroen tot geel- gekleurde met sporen overtrokken vlekken op de bladeren. Later ontwikkelt zich op de vlekken vaak een „zwartschimmel". De voornaamste bronnen van infektie zijn de planten, gegroeid uit de door de schimmel geïnfek- teerde bollen (systemisch zieke planten), die vooa; de teelt van zaaduien en tweedejaars plantuien zijn uitgeplant. Ook treden via de grond geïnfekteerde planten van gezaaide gewassen als besmettings haard op. De infektie kan zich vooral tijdens vochtig, warm weer snel uitbreiden. Naarmate meer loof aanwezig is, neemt de kans op het optreden van aantasting toe. Een vroege aantasting kan de opbrengst en de kwaliteit van het produkt zeer nadelig beïnvloeden. Door vroegtijdig te beginnen met voorbehoeden de bespuitingen kan deze ziekte met goed gevolg worden bestreden. Voor het uitvoeren van de be spuitingen komen behalve zineb en maneb bevat tende middelen ook kombinatiemiddelen van zineb en maneb in aanmerking. Het tijdstip waarop met de bespuitingen moet worden begonnen, is afhan kelijk van de ontwikkeling van het gewas. Zo zal b.v. in zaaduien en tweedejaars plantuien vroeger een begin gemaakt worden met de bespuitingen dan in de gezaaide gewassen. Afhankelijk van de weersomstandigheden is een herhaling van de be spuiting om de 7 tot 10 dagen noodzakelijk. Om de afrijping niet te vertragen, verdient Jiet voor be waring bestemde zaai-uien aanbeveling de behan delingen 4 weken vóór de vermoedelijke oogst- datum te beëindigen. De reden hiervoor is, dat de vertraging van het afrijpingsproces de koprot- schimmel meer kans geeft om in de hals van de uien te dringen. BLADVLEKKENZIEKTE Deze ziekte wordt veroorzaakt door de schimmel Botrytis squamosa. Het schadebeeld bestaat uit kleine, geelwitte, ingezonken vlekjes op de blade ren. De vlekjes komen verspreid over het gehele blad voor. Vooral tijdens regenachtig weer kan de aantasting zich snel uitbreiden. Het aantal vlekjes neemt dan dikwijls zo toe, dat het gewas hierdoor vroegtijdig afsterft. Een ernstige aantasting door bladvlekkenziekte leidt meestal tot een niet ge ringe opbrengstderving. Evenals valse meeldauw grijpt ook deze schim melziekte sneller om zich heen in loofrijke gewas sen. Hoewel eerstejaars plantuien, zilveruien en picklers om deze reden het meest gevoelig zijn, kan ook in zaaiuien de schade aanzienlijk zjjn. Aantasting door bladvlekkenziekte wordt het meest afdoende bestreden door wekelijks te spuiten met een van de voor dit doel goedgekeurde zineb/ maneb-kombinaties of met mancozeb. Voor alle middelen geldt een dosering van 3 kg, te verspuiten in 150200 liter water per ha. Daar bovenbedoelde middelen ook te gebruiken zijn voor de bestrijding van valse meeldauw, is het mogelijk beide schimmelziekten in één werkgang te bestrijden. Stichting Nederlandse Uien-Federatie, C. DE GEUS. Noch het vriendelijke stadje Hulst noch het mooie weer, dat beslist een tochtje door het mooie Zeeuws- Vlaamse land eens te meer aantrekkelijk maakte, bleken ieder voor zich en ook niet tesamen genoeg aantrekkingskracht te bezitten om belangstellenden naar de jaarvergadering van onze Onderlinge Ver zekerings Maatschappij der Z.L.M. te brengen. De belangstelling voor deze voor onze verzekerden toch belangrijke vergadering was bepaald gering. De reden zal wel geweest zijn dat men dacht: „Het gaat toch goed!" De voorzitter van de Onderlinge, de heer C. J. van der Werff, kon de agenda in een vlot tempo afhan delen. Omtrent de gang van zaken in het nu lopende boekjaar deelde hij mede dat de eerste maanden van 1968 een netto-toename van 625 verzekerde voertuigen te zien geeft. Een gunstige ontwikkeling, waaruit de groei van onze Onderlinge blijkt! Minder gunstig echter waren de cijfers betreffen de de opgegeven schaden en de uit te betalen schadebedragen. In het bijzonder deze laatste laten een voortdurende stijging zien. Redenen voor het bestuur om daarover haar verontrusting uit te spre ken. Maar ook het aantal schadegevallen, zo'n 280 a 300 gemiddeld per maand, is bepaald niet laag! Hieraan kan beslist nog wel het een en ander ver beteren door goede oplettendheid van de bestuur ders als deze geschetste ontwikkeling zich in de verdere maanden van boekjaar 1968 voortzet, zo liet de voorzitter zijn waarschuwende stem horen, zal op den duur niet aan een premieverhoging te ont komen zijn! Eenzelfde geluid liet mr. G. Smit van „Wet-Risoco" te Amsterdam horen, waar het W.A.- risico van onze Onderlinge gedekt is. Ook hij wees op een mogelijke premieverhoging door de steeds grotere risico's die verzekeraars lopen in verband met de toenemende verkeersdichtheid. Een ieder, die bij de Onderlinge als verzekerde betrokken is heeft, via het in het Landbouwblad opgenomen Jaarverslag, kunnen kennisnemen van de gang van zaken. De Onderlinge staat er financieel gunstig voor. De reserves nemen toe en de gang van zaken is bevredigend. Het jaarverslag werd dan ook dooi de vergadering zonder op- of aanmerkingen aan vaard. Voor 1968 werden de heren G. P. A. Nieu- wenhuyze en P. W. C. van Westen in de financiële commissie herbenoemd. De heer Iz. de Bruijne te Cadzand werd benoemd in de vakature J. W. Scheele te Zaamslag. De heer Scheele werd dank gebracht voor zijn, gedurende vele jaren, in de financiële commissie verrichte werkzaamheden. Wederom werd de accountantsdienst van het Boekhoudbureau der Z.L.M. aangewezen om t.z.t. de stukken over 1968 te controleren. In het bestuur werden herbenoemd de heren H. C. de Kater. P. G. de Bruyn en B. H. Mayers, terwijl ook de leden van de beroepscommissie overeenkomstig de voordracht werden herbenoemd. Met de door het bestuur voor gestelde wijziging in de vakantieregeling ging d« vergadering akkoord. Wij zouden dit summiere verslag willen besluiten met de slagzin van de direkteur van de Onderlinge, de-heer J. de Lange Zijt ge tevreden, zegt het anderen. Hebt ge klachten zegt het „Goes"! BI

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 15