De maand juni op het Zeeuws landbouwbedrijf 8 De maand juni is wel de mooiste maand van het jaar. De zorgen voor de boer om het zaad in de grond te krijgen en over de opkomst zijn voorbij. De gewassen staan op zijn mooist, fris groen en verschillende gewassen staan in bloei. Voor boer en stedeling is het een mooi gezicht om in de maand juni langs de akkers te rijden. Al staan de gewassen goed, toch heeft de boer zijn zorgen om de gewassen zo mogelijk vrij van ziekten en insekten te houden. Wij zullen nagaan welke moeilijkheden en mogelijkheden bij de verschillende gewassen zich kunnen voordoen. GRANEN De zomergranen kunnen over het algemeen nog ge spoten worden met groeistoffen. Een bespuiting met MCPA tegen distels moet praktisch op elk perceel plaats vinden. De beste tijd voor een MCPA-bespui- ting is als de distels in de knop beginnen te komen. Wanneer verwacht wordt dat de zomertarwe te zwaar wordt kan gelijk met de MCPA 1V6 a 2 kg CCC ge spoten worden. Ondergezaaide klaver is bij deze lengte van het gewas vrijwel beschermd De situatie ten aanzien van de stengelgalmug wordt nauwlettend in het oog gehouden. Via de radio en d.m.v. waarschuwingskaarten zal op het hoe en wan neer een bestrijding moet worden uitgevoerd, worden gewezen. ERWTEN De erwten verdienen in deze maand ook extra aan dacht: De erwtengalmug legt haar eitjes in de bloem knoppen van de erwten. Men moet de eerste keer spuiten tenminste een week voor de bloei met 2 kg DDT-25 per ha. Na 5 dagen de behandeling her halen, wat inhoudt dat men op het moment dat het gewas gaat bloeien twee keer gespoten moet hebben. Als er erwtenthrips of erwtenbladluizen aanwezig zijn kan er aan de DDT nog 1 liter parathion 25 wor den toegevoegd. Tegen dat het gewas zich gaat slui ten dienen de sproeibanen er ingelegd te worden, hoe langer men wacht hoe moeilijker het gaat. Een ander insekt dat grote schade kan doen is de peul!x>order, de veroorzaker van de wormstekeligheid. De bestrijding moet worden uitgevoerd vóórdat de rupsjes zich hebben kunnen inboren. Ook bij dit insekt is het zeer moeilijk het juiste moment te kie zen. De aantasting begint altijd eerst aan de randen Van het perceel. Als de oudste peulen in die rand stroken beginnen te zwellen, dient een bespuiting te worden uitgevoerd met 1,6 liter parathion 25 of 2,5 kg diazinon 20 X per ha. Binnen een week kan dan het gehele perceel gespoten worden. Denk aan de veiligheidstermijn. Erwten bestemd voor de weck mogen niet gespoten wordenKonservenerwten kun nen tot 4 dagen voor de oogst gespoten worden met 2 liter Phosdrin per ha. Ter bestrijding van de kwade harten kan men ge lijktijdig met de bestrijding van de peulboorder 15 kg mangaansulfaat spuiten. Mangaangebrek kan men verwachten op percelen waar in andere gewassen regelmatig mangaangebrek voorkomt en speciaal op de grovere erwten zoals schokkers en kapucijners. In ernstige gevallen kan het zelfs nodig zijn twee keer met mangaansulfaat te spuiten. De eerste keer bij volle bloei en de tweede keer aan het eind van de bloei. STAMBONEN Diverse rassen stamslabonen kunnen aangetast worden door vlekkenziekte. De vatbaarheid van de rassen hiervoor loopt sterk uiteen (zie rassenlijst). Vlekkenziekte is te herkennen aan de zwart bruine vlekjes op de stengel, bladstelen en nerven waardoor de bladeren vroegtijdig verdorren of afvallen. Op de peulen vlekken met enigszins verhoogde, vaak