PLATTELANDSJEUGD Kennismaking met Mieke Zandee P. J. G. IS Mieke Zandee is vanaf juni 1967 lid van het bestuur van de Afdeling Goes, van de Streek Zuid- Beveland en van het Provinciaal Bestuur. Zij werd in 1944 geboren in 's-Heer Arendskerke, het fraaie dorp op enkele kilometers afstand van Goes. Nadat ze de kleuterschool en lagere school „met goed gevolg doorlopen had", volgde ze de h.b.s.-A-opleiding aan het Goese Lyceum. Daarna ging Mieke naar de 3-jarige opleiding op de Middelbare Tuinbouwschool voor meisjes „Huis te Lande" te Rijs wijk (Z.-H.). Zij vertelt dat ze daar drie bijzonder gezellige jaren heeft doorgebracht en ze wil ieder meisje, die iets voor de tuinbouw voelt, deze opleiding bijzonder aanbevelen. De vakken die haar zelf het meest interesseerden waren bloemschikken, bloementeelt, aanleg en onderhoud van de siertuin en tuinkunstgeschiedenis. Een hoogtepunt in de opleiding was de excursie naar Frankrijk, acht dagen Parijs en de kastelen aan de Loire. De praktijktijd heeft Mieke doorgebracht op een kwekerij in Wassenaar en op een kruidentuin in Buitenpost (Friesland). Gedurende de extra lange Kerstvakanties hielpen de leerlingen de bloemen- zaken in Den Haag door de Kerstdrukte heen. Dat was niet alleen een goede praktijk maar ook een fijne bijverdienste. Na haar eindexamen in december 1965 heeft Mieke de kans gegrepen om de 4-weekse cursus „Plat telandsjongeren op Nieuwe Wegen" te volgen op de Volkshogeschool in Bergen. Ze denkt met bij zonder veel plezier aan de cursus terug en ze heeft kennissen door heel Nederland ervan overgehou den. In oktober 1966 rondde Mieke haar opleiding af door het behalen van het Pedagogisch getuigschrift. „JUF, WAT ZOU U DOEN. Mieke Zandee is nu twee jaar tuinbouwlerares op de landbouwhuishoudscholen van de Z.L.M. in Zie- rlkzee en Haamstede. Zij behandelt o.a. de onder werpen kamerplanten, snijbloemen, bloemschik ken, plant- en dierkunde, groenteteelt en fruitteelt (de reaktie van de meisjes op de laatste twee vak ken: „Dat moet mijn man later maar doen!"). Een bijzonder prettige kant van het vak is 's zomers het praktiikwerk in de tuin, vooral omdat in Zierikzee de ambachtsschool tegenover de huishoudschool ligt. „Wanneer ik de leerlingen erop wijs dat ze hun banden voor iets anders moeten gebruiken dan om te zwaaien naar de vriendjes, dan is hun vraag: „Juf, wat zou u doen als uw vriendje daar op school zat?" Tja, daar sta je dan!" uALS JE MAAR BELANGSTELLING HEBT!" Doordat Mieke voor haar studie drie jaar uit Zeeland was weggeweest had ze weinig kontakt meer met Zeeuwse leeftijdsgenoten. Ze werd lid van de P.J.G.Z. omdat ze deze kontakten graag weer wilde herstellen. Dit is haar bijzonder goed gelukt, want in de P.J.G. vond ze de man van haar dromen! Ze koos juist de P.J.G.Z. als vereniging omdat de sfeer en de afwisselende programma's haar aan trokken (voor een belangrijk deel heeft ook de vierweekse tot de keuze bijgedragen). Een ander voordeel vindt Mieke, dat je er gemakkelijk zelf aktief kunt zijn. „Als je werkelijk belangstelling hebt, dan word je snel in de organisatie opgeno men". Er zijn volgens Mieke voor iedere jongere goede kanten aan het lidmaatschap: ontspanning, algemene ontwikkeling, kontakt met andere jonge ren, leren discussiëren en (door bestuursfunkties) leren organiseren. DE P.J.G. BLIJFT Natuurlijk heeft Mieke nog andere hobbies naast de P.J.G. Zij noemt koken, lezen, wandelen en bloemschikken. Zij is lid van de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De laatste maanden heb ben het lidmaatschap van de P.J.G.-toneeljury en van de toneelclub van de afdeling Goes nogal wat tijd in beslag genomen. Op de vraag hoe zij voor zichzelf het belang van het lid zijn van het Provinciaal Bestuur ziet, ant woordt Mieke, dat zij voornamelijk het kontakt met P.J.G.