Wat is er dit jaar op de proefboerderij Westmaas te zien? De graszaadkontraktteelt 9 Valse meeldauw. Zodra met de behandeling begon nen moet worden zal dit via de radio bekend worden gemaakt. Tegen deze ziekte om de 710 dagen spui ten met 3 kg per ha maneb 80 Dithane M-45, AAzimag (en andere hiervoor goedgekeurde maneb/ zineb-mengsels) of zineb tot eind juli of uiterlijk begin augustus. Bij een latere bespuiting wordt de afrijping van het gewas te veel verlaat. De zineb/maneb-meng- sels bestrijden ook de bladvlekkenziekte. Mangaangebrek te herkennen aan slaphangend geel gestreept of geheel geel getint loof, komt veelvuldig voor. Een bespuiting met 15 kg mangaansulfaat per ha kan snel verbetering geven. Meestal moet deze be* spuiting nog een keer herhaald worden. HOE BENUT IK MIJN STOPPEL In de maand juni wordt al een begin gemaakt met de oogst van vroege aardappelen, konservenerwten ,en mogelijk ook graszaad. Deze stoppels lenen zich uitstekend voor de teelt van luzerne, een groenbemes- tingsgewas of een groenvoedergewas. Om een goede luzerne te kunnen telen is het van belang dat het ge was voldoende ontwikkeld de winter ingaat. Vergeet vooral de fosfaat- en kalibemesting niet te geven. Welke groenbemesting geko/en kan worden hangt mede af van de onkruidbezetting. Wikken is een goede groenbemester. Zaaizaad 100— 130 kg per ha, kost aan zaaizaad f 100,per ha. Eist goedgekeurd zaaizaad dat vrij is van wilde haver. Alexandrijnse klaver tegen 30 kg zaaizaad per ha kost 90,per ha. Italiaans raaigras tegen 30 35 kg zaaizaad per ha kost aan zaaizaad plus stikstof 150,per ha. Een grasgroenbemester heeft het voordeel dat het bijzonder geschikt is voor de bestrijding van hardnek kige onkruiden zoals klein hoefblad, akkermunt (stin ker) en veenwortel. Deze onkruiden nemen de laatste jaren sterk toe zodat voor een bestrijding zeker ook de stoppel benut moet worden. De mechanische be strijding van deze onkruiden kan alleen maar met sukses gebeuren als onder droge omstandigheden her haaldelijk een grondbehandeling wordt toegepast, wat meestal nadelig is voor het behoud van een goede struktuur. De chemische bestrijding slaagt meestal beter en door de groenbemesting wordt tevens de struktuur verbeterd. GRASLANDVERZORGING EN VOEDER WINNING De maand juni is voor de boer een drukke maand, omdat ze voor de komende winter te zorgen hebbeo voor voldoende ruwvoer; hetzij door kuilen en/of hooien. Voor een goede kwaliteit hooi dient het gras tijdig gemaaid te worden vóór het begin van de bloei. Direkt na het maaien goed en regelmatig schudden kan de tijd van inschuren bekorten. Door het hooi te ventileren wordt de kwaliteit verbeterd en het risiko vermindert. Een goede en regelmatige stikstofbemesting bevor dert de grasgroei en een hoog eiwitgehalte. Om een goede kwaliteit kuilvoer te verkrijgen dient het kuilen zorgvuldig te gebeuren. Bij het maken van een voordroogkuil dient de af* dekking zorgvuldig te gebeuren, afdekken met plas tiek van 0,1 mm dik is noodzakelijk om te voorkomen dat er lucht en water in het voer komt. Een grond- dek van 2040 cm is dan voldoende. Na elke bewei ding dient een stikstofbemesting gegeven te worden van 40 kg zuivere stikstof per ha. Spreidien van de mestflatten is regelmatig nodig. Bestrijdt de onkrui den in het grasland. De proefvelden op de proefboerderij „Westmaas" zijn voor het Zuid-Westelijk Zeekleigebied bijzonder leerzaam. Vandaar dat wij gaarne, naast de belang stelling voor de in Zeeland zelf gelegen proefboerde rij en, de aandacht vragen voor de resultaten van de proeven op velerlei gebied die te Westmaas te zied zijn. De excursieweek voor Westmaas is dit jaar vast gesteld op 1014 juni aanstaande onder deskundige leiding kan men rondgeleid worden mits men 's mor gens om 9 uur of 's middags om 14 uur aanwezig is. GRANEN In de wintertarwe is dit jaar het