oranje kleurige rand. Deze vlekken kunnen later na slecht weer donkere vlekken op de bonen geven. Bestrijding van deze schimmelziekte kan gebeuren door het spui ten met 4 kg zineb per ha. Vóór het gewas zich gaat sluiten dient reeds met de bestrijding begonnen te worden. In rassen die vatbaar zijn voor vetvlekkenziekte dient met de bestrijding begonnen te worden zodra het gewas 2 echte blaadjes heeft. Deze ziekte kan bestreden worden met 6 kg koperoxychloride per ha. Bij latere bespuitingen kan de vetvlekkenziekte ge lijktijdig bestreden worden met de vlekkenziekte met een mengsel van koper en zineb. VLAS I De maand juni eist voor de boer extra aandacht voor de verpleging van de ge wassen. Fosfaatgebrek in bieten kan verholpen worden door 200 a 250 kg superfosfaat te strooien. Tegen mangaangebrek kan in verschillende gewassen gespoten worden met mangaansulfaat Houdt uw percelen graan goed in de ga ten voor bestrijding van de tarwestengel- galmug. Bestrijd tijdig de knopmade en peulboor der in erwten. Zorg dat op de aardappelafvalhopen geen groene delen in de vorm van blad of sten gels voorkomen. Juist déar begint de fy- toftorabestrijding! Neem geen risiko, maar begin tijdig en spuit regelmatig uw aardappelen tegen de aardappelziekte. Kontroleer uw bieten op de aanwezigheid van bladluizen. Let op de radioberichten. De preimotbestrijdirïg in uien is nu ak- tueel. Aantasting van de bollen kan alleen voorkomen worden door een intensieve bestrijding in de zomer. Houdt bij de keuze van een groenbemes- tingsgewas rekening met de onkruidbe- strijding. Een goede graslandexpoitatie kan de be drijfswinst verhogen. De komende maanden wordt het pootgoed voor 1969 besteld. Houdt er rekening mee dat dit zoveel mogelijk vrij moet zijn van rhizoctonia (lakschurft) of eventueel ont smet afgeleverd dient te worden. Bezoek deze maand de proefboerderijen. Het vlas kan in deze maand nog beschadied worden door thrips. Zodra thrips waargenomen wordt, dient direkt een bestrijding uitgevoerd te worden met 1 kg/1 heptachloor 25 of 1 kg/1 dieldrin 25 of 1,6 kg/1 parathion 25 per ha. AARDAPPELEN De aardappelziekte is wel de grootste vijand bii de aardappelteelt. De afvalhopen zijn de belangrijkste besmettingshaarden. Zodra hierop aardappelopslag voorkomt is het van het grootste belang dat deze hopen tijdig en grondig worden opgeruimd. Men kan trachten de opslag dood te spuiten met b.v. amitrol, Reglone of Gramoxone. Bedenk dat één zieke plant een heel perceel aardappelen kan besmetten. Als de afvalhopen niet dood gespoten worden kan men ver spreiding van de ziekte ook tegengaan door ze geheel af te dekken met plasticfolie die dan aan de kanten goed vastgelegd moet worden. Met de bestrijding van de aardappelziekte moet worden begonnen als de planten in de rij elkaar raken. Er is hiervoor keus uit verschillende soorten middelen. Voor een goed resultaat is naast de keuze van het middel ook het tijdstip van toepassing echter zeer belangrijk. Begin tijdig.en herhaal de bespuiting regelmatig. Het middel moet steeds aanwezig zijn op de planten voordat de sporen tot ontkieming kunnen komen. De kritieke momenten worden via de radio bekend gemaakt. SUIKER- EN VOEDERBIETEN De bieten kunnen in deze tijd van het jaar belaagd worden door de bietenvlieg en door bladluizen. Reeds half mei waren veel bietenvliegen aanwezig maar door het koude weer zijn vele eitjes niet