Kombinatie van landbouw en glastuinbouw Als men vanaf Perkpolder het dorp Klooster- zande binnenrijdt, ziet men bij het begin van de bebouwde kom zowel links als rechts van de weg een flink glascomplex. Het zijn twee warenhuizen die beide behoren tot het bedrijf van drie gebroe ders V reecken, dat daarnaast akkerbouw en vee teelt omvat. Landbouw en glastuinbouw is een combinatie die zelden voorkomt. In 't algemeen zal er ook geen reclame voor worden gemaakt. Niettemin loopt in djt geval alles bevredigend, vooral dank zij een goede taakverdeling. WITLOF VOOR WINTERWERK Het gehele bedrijf bestaat uit 40 gemet akker bouw, 20 gemet weiland en twee warenhuizen van elk 6500 m2. Het weiland wordt vrijwel uitsluitend gebruikt voor vetweiderij. Men heeft meestal 3040 stuks jongvee, vaarzen e.d. Melkvee past niet in het werk schema. Het akkerbouwgedeelte wordt in hoofdzaak be nut voor graan, suikerbieten en aardappelen. Tot voor enkele jaren ging daar 10 gemet af voor de verbouw van witlofwortels. Nu betrekt men de wortels van een bedrijf in Eede, waarmee men een contract heeft voor eenzelfde oppervlakte als vroeger, dus voor 10 gemet. De wortels worden op het eigen bedrijf opgezet De eerste komkommers worden al in maart geoogst. VER VAN DE GLASCENTRA De twee warenhuizen beslaan dus samen 13.000 vierkante meter, oftewel 1.30 ha. Het is daarmee het grootste glasbedrijf in Zeeland. In het Westland zijn er bedrijven die nog vier- vijfmaal zo groot zijn, maar toch telt een complex als van de gebroeders Vereecken daar aardig mee. Dat te meer, omdat beide warenhuizen zwaar ver warmd worden. Het bedrijf ligt echter niet in 't Westland, maar te Kloosterzande, ver van alle centra. Dat is, tot op zekere hoogte, een nadeel. Men mist het intensieve contact met collega's, de afzet is moeilijker, de toe levering van materialen enz. is omslachtiger. Als er wat hapert of iets nodig is bij een tuinder in een centrum pakt hij de telefoon en in korte tijd is het probleem opgelost, doch voor een tuinder in Kloos terzande kost het meer tijd. Een centrum biedt voordelen, al is het desnoods van beperkte omvang zoals Tholen of Kapelle. Toch blijkt het bezwaar niet onoverkomelijk. De heer N. Vereecken (Niek) blijft door bezoeken el ders op de hoogte met de nieuwste ontwikke lingen, het vervoer van de produkten over de Schel de verloopt vrij vlot en alles bij elkaar vallen de nadelen van de geïsoleerde ligging nog wel wat mee. Al zou men natuurlijk liever in een centrum zitten. KOMKOMMERS EN TOMATEN De twee kassen verschillen sterk in leeftijd. De voor het trekken van lof, om 's winters voldoende werk te hebben voor het vaste personeel. Het wit lof is dus in de eerste plaats bedoeld om de be schikbare arbeid produktief te maken. In sommige jaren blijft er daarnaast nog wat winst over en dat wordt dan dankbaar aanvaard. Vooral het laat ste jaar was de prijs gunstig. Er waren echter ook jaren met matige prijzen, waarbij de arbeid onvol doende werd betaald. Dooreengenomen waren de resultaten bevredigend. En vooral moet men daar bij bedenken dat de teelt van witlof op dit bedrijf niet zozeer gezien wordt als een winstobject, maar als een goede mogelijkheid voor werkspreiding, De heer P. Vereecken werkt deels in de landbouw en deels In de tuinbouw. oudste is al in 1932 gebouwd, en is verouderd en ver versleten. De opbrengsten zijn nog redelijk, maar toch lager dan van een goede moderne kas en het geraamte gaat steeds meer mankementen tonen. Oplappen loont nauwelijks meer. Wellicht zal er nog eens een nieuwe kas ter vervanging wor den gebouwd, maar de beslissing hierover kan nog wel enige tijd worden uitgesteld. De andere kas is slechts drie jaar oud en hiermee kan men dus voorlopig nog vooruit. Er worden uitsluitend tomaten en komkommers geteeld, eventueel met een nateelt van herfstsla. Dit jaar staan de komkommers in de nieuwe kas; ze Al met al is de conclusie gewet tigd dat de combinatie van landbouw en glastuinbouw in 't algemeen niet aanbevelenswaardig zal zijn, maar dat die hier toch verantwoord lijkt Dat komt vooral doordat de drie ge broeders Vereecken het prima met elkaar kunnen vinden en hun kracht zoeken in een goede samenwer king. A v. O. worden geteeld op strobalen. In de oude kas wor den dit jaar tomaten geteeld. Een vaag idee van wat er op zo'n bedrijf omgaat krijgt men, als men weet dat er 's winters, al» het koud is. 45.000 liter olie per week wordt ver bruikt VOLOP WERK De aanleiding voor het indertijd genomen besluit om kassen te bouwen was wel dat het bedrijf wat klein was om aan drie gezinnen een inkomen te verschaffen door middel van akkerbouw en veeteelt. Nu is er aan werk uiteraard geen gebrek, want behalve de drie broers werken er drie vaste arbeids krachten en bovendien wordt er voor het oogsten van de tomaten en de komkommers vaak gebruik gemaakt van tijdelijk personeel. Tot nu toe zijn die hulpkrachten nog altijd te krijgen, eventueel met enige moeite. Eén broer werkt doorlopend in de kassen, de andere twee broers werken buiten, doch springen regelmatig bij om in 'tglas te helpen. Er werd reeds opgemerkt dat 's winters veel wit lof wordt getrokken. Dat gebeurt in de oude kas, waar 4000 m2 voorzien is van grondverwarming. De ze opervlakte wordt geheel benut voor het trekken van lof. Er is maar één trek, namelijk in november december, want begin januari moet de kas leeg zijn voor het planten van tomaten of komkommers. Het seizoen begint vroeg, in maart worden de eerste komkommers al geoogst. De oude kassen. Ook de nieuwe kas ligt aan de hoofdweg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5