rassenproefveld weer te bekijken en een proef met stikstofgiften en combinaties van stikstofgiften en cycocel. De rijen- afstandenproef wordt dit jaar afgesloten. In haver en zomertarwe gaat het rassenonderzoek ook door, de keuze bij deze gewassen is niet groot. In samenwerking met het Centraal Brouwerijkan toor is een zomergerstrassenproef aangelegd van inter nationale betekenis. Ook het onderzoek van die groei stoffen en groeistofcombinaties op zomer- en winter graan wordt dit jaar voortgezet. AARDAPPELEN In het gewas aardappelen wordt het rassenonder zoek voortgezet in samenwerking met het I. V. R. O. en het I. B. V. L., de laatste instelling heeft speciale belangstelling voor de chipswaarde van een tiental rassen. Het A. O. C. heeft weer een oppervlakte kwe kersmateriaal iritgeplant, alsmede een proef pootgoed- rooitijden en een proef met verschillend aantal kie men. Het onderzoek naar de praktische waarde van het systeem herfstraggen wordt dit jaar afgesloten. Met het A. O. C. samen is een onderzoek opgezet naar de bruikbaarheid van een groeiregulator, B-9 genaamd, die de verhouding loofknol gunstig kan beïnvloeden bij een bepaalde stikstof-gift en/of plant- aantal per ha. Het zoeken naar het beste phytophtho- rabestrijdingsmiddel en tijdstip gaat ook dit jaar door. In samenwerking met het CERBE zijn een aantal voorjaarsgrondbewerkingswerktuigen beproefd), ook zijn pootsystemen vergeleken en raggen van verschil lende hoogten. Een groenbemestingsproef met Ita liaans raaigras waarop in het voorjaar verschillende stikstofgiften zijn gestrooid is in de buurt van de proefboerderij aangelegd. SUIKERBIETEN Een proef met zaaiafstanden is weer aangelegd, dit jaar met genetisch éénkiemig zaad. Door het CERBE wordt ook een vergelijking met dunmachines uitge voerd, ook werden door het CERBE enkele systemen van grondbewerking voor het zaaien vergeleken. Van enkele firma's is genetisch éénkiemig zaad uk- gezaaid. Een chemische onkruidbestrijdingsproef met twee zaaitijden van de bieten kan tijdens de excursie goede verschillen te zien geven. Ook een groenbemestingsproef met verschillende stikstofgiften in het voorjaar is uitgevoerd. GRONDBEWERKINGSPROEF In augustus 1967 is een grote proef van 6 he aangelegd daarbij drie systemen van akkerbouw woe den vergeleken. a. normale of traditionele grondbewerking; b. geen grondbewerking; c. doelmatig eof rationele grondbewerking. Op deze proef is een normaal bouwplan toegepast met luzerne, suikerbieten, wintertarwe, aardappelen en zomergraan. Op alle objecten zijn stikstoftrappen aangelegd om d.e reactie van het gewas op de grondbewerking te volgen. In het gebouw van de proefboerderij zullen ddt jaar de door het CERBE geprimeerde verbeteringen aan landbouwmachines van de landbouwers weer te zien zijn. Daarnaast is er een tentoonstelling van verwar mingsapparatuur te gebruiken o.a. voor het opwarmen van aardappelen en drogen van landbouwprodukten of voor te verwarmen werkruimten. Deze tentoonstel ling heeft plaats met medewerking van de Arbeids- inspektie. |N de „Mededelingen" april 1968 van de Ned. Kon- trakttelers Vereniging der 3 C. L. O.'s troffen wij een artikel aan over het kontrakteren van gras zaden waarin er o.m. op gewezen wordt dat bij de N. A. K.-keuring ieder jaar weer blijkt dat een aan tal velden moet worden afgekeurd op het voorkomen van kweek, duist, rasonzuiverheden, belending aan wezige wilde haver enz. 22 van het totale gras zaadareaal van 10936 ha in 1966 moest worden af gekeurd. Bij- het overwegen of de teler al dan niet tot het kontrakteren van graszaden zal overgaan, spelen allerlei factoren een rol, aldus dit artikel, waaraan wij het volgende ontlenen. De prijs is,,er daar een van. Met het aangaan van een kontrakt wil iedere teler wel graag weten welke prijs hij later voor het door hem geleverde zaad zal ontvangen. Dat is evenwel