tot zijn recht ge komen. Bij een zware aantasting van de maden van de bietenvlieg dat is zodra de helft van de planten mineergangen vertonen kan deze bestreden worden met 0,6 1/kg parathion of 0,5 kg/1 dimethoaat 20 of 0,6 kg Dipterex per ha. Bij warm zonnig weer spui M. A. de Hond E.L.V.D, GOM ten 's morgens of 's avonds. Bij een lichte aantasting is een bestrijding meestal niet rendabel. Erger is het optreden van bladluizen. De groene perzikbladluis is erg beweeglijk en kan naast zuig» schade ook het virus van de vergelingsziekte over brengen. De zwarte bonenluis is vooral schadelijk, doordat hij door het zuigen een sterke groeiremming kan veroorzaken. Besteed aandacht aan het voor komen van bladluizen op uw percelen: voornamelijk in late en holstaande gewassen.. Zodra bestrijding nodig geacht wordt zal dit via de radio of kaarten bekend gemaakt worden. Alleen systemische midde len gebruiken. Bij warm zonnig weer worden de beste resultaten verkregen door 's morgens of 's avonds te spuiten. Mangaangebrek. AH het gewas sterk rreremd wordt door mangaangebrek kan gespoten worden met 15 kg mangaansulfaat per ha. Boriumgehrek. Boriumvebrek komt meer voor da» men denkt. Bekijkt de bieten maar eens bij het rooie» hoeveel holle harten die over kunnen gaan tot rotteni, er in de partij zitten. Voornamelijk voederbieten kun* nen er van te lijden hebben. Boriumgebrek kan be® streden worden door 20 t: 30 kg borax per ha te strooien. Daar het niet doenlijk is om deze hoeveel heid gelijkmatig over het perceel te verdelen verdient het aanbeveling borax te mengen met zand of kunst mest. UIEN Vele percelen uien zijn 1 2 keer gespoten met ee» bodemherbicide. Na opkomst mag Ramrod maar keer gespoten worden. Indien nodig kan in de uien nog een onkruidbestrijding worden uitgevoerd met: a. Chloor-IPC 46 liter per ha vanaf een gewas lengte van 46 cm tot uiterlijk eind juni. b. Genalon 5/20. 7,5 kg pér ha bij1 een lengte va» 810 cm op een goed afgehard gewas, anders i» er teveel kans op gewasbeschadiging. Genaio» 5/20 is een mengsel van prometryn 4 chloor-IPC. Beide middelen kunnen schade veroorzaken aan vlas, blauwmaanzaad, augurken, bloeiende grassen en granen. Wees dus uiterst voorzichtig met deze middelen in de omgeving van de genoemde ge wassen aangezien door verdamping zelfs dagen na de behandeling nog schade op kan treden. c. Kaliumcyanaat. 1520 kg per ha bij een gewas lengte van 46 cm. Werkt alleen voldoende op zeer jong onkruid, bij een hoge luchtvochtigheid en een temperatuur van 1520° C. d. Zwavelzuur s.g. 1,84 tegen 4080 liter per ha bij een gewaslengte van 810 cm te spuiten in 1000 liter water per ha. Zwavelzuur stelt hoge eisen aan de apparatuur en de uitvoering. Uienboorsnuitkever. Dit jaar werd weer op vele percelen uienschade gekonstateerd van de uienboor snuitkever. Tegen de larven kan nog gespoten worde» (te herkennen aan de zogenaamde venstertjes) 1,5 1/kg Gusathion of 1,5 kg carbaryl. Het is noodzakelijk hieraan een uitvloeier toe te voegen. Preimot kan veel schade veroorzaken aan de zaai- uien. Bij een late aantasting worden ook de bollen beschadigd. Zodra venstervreterij waargenomen wordt, .dient een bestrijding met 1,5 1/kg parathion 25 te worden uitgevoerd. Bij optreden van de twee de generatie de behandeling herhalen tot uiterfijk drie weken voor de oogst. Uitvloeier toevodgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8