TUINBOUWKLANKEN Geen carbaryl nodig op Zuid-Beveland Belastinglichtpunt in aardappelmisère Vruchtzetting hoopvol Het gaat nog niet vanzelf DINGEN VAN DE WEEK 7 Op ZUID -BEY ELAND zal niet veel carbaryl moeten worden gebruikt om de appels chemisch •te dunnen. De vruchtzetting valt erg tegen. Op sommige bedrijven kan zelfs worden gesproken van een zeer slechte appeloogst. Op andere zitten de vruchten dun, maar als geen sterke rul volgt kan het daar nog mee vallen. Vooral op het oudere hout is de zetting vaak slecht Het éénjarige hout kan nog wat goedmaken. We zijn op 't ogenblik optimistischer dan enkele dagen terug, want toen 4 was er bijna geen appeltje te zien; De fruitteler komt steeds voor verrassingen te staan. Elk jaar wat anders, maar zelden iets goeds. Waarom stelt de zetting zo teleifr? Is het koude weer tijdens de bloei de oorzaak? Het is toch wel eens meer fris geweest. En waarom is de Winston normaal en primagezet en zijn Goudrei- nette, Golden, Cox's en Jonathan zo matig? Veel bloemen en jonge vruchtjes hebben erg korte steeltjes, die tevens krom zijn getrokken doordat er een grote scheur in het jonge vruchtje zit. Is dat nog j^phade van de strenge vorst begin maart? Belangrijk zal zijn hoe het in het buitenland is. Want als het daar goed is en hier matig, zitten we er naast. Is het daar ook matig dan is er kans op redelijke prijzen, want vorig jaar hebben we wel gezien dat een topoogst ook veel bezwaren kan hebben. De peren en pruimen zijn goed. Wat de pruimen betreft werd het ook tijd, na verscheidene magere jaren. Maar nu zitten ze zo dik, dat het dunnen een heel karwei zal worden. Bij de peren blijft de Triomphe de Vienne gril lig, ook met gibberella. Even er aan spuiten gaat toch niet op. Dat de vorst van begin maart toch wel schade heeft gedaan is aan de zwarte bessen te zien. Veel bloemtrosj es zijii tot kleine witte puntjes verschrompeld en de oogst zal daardoor op veel bedrijven tegenvallen. Zo is het nieuwe seizoen weer begonnen met onverwachte gebeurtenissen. Soms meevallers, zoals bij de peren en pruimen, maar ook tegen vallers als bij appels en zwarte bessen. En het is zo moeilijk om die tegenvallers te verwerken. We hebben in de groentensector ook in WAL CHEREN wel grote contrasten beleefd in de afge lopen weken. Schreven we de vorige keer over de grote doordraai van groenten, zo kunnen we nu constateren dat door de verminderde aanvoer de prijzen sterk zijn gestegen. We zagen nog bloem kool veilen voor ƒ2,per stuk, wat wel een uni cum isOok de sla, die bepaald geen uitkomsten gaf om over naar huis te schrijven, trok vorige week flink aan in prijs en van doordraai was geen last meer. Jammer dat ook hier de hoofd- oogst zoveel doordraai gaf. Al met al: een moeilijk voorjaar vinden we, met gunstige prijzen als er te weinig is en hommeles als er flinke aanvoer is. Voor de koudegrondbedrij- ven met een zekere oppervlakte staand of liggend glas (en die zijn er nogal wat op ons eiland) zijn er nogal teleurstellingen. De vroege aardappelen die een prachtstand heb ben op de koude grond, zullen waarschijnlijk eind mei/begin juni de eerste geoogst worden. Mijn vader vond het destijds al iets bijzonders als men in die periode de eerste aardappelen oogsten kon. Zo ziet men; van de veel veranderingen die-er al- lerwege plaats hebben, trekt de natuur zich niets aan. Ook nu is het een bijzonderheid als men op 1 juni een maaltje nieuwe aardappelen uit kan doen, want meer als een kistje wordt het nog niet. Met de oude aardappeloogst wil het nog niet vlotten. We waren er door en kochten bij een kennis een zak voor 6 cent de kg. Daar wilde hij wel heel graag zijn hele put voor leverenHet is wel wrang voor onze boeren die nog met zulke grote voorraden zitten. We spraken een fabrikant van landbouwwerk tuigen en hoewel niet ontevreden over de groot verkoop, is het toch heel goed merkbaar dat velen een zekere terughoudendheid in acht nemen met vervanging en aanvulling van grote werktuigen en trekkersGelukkig betaalt de belasting door rijn progressief karakter meestal een derde van de strop mee Dit is wel een schrale troost, maar oi. een toch niet te onderschatten troost in de aardappelmisère De recreatie begint op gang te komen en met a.s. Pinksterdagen wordt er veel volk verwacht. Door de steeds maar uitbreidende logeercapaci- teit worden de gasten echter ook wel meer eisend. Toch blijven de prijzen goed gehandhaafd in de recreatiesector. In ons vorig artikeltje hebben we wat de pruimen en peren betreft o-p SCHOUWEN-DÜIVELAND al een globaal overzicht gegeven wat de vruchtzet ting