zJ Zuivelzorgen VRIJDAG 17 MEI 1968 56e Jaargang No. 2931 VM w Officieel orgaan van de Maatschappij tot bevordering van Land- en Tuinbouw en Veeteelt in Zeeland 125 jaar zeeuwse 17 tot en met 22 juni 1908 WÊ0<:: landbouw maatschappij O r\ E argumenten deden het goed, vooral in de dagbladpers, en het sluitstuk kwam toen na V' - ::::'A;4ÉS |§£|p||f iit •V; V- ONS COMMENTAAR r^ATGENE waarvoor van de zijde van 't georga- niseerde bedrijfsleven al lange tijd is gewaar schuwd is gebeurd. Er heeft een scherpe daling in de uitbetalingsprijs van de melk aan de boer plaats gevonden. Naast de aardappelcatastrofe en de ap pelcrisis wordt nu ook de veehouderijsector voor 'n aanmerkelijke inkomensdaling geplaatst. Het is mis schien nog eens goed om de achtergronden en oor zaken van datgene wat zich nu afspeelt in het kort samen te vatten. Zoals bekend zou op 1 april j.l. het Europese zui velbeleid hebben moeten ingaan. Dit is om diverse verschillen van inzicht tussen de zes ministers niet kunnen doorgaan omdat nog steeds geen overeen stemming bereikt kon worden. Ook de standpunten van de heer Mansholt hebben ongetwijfeld bijge dragen tot een niet zo vlot verloop van 't Brusselse gesprek. Hij was het immers die een verlaging van de richtprijs voorstelde of, wat op hetzelfde neer komt, een te lage vaststelling van de inleverings- prijs voor boter. Boerenbedrog, zo werd deze voor gestelde manipulatie toen in onze kring genoemd. Bovendien zag de heer Mansholt kans om twee zaken goed door elkaar te mengen, n.l. het totstand komen van een Europees zuivelbeleid en de aan wezige overschotten op de botermarkt. Iedere keer als een naar zijn mening te hoge prijs voor het Europees zuivelbeleid uit de bus dreigde te komen, deed hij een greep in de argumententrommel met het woordje „teveel" en lichtte dat somber toe aan de hand van de huidige situatie. 1 april ook nog eens de boterprijzen omhoog gingen. „Boter teveel en toch de prijzen omhoog!" Wie kan een nog pakkender krantekop bedenken? Men had het nog moeten aanvullen met de zin „en toch krijgen de boeren minder". Het zou het nog inge wikkelder maar wel juister hebben gemaakt. Hoe wel de verhoging van de boterprijs geen bewijs is van groot psychologisch inzicht en men beter het overschot eerst had kunnen ruimen komt men in de landbouw er niet mee klaar naar Philips te verwijzen die, zo wordt dan gesteld, toch ook door zijn prijzen te verlagen meer verkoopt. De aardappeltelers met prijzen van 3 cent kun nen over het verband tussen prijs en afzet in de landbouw bijvoorbeeld wel anders meepraten. Het feit dat de prijs verhoogd moest worden door dat de industriemelktoeslag (in feite een consumen tensubsidie) door de E.E.G.-bepalingen per 1 april diende te verdwijnen, kwam door de veelheid van andere zaken niet goed uit de verf. (Zie verder pagina 3J

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1