niet altijd mogelijk. Er zijn éénjarige en meerjarige graszaden. De één jarige graszaden worden doorgaans geteeld op een kontrakt met een vasté prijs. De kweker/handelaar zal dus bijna een jaar van te voren reeds moeten vaststellen, welke prijs hij zijn teler zal kunnen be talen. Hoe goed de kweker/handelaar ook moge zijn ingelicht, dit is en blijft een bijzonder moeilijke zaak en het ligt voor de hand, dat hij bi} zijn berekening een zeker risico in de door hem te betalen prijs zal verdisconteren. Hoe dan ook, de teler weet in ieder geval dat hij een bepaalde prijs zal ontvangen voor het door hem geleverde produkt, mits dit voldoet aan de daaromtrent in het kontrakt gestelde eisen. Veelal zal de teler er op moeten rekenen, dat het door hem geleverde zaad nog zal moeten worden gedroogd en geschoond. De kosten daarvan zijn voor rekening van teler. Hierdoor zal hij dan minder ont vangen dan de vaste prijs. Bij de meerjarige gras zaden ligt de situatie met betrekking tot de prijsvast stelling nog veel moeilijker. Hier zou nog verder in de toekomst moeten kunnen worden gekeken. Daar om heeft men voor deze graszaden een andere kon- traktvorm ontworpen met een gedeeld risico. Dat zijn de participatie-kontrakten. Daarin is bepaald, dat de teler voor het door hem geleverde zaad, dat aan de in het kontrakt gestelde eisen voldoet, een prijs zal ontvangen, die 80 bedraagt van de netto-verkoop prijs. Hierbij komen de kosten van het aan teler ge leverde zaaizaad en de kosten van drogen en schonen voor rekening van teler. Dit jaar kan ook worden ge- kontrakteerd op een participatie-kontrakt, waarbij teler 72 van de netto-verkoopprijs ontvangt. Hierbij krijgt teler dan alleen nog te betalen de prijs voor het drogen. Dit kontrakt is veel eenvoudiger en over zichtelijker dan het eerst genoemde. Momenteel zijn er ook participatie-kontrakten met een minimumprijs en verder kunnen nog allerlei variaties voorkomen, maar we beperken ons hier tot de hoofdgroepen. Bij al deze kontraktvormen moet er tenslotte éen aan teler uit te betalen prijs naar voren komen. Die prijs zal sterk afhankelijk zijn van de wereldmarktprijs en daarop kunnen wi} geen invloed uitoefenen. Het is bekend, dat die wereldmarktprijs aan schommelingen onderhevig is. Bij een overschot aan zadien zal de prijs dalen en omgekeerd. We mogen stellen, dat we de laatste jaren wat de prijs betreft, een dieptepunt zijn genaderd. Een gelukkige omstandigheid is daarbij, dat onze kwekers/handelaren beschikken over prima rassen en bovendien een goede kwaliteit zadien leveren. Mis schien zouden we mogen zeggen, dat we daardoor de laatste jaren een wat uitzonderlijke positie op de we reldmarkt kunnen innemen. Dit neemt niet weg, dat we sterk afhankelijk blijven van de wereldmarkt. Hoe sterk die prijzen kunnen schommelen moge blijken uit een bericht van de heer H. Koning over de telers- prijzen voor graszaden in Denemarken, dat we hier laten volgen Prijs per kg in 1962 1963 1964 1965 1966 gem. Beemdlangbloem 0.92 1.71 2.33 2.68 1.42 1.82 Eng. raai vroeg 0.96 0.84 0.77 1.18 1.27 1.00 Eng. raai laat 1.07 0.96 0.84 1.23 1.34 1.09 Hardzwenk 1.38 2.33 3.56 2.68 1.97 2.17 Ital. raai dip. 1.05 1.19 0.84 1.08 0.87 1.01 Kropaar 1.51 1.94 1.29 1.19 0.90 2.37 Roodzwenk 0.98 2.58 2.78 2.49 1.23 2.0! Ruwbeemd 1.33 1.71 2.04 2.68 1.93 1.94 Timothee 2.88 3.11 3.18 3.07 2.04 2.85 Veldbeemd 1.90 2.32 2.02 2.44 1.96 2.13 Voor deze prijzen lijkt ons de teelt beslist niet aan trekkelijk. Omtrent de situatie zoals die momenteel bij ons ligt kunnen we misschien afgaan op enkele vaste prijzen, waarvoor hier kan worden gekontrak- teerd. Dus voor inzaai 1968. We kwamen kontrakten tegen met een vaste prijs van 2,20 voor Beemdlangbloem weide-type en van f 2,10 voor het hooi-type. Voor Eng. raai w.t. een (Zie verder pag. 13.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9