125 jaar Z.L.M. Eregalerij c. F. looij 40 JAAR IN Z. L. M.-D1ENST Laet iedereên op 20, 21 en 22 juni gaen kieke nae de toönstellienge in Willeminadurp, gemeênte Kattendieke 1 r\EZE keer blijven we weer eens dicht- bij huis, of beter in eigen huis. Dins dag 21 mei 1968 zal het 40 jaar geleden zijn dat onze hoofdambtenaar de heer C. F. Looij in ZL. M.-dienst trad. Na een korte dienst tijd bij de Raad van Arbeid kwam hij als aankomende kantoorbediende in onze dienst en vrijwel vanaf het eerste begin ook bij de toenmalige afdeling Landbouwboekhouding. Meermalen hebben wij in het begin ge dacht dat hij zijn carrière misliep door een kantoorbaan te kiezen, daar hij over een uit zonderlijk goede technische aanleg beschikte. Nog herinneren wij ons zeer goed de stomme verbazing van een chef-monteur der Huis telefoonmaatschappij, die een gehele morgen bezig was geweest om een storing te zoeken, zonder deze te kunnen vinden en die na de lunch terugkomende de storing opgeheven vond. Vernemende dat Looij deze stoornis had verholpen en van hem horende hoe dit was gegaan, wist deze chef-monteur niet beter te doen dan maar snel te verdwijnen. Toch werd ondanks de „technische knobbel" de studie voor het praktijkdiploma boekhouden ter hand genomen en na redelijke studietijd met goede uitslag afgewerkt. jN de praktijk ontwikkelde Looij zich als een zeer accuraat boekhouder, die zich met zijn volle persoon voor zijn taak in zette. Oorspronkelijk belast met fiscaal werk spitste door de groei van ons bureau, zijn werk zich toe op onze eigen administratie waarin hij spoedig een volle dagtaak vond. Zijn bovengenoemde technische kennis en goed commercieel inzicht leidden er toe dat de zorg voor onze machines aan hem werd toevertrouwd en al spoedig wisten onze le veranciers dat het geen zin zou hebben te pogen hem „knollen voor citroenen" te ver kopen. Onze type- en expeditieafdeling was tot voor enkele jaren mede aan hem toever trouwd en in die functie heeft hij menige „machinekuur" verholpen. Ook nu nog luidt bij een stoornis het advies meermalen „even aan Looij vragen". Thans heeft de heer Looij als taak de ad ministratie van ons bureau alsmede de ma- terialenaankoop. Bij onze administratie noe men we met name onze pensioenregeling die veel en inspannend werk eist. De aard van het werk van de heer Looij is zodanig dat hij niet veel naar buiten treedt en zeer weinig omgang met onze leden heeft. iy/1 EDE hierom willen wij hem en zijn werk in dit artikeltje eens wat in het licht stellen. Na deze 40 jaar trouwe dienst wil len wij Looij op deze plaats en op deze wijze onze dank en hulde brengen. Het werk voor ons bureau is hem nooit te zwaar of te veel. Zijn uiterst nauwkeurige werk heeft regel matig volle waardering gevonden bij bestuur, raad van toezicht en directie. De heer Looij is met ons bureau samenge groeid en bij dit 40-jarig jubileum bieden bestuur en directie (inclusief aftredende di recteur) en ons gehele personeel hem en met hem ook zijn vrouw hun hartelijke geluk wensen aan. Zij spreken de hoop uit dat hij ook in de komende jaren met hetzelfde élan, dezelfde precisie en met veel genoegen zijn werk voor ons bureau zal mogen blijven verrichten. BOEKHOUDBUREAU Z. L. M. ONTHEFFING VAN DE VRUCHTWISSELINGSBEPALINGEN VOOR DE TEELT VAN VROEGE AARDAPPELEN Voor de telers van vroege aardappelen, die vóór 28 juni a.s. hun aardappelen zullen rooien bestaat de mogelijkheid dat zij op die grond reeds in 1970 weer