betreft. Thans kunnen we ook iets meer zeg gen over de diverse appelrassen. Al is dan het weer niet zo mooi geweest tijdens de bloei, toch ziet het er naar uit, dat de vruchtzetting vol doende is voor een goede oogst. We hebben wel enkele dagen spanning beleefd vanwege het nacht-- vorstgevaar. Maar gelukkig is dit, voorzover wij weten, niet voorgekomen. De meeste rassen zijn zover ontwikkeld dat we voldoende gezette vruch tjes zien. Alleen de Golden Delicious komt wat achterop, vooral op type II. Op de type IX zien we al volop bolletjes, zodat ook dit ras wel een goede oogst zal geven. De appels beginnen nu in het blad te komen en de bladstand is goed, vooral waar met een Zineb-Maneb middel als schurftbe- strijdingsmiddel is gespoten. Dit blijkt zo rond de bloei toch wel een goede bladstand te bevorderen. We hebben het idee dat het koude weer nadelig is geweest voor de spintaantasting. Op bedrijven waar nog geen spintbestrijding is uitgevoerd zien we dat de spint zich de laatste week weinig of niets heeft uitgebreid. Zeer vermoedelijk zijn er wel spintmijten gesneuveld met dat koude weer. Trouwens, de andere insecten hebben ook wel ver traging ondervonden, want we zien weinig activi teit van de diverse insecten, zoals zaagwesp, blad rollers. wants en bladluis. Datzelfde kunnen we ook zeggen van de meel dauw. Ook daarmee gaat het tot nu toe goed. We Terwijl in Frankrijk barricades worden opgewor pen en het land aan de rand van een burgeroorlog verkeert; terwijl in Parijs de vredesonderhandelin gen tussen Amerika en Noord-Vietnam op een dood spoor gekomen schijnen te zijn; terwijl onze volks vertegenwoordigers zich bezig houden met de nieu we omzetbelastingwet en de Nederlandse werk nemers door hun bonden zijn opgeroepen om mas saal te komen protesteren tegen de loonstop die de regering wil invoeren, in het belang van onze toekomstige welvaart, terwijl dit alles gebeurt doet de tuinder zijn dagelijks werk en vraagt met name de fruitteler zich met zorg af wat het komende sei zoen weer zal brengen. Het ziet er namelijk voor de appeltelers niet zo best uit op het ogenblik. We gaan de plaag niet roepen vóór ze er is. We weten dat het soms nog wel kan meevallen, maar we moeten toch consta teren, dat de appels er allerminst goed voor staan op het ogenblik. De vruchtzetting van de belang rijkste rassen valt op de meeste bedrijven in Zee land tegen. Duidelijk blijkt, dat er veel vorstschade is gekomen. De Cox's Orange Pippin zal dit jaar een kleine oogst geven en dikwijls zijn de vruchtjes die gezet zijn, nog zichtbaar beschadigd. Goudreinette zal overwegend een slechte oogst geven en van Jonathan behoeft de teler evenmin veel te verwachten. Ten aanzien van de Golden Delicious is de situatie nog wat onzeker, maar over het algemeen zijn we er allerminst gerust op. We hebben veel percelen gezien die beslist een kleine oogst van dit ras zul len geven. We kunnen rustig stellen dat de appeloogst voor wat de belangrijkste rassen betreft tegen zal vallen. Hoe sterk dat het geval zal zijn durven we op het ogenblik nog niet zeggen, maar vrijwel niemand is er gerust op. De vroege rassen zijn heel wat beter, maar deze nemen nu juist niet zulk een grote plaats in als de late rassen. Stark Earliest is erg onregelmatig en hiervan komt geen grote oogst en onregelmatig is ook de Yellow Transparant maar dit ras valt toch nog niet zo tegen. Er zijn telers die ook klagen over te weinig James Grieve maar zoals dit ras er op het ogenblik gemiddeld voorstaat, kan toch een be vredigende produktie worden verwacht Op veel bedrijven zal de James Grieve niet teveel mogen ruien~ De vruchtzetting bij rassen als Benoni en Tyde- man is over het algemeen gunstig verlopen. Al met al is de stemming bij de appeltelers over de omvang van de vruchtzetting niet best, vooral omdat zij vrezen dat een kleine oogst in onze om geving of zelfs in ons land, toch niet van zo grote invloed op de prijsvorming behoeft te zijn. De om vang van de oogst in het buitenland is hiervoor veel belangrijker en hierover zijn op het ogenblik nog geen gegevens bekend. Voor degenen die peren hebben is de situatie gunstiger. Over het algemeen zijn de peren goed gezet. De rui moet nog komen en die kan bij een overvloedige vruchtzetting heel groot zijn, maar Het weertype dat wij in de afgelopen maand mei hebben gehad in ons THOOLSE LAND, is wel yan dien aard geweest dat in de buitenteelten de groei flink geremd werd. Vooral de bonen die be gin mei in potjes werden uitgeplant, hebben het zwaar te verduren gehad. Op dit moment staan ze er wel ze miserabel bij, dat ze weinig