Moeizaam akkoord Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland VRIJDAG 31 MEI 1968 56e Jaargang No. 2933 MENING VEEHOUDERIJCOMMISSIE Z. L. M. OVER ZUIVELBELEID De veehouderijcommissie van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij was woensdag j.l. in vergadering bijeen om de ernstige ontwikkelingen in de melkveehouderij te be spreken. Hoewel de juiste gegevens over de resultaten van het Brussels overleg uiteraard nog niet ter beschikking waren, was de commissie van mening dat een akkoord over het zuivelbeleid in de E. E. G. een zeer belangrijke zaak is. Hiermede kan immers, althans de grote onzekerheid waarin de Nederlandse zuivelsektor vanaf 1 april verkeer de, worden beëindigd. De commissie was overigens van mening dat vanaf 1 april de melkveehouder in een onverantwoorde positie is gebracht door het ontbreken van een duidelijk nationaal zuivelbeleid. Hoe ook de zakeljjke uitslag van het Brusselse akkoord voor de Nederlandse melkveehouder mag zijn, de commis sie betwijfelt of de afgelopen periode daarmede weer goed gemaakt kan worden. De daling van de melkprijs voor de boer in vergelijking met vorig jaar die, ondanks het optimisme van de minister voor het lopende melkprijsjaar zeker niet onmogelijk is, acht de commissie een ernstige zaak, die in strijd is met de ontwikkelingen in onze samenleving. BIJ het ter perse gaan van dit nummer ontvingen wij de eerste berichten over het akkoord dat de E. E. G.-ministers van landbouw in de vroege ochtend van woens dag 29 mei j.l. sloten. Op 1 juli a.s. zal de gemeenschappelijke markt voor zuivel en rundvlees inderdaad ingaan. Onze vreugde hierover wordt echter getemperd door het feit dat er voorlopig voor boter en melkpoeder nog geen vrije markt zal zijn. Het bereikte akkoord gaat uit van het compromis/dat in Luxemburg al in de maak was: Een richtprijs voor melk van 35,30 cent met inleveringsprijzen voor boter van 6,28 en voor magere melkpoeder van 1,49. Toeslagen zullen worden gegeven voor magere melkpoeder, voor veevoeder (29,90) en voor dito ondermelk (5,40). HARDNEKKIGE Belgische, Luxemburgse en Franse verlangens maakte het noodza kelijk voor deze landen hogere inleveringsprijzen van boter en magere melkpoeder toe te staan, resp. 6,38 en 1,59. Voor deze produkten blijven dus heffingsregelingen bestaan. België en Luxemburg zouden de betreffende kosten wel in Brussel kunnen declareren, maar Frankrijk niet. Bovendien zou Duitsland met een tot 23 cent lagere boterprijs mogen werken. Deze afwijkende prijsregelingen gelden voor één jaar. Er zou nu toch een margarine-belasting komen van ongeveer 10 cent per kg. Duits land zal die eventueel rechtstreeks "uit zijn staatskas betalen. formule van Luxemburg betreffende een plafond voor de kosten van het zuivel beleid in 1968/'69 is gehandhaafd. Overschrijden deze kosten 2,28 miljard gulden, dan zal over een andere verdeling gesproken worden. Er is voorzien in de mogelijkheden om de opslag van bewaar-kaassoorten te subsi diëren. Er komt voor dit jaar een overgangsregeling voor consumptiemelk. Voor 1 juli a.s. zal de afzet van de boter voorraad nader worden geregeld. Van de kosten hiervan wordt ongeveer door Brussel vergoed. (Zie verder pag. 5) Ter gelegenheid van haar 125-jarig jubileum worden door de Zeeuwse Landbouw Maatschappij aan de Zeeuwse bevolking in een vijftal plattelandsgemeenten kerkconcerten aangeboden. Op 10 juni a.s. in Tholen, daarna in Kapelle en Aardenburg, vervolgens te Brou wershaven en tenslotte te Zoutelande. Voor elk van deze concerten is een bijzonder aantrekkelijk programma samengesteld. Op pagina 2 en 3 van dit nummer geven wij een aantal bijzonderheden over programma's, solisten enz. Deze concerten, voor iedereen gratis toegankelijk, zullen zeker in brede kring met grote belangstelling tegemoel gezien worden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1