aardappelen kunnen verbouwen. De daarvoor door de Directeur van de Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen te verlenen ont heffing dient echter vóór 1 juni a.s. schriftelijk te worden aangevraagd, opdat kan worden gecontro leerd of de aardappelen inderdaad op 28 juni, resp. 6 juli zijn gerooid. De aanvragen kunnen worden in gediend bij1 de Gewestelijke Raad van het Landbouw schap te Goes. Bovenstaande ontheffingsmogelijkheid geldt alleen voor beroepstelers, dus niet voor volks- en particu liere tuinen. De aan deze ontheffing verbonden kos ten bedragen 3,25 per 10 are of een gedeelte daar van, met een maximum van 13,Over de wijze van betaling dezer kosten zullen de betrokken telers persoonlijk bericht ontvangen. ZITDAGEN BOEKHOUD- BUREAU Middelburg: woensdag 22 mei in hotel „De Eendracht". Zierikzee: woensdag 22 mei in hotel „Huis van Nassau". Oostburg: woensdag 22 mei in café „De Windt". Wissenkerke: woensdag 22 mei in hotel „De Kroon". De zitdagen van Westkapelle en Hulst van 3 juni worden verschoven naar maandag 10 juni De dagen waarop het 125-jarig bestaan van de Z. L. M. zullen worden gevierd, naderen met rasse schreden. Na maandenlange voorbereidingen is het nu langzamerhand zo ver gevorderd, dat de plan nen van de feestelijkheden een min of meer defi nitieve vorm hebben gekregen. Daar onze lezers ook geïnteresseerd zullen zijp in wat de Z. L. M.- feestweek te bieden zal hebben, geven wij hieron der in het kort een overzicht van het voorlopige programma. Maandag 17 juni wordt 's middags de Buitenge wone Algemene Vergadering der Z. L. M. gehou den. Spreker op deze vergadering is de Minister van Landbouw en Visserij, ir P. J. Lardinois. De voorzitter van de Z. L. M. spreekt zijn ope ningsrede uit. De vergadering begint om 15.00 uur en wordt gehouden in de Grote Kerk te Goes. Na afloop van deze vergadering volgt voor het Hoofdbestuur en genodigden de officiële ontvangst door het Gemeentebestuur van Goes, waarna ge zamenlijk wordt gdineerd in hotel „De Koren beurs" Dinsdag 18 juni begint het nationale Congres over de ruimtelijke ordening. In de „Prins van Oranje' te Goes zullen op de eerste congresdag inleidingen worden gehouden door mr H. Rijpstra, burgemeester van Almelo, over „De bestuurlijke aspecten van de ruimtelijke ontwikkeling"; ir J. W. Hupkes, president-directeur van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen, over „Industriële ontwik keling"; prof. dr ir F. M. Maas, buitengewoon hoogleraar aan de T. H. te Delft en adviseur van de Rijksplanologische Dienst, over „Recreatie en ruimtelijke ontwikkeling". De laatste spreker op deze middag is ir S. A. Posthumus, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die „Het ver keer en ruimtelijke ordening" behandelt. Woensdag 19 juni spreekt na de heropening van het congres de ere-voorzitter der Z. L. M., ir M. A. Geuze, over „Landbouw en de ruimtelijke ontwik keling". Discussiegroepen zullen daarna hun res pectievelijke rapporten opstellen, die in de middag worden samengevat, besproken en becommentari- seerd. Donderdag 20 juni vindt de opening van de drie daagse Z. L. M.