hoop geven op een redelijke oogst. Ook de gezaaide plukbonen vertonen een slechte opkomst, zodat het soms beter zal zijn om ze maar over te zaaien. Het zal zeker wel geen vroege oogst van de volle- grondsbonen worden. De telers van dat produkt, die ze onder glas hebben, mogen verwachten dat er deze zomer lang een schaars veilingaanbod zal zijn. Vermoedelijk zal dit ook wel in prijsvorming tot uiting kunnen komen, wat weer ten voordele van de glastuinder zal zijn. Ook in de vroege aardappelteelt gaat de groei, na een tamelijk vlotte opkomst, niet zo bijster naar wens. Het is dikwijls gebleken dat de Doré, die in zijn jeugd met groeistagnatie had te kam pen, te weinig bladontwikkeling kreeg en niet voldoende uit kon groeien. Er is al vele jaren op gewezen dat deze vroege aardappelsoort, zéér vroeg een flinke salpeter-stikstofbehoefte heeft om de groei zoveel mogelijk te stimuleren. Gevolg zal wel zijn met deze koude meimaand, dat de knolontwikkeling er zeker niet later door zal zijn dan andere jaren, maar dat de aanslag niet bijster groot zal zijn. Voor een goede aanslag moet allereerst een flinke loofontwikkeüng heb ben plaats gehad en daar ziet het momenteel niet naar uit. De vollegrondsaardbeien staan nu in.volle bloei; misschien dat nog wat meer zón de vruchtzetting ten goede zou kunnen komen. Overigens staat het gewas er wel hoopgevend bij. De telers die ook dit jaar weer met plastiek op het gewas hebben ge werkt, zitten weer vóór op hen die het nog zouden doen. Het schijnt dat door"de plastiek de bodem- temperatuur toch aanmerkelijk hoger komt te zitten, zodat de ontwikkeling een beter en vlug- j ger verloop heeft. In de glastuinbouw komt men 1 overigens ook weer voor verrassingen te staan, want de sla, die enige tijd geleden bbar weinig op- leverde, is vorige week weer stukken in prijs j gestegen. Diegene die een vroeg gewas buitensla heeft, kan er nu weer zijn voordeel mee doen. Het leeg gekomen winterbloemkoolland is direct weer volgestopt met knolselderij, bonen, spruiten I of zomerbloemkool. Iedere teler moet voor zich zelf uitmaken welke teelt hem in zijn bedrijf het J best past. Bij elke nateelt is echter wel dikwijls j een flinke regenbui welkom, daar de voorteelt de grond altijd wat te droog nalaat. Dit alles gaat wel niet vanzelf, maar met een zó juist mogelijk uitgevoerde grondbewerking en een vakkundig© teeltwijze kan er toch dikwijls een goede boter ham aan verdiend worden. lopen regelmatig onze rijen langs met de schaar om te knippen; een werkje wat op het eerste ge zicht een „baantje" lijkt te zijn, maar waar je na een paar uur zo gammel van wordt! Dat ge- slenter en getuur blijkt toch vermoeiender te zijn dan het zo op het eerste gezicht lijkt. De tijd van de zomerexcursies is ook weer aan gebroken en als U dit leest heeft de V.O.L. „Porno- na" zijn eerste excursie weer achter de rug. Dat zelfde zal ook in Duiveland wel het geval zijn. Wij willen graag besluiten met u te adviseren vooral aan deze excursies deel te nemen, want er valt altijd wat te leren, en gedachten uitwisselen kan ook zeer nuttig zijn. toch mag bij dit produkt op een grote produktie in het komende seizoen worden gerekend, met nam© bij enkele belangrijke rassen als Conference, Beur- ré Hardy en Précoce de Trévoux. Er zijn ook rassen die een wisselvallige stand ver tonen. Daartoe behoren Bonne Louise, Clapps Fa vorite en Legipont en sommige rassen zijn matig tot slecht, zoals Triumphe de Vienne en Beurré Lebrun, maar over het algemeen staan de peren er toch goed voor. Dat geldt ook voor de pruimen en dan met nam© voor de rassen Czar, Ontario en Reine Victoria, do belangrijkste rassen van het Zeeuwse sortiment. Early Laxton is er op veel bedrijven weer niet maar daar zijn we bij dit ras al aan gewoon geraakt en dat geldt ook voor Monsieur Hative. Het is nu eenmaal zeldzaam dat deze pruim een oogst van betekenis geeft Wat het kleinfruit betreft kunnen we melding maken van een goede stand van de aardbeien en ook de rode bessen en frambozen staan er redelijk goed voor. Minder gunstig is het gesteld met de zwarte bes sen. We spraken verschillende telers die ervan uit gaan dat op hun bedrijf de zwarte bessen het pluk ken niet waard zullen zijn. Slechts hier en daar vindt men een goed perceel waar kennelijk de vorst geen huis heeft gehouden. De verschillen bij de verschillende fruitsoorten zijn dit jaar bijzonder groot De verscheidenheid in teelten, waar de heer Van Oosten twee weken ge leden over schreef, lijkt dit jaar opnieuw haar waar de te zullen bewijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 7