- land- en tuinbouwtentoonstelling ZEEUWS LAND- EN TUINBOUWBLAD waarin opgenomen „Plattelandsjeugd" (Verschijnt wekelijks) Officieel Orgaan van de ZEEUWSE LANDBOUW MAATSCHAPPIJ Hoofdredakteur Ir. J. Prins Redaktie, Abonnementen en Advertenties J. F. Blanksma Grote Markt 28, Goes Tel. 01100—5010 en 5012 Tel. huis 01185—422 Advertenties en Administratie over advertenties aan de Uitgeversmaatschappij N.V. v/h Fa. P. J. van de Sande te Wilhelminadorp plaats. Zoals reeds gemeld heeft de Direkteur-Generaal van de Landbouw, ir J. W. Wellen, zich bereid verklaard deze officiële handeling te verrichten (om 10 uur 's ochtends). Op deze eerste tentoonstellingsdag vindt 's mid dags van 14.3015.30 uur in de „ring" een werk tuigendemonstratie en -bespreking plaats. Daarbij zullen de basis werktuigen en machines voor een akkerbouwbedrijf van ca 30 ha en een fruitteelt- bedrijf van 612 ha worden besproken, benevens de werktuigen voor een gezamenlijk gebruik op die bedrijven van 30 ha en de werktuigen voor loonbedrijven dan wel grote combinaties. Vrijdag 21 juni vinden 's morgens de voorkeu- ringen plaats van de levende have, in de meest uitgebreide zin. Paarden, rundvee, schapen, var kens en geiten zullen in de keuringsbanen ver schijnen; het beste van hetgeen overwegend in Zeeland zelf gefokt wordt. De deelname van de inzenders is bijzonder groot, 's Middags worden de prijswinnaars voorgebracht, afgewisseld met een optreden van de landelijke ruiters, muziek, bok- kenwagenrennen, demonstratie koolzaaddorsen in de oudheid, enz. In verband met het bezoek van H. M. Koningin Juliana aan de tentoonstelling wordt dit program ma aan de omstandigheden aangepast. Ook deze middag de werktuigendemonstratie en -bespre king. Zaterdag 22 juni vinden 's middags ponydemon straties plaats, treedt de muziekvereniging „Na lang streven" uit Klaaswaal voor het voetlicht, geeft de Carrouselgroep van de Belgische Rijks wacht een show te zien van meesterschap en kun nen dat door de elegantie en de kleurrijkheid van de uniformen bij velen bijzondere indrukken zal achterlaten. Over al datgene dat op de Tentoonstelling 125 jaar Z. L. M. zelf te zien zal zijn, moeten we kort zijn. Op de tentoonstellingsterreinen met 80.000 m2 open terrein en 10.000 m2 overdekte tentoon stellingsruimte zal naast het nieuwste van het nieuwste op het gebied van de land- en tuinbouw- werktuigen en alles wat daarmede nauw verwant is, in een „rassentuin" een aantal landbouwgewas sen getoond; niet alleen bestaande rassen, maar ook veelbelovende kweekprodukten, die op korte termijn in de handel zullen worden gebracht. Vermelden wij voorts nog de Z. L. M.-stand, waarin een beeld wordt gegeven door middel van kaarten, fotos, historische documenten enz. van vroeger en nu; tevens een expositie van het Zeeuwse sieraad en een overzicht van archeologi sche vondsten in Zeeland vóór 1843. Daarbij de expositie van schilderijen, tekeningen en aquarel len van een drietal schilders onder het motto „Boer en landschap", de oude ambachten, waaraan tevens aandacht is besteed en een drietal post zegelverzamelingen betrekking hebbende op de land- en tuinbouw, de provincie Zeeland en de Zeeuwse gemeenten. Landbouwwerktuigen „Toen en nu" geeft in een vijftal groepen een overzicht van de grote veranderingen die de landbouwwerk tuigen de afgelopen 125 jaar ondergingen. Tot slot de Bond van Plattelandsvrouwen en de P. J. G. Z. die het hunne brengen in eigen stands. Het vorenstaande is slechts een greep uit al dat gene dat de Z. L. M.-Tentoonstelling zal bieden. Komt zelf op 20, 21 en 22 juni naar Wilhelmina dorp, om het 125-jarig bestaan van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij luisterrijk te vieren! BI. (Voor verdere mededelingen zie pag. 10.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 2