-leden uit de gehele provincie op prijs stelt. Je wordt nauw betrokken bij de organisatie, omdat Jongerenaktiviteiten CURSUS VEEBEOORDELING WALCHEREN De melkveestapel op Walcheren heeft zich de laatste jaren sterk uitgebreid. Melktanks en rijden de melkontvangst zullen binnen afzienbare tijd wel ingevoerd worden. Wil men echter zijn veehouderij rendabel houden dan moet men niet alleen aan de produktie, maar ook aan het exterieur aandacht schenken. Om uw kennis van de aan het exterieur te stellen eisen uit te breiden of te testen organiseren de P.J. G. en de C.P.J. op Walcheren weer een veebeoor- delingscursus onder leiding van de heer W. van Sluijs, inspekteur van het N.R.S. De eerste les wordt "ehouden op vrijdag 10 mei om 19.30 uur op het bedrijf van de heer J. Coppoolse, Molenweg 6, Oostkapélle. Ook u wordt daar verwacht. ORIENTATIERIT EN SCHUURFEEST WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Op zaterdag 18 mei organiseren de C.P.J., K.P.J. en P.J.G. in West Zeeuws-Vlaanderen 's middags een oriëntatierit. Deelname aan deze rit staat open uitsluitend voor leden uit de streek West Zeeuws- Vlaanderen. 's Avonds is er een groot Schuurfeest, toeganke lijk voor leden uit geheel Zeeland. Het wordt ge houden op het bedrijf van de heer A. de Feijter Riemens te Waterlandkerkje. Aanvang 20 uur. En tree 2,50. Aangepaste sportieve kleding verdient aanbeveling. Vanaf de Provinciale weg langs Wa terlandkerkje zal de route naar de schuur door pijlen worden aangegeven. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN IN IERLAND De internationale rally voor plattelands jongeren zal dit jaar worden gehouden in Ierland, van 7-13 OP ZATERDAG 11 MEI 1968 START: Vanaf 14 uur bij het Verenigingsgebouw te Nieuwdorp. Inschrijving vanaf 13.30 uur. PRIJSUITREIKING: Om 19.30 uur in het Dorpshuis te Wemeldinge* Daarna GROOT BAL (vanaf 20.30 uur), met medewerking van het orkest Cor Luyhwt. Lengte van de rit: circa 58 km. REGLEMENT: K.N.M.V.-reglement, uitgave 1968 nu eenmaal op vergaderingen je mening gevraagd wordt. Ook heb je zo de kans om voor je streek en afdeling samenwerking met andere afdelingen te bevorderen en ideeën op te doen. Mieke twijfelt er niet aan of de P.J.G. zal voor lopig nog een nuttige funktie kunnen vervullen. Het lijkt haar echter wel nodig goed te begrijpen dat het een plattelandsjongerenorganisatie is en geen landbouwjongerenorganisatie meer. Een voor sprong op andere organisaties vindt zij de grote af wisseling in de programma's en de invloed die de leden hierop kunnen uitoefenen (alhoewel zij dat laatste wel eens iets sterker tot uiting wil zien komen). Een nieuwe opzet van het gehele Jeugdwerk kan natuurljjk wel eens invloed hebben op het bestaan van de P.J.G. Mieke wijst echter op het aparte ka rakter van onze organisatie, als dat behouden blijft zal de P.J.G. niet gauw overvleugeld worden door ander jeugdwerk. VERSPLINTERING OPHEFFEN Mieke is een groot voorstandster van samenwer king met de C.P.J. en de K.P.J. Met meerdere or ganisaties (of met één grote!) is meer te bereiken en meer te organiseren dan met een aantal kleinere verenigingen. Zij durft echter niet te voorspellen of er in de toekomst één jongerenorganisatie zal ontstaan. Zolang de versplintering er blijft in poli tieke partijen, scholen en verenigingen zal het ook met de plattelandsjongerenorganisaties niet zo eenvoudig gaan. Mieke is wel van mening dat de verschillen in overtuiging kleiner worden en dat veel jongeren er anders tegenover staan. Zij be sluit dit interview dan ook met een duidelijke op merking: „Wt mij betreft, waarom zou de plat telandsjongerenorganisatie niet de eerste zijn die de versplintering opheft? Wie weet volgt de rest vanzelf". augustus. Vanuit ons land kunnen vier leden aan de wedstrijden deelnemen, t.w. 2 jongens en 2 meis jes. De wedstrijden voor de meisjes zijn: bloemen- schikken, tafeldekken in nationaal kostuum, het maken van een koude schotel. Voor de jongens: traktorrijden en het schoonmaken van de melk machine. De groep doet gezamenlijk mee aan een internationale quiz. Bij de selektie van de deelnemers zal gelet wor den op de kennis van Engels of een andere taal, kennis van de organisatie in Nederland, het gemak kelijk leggen van kontakten met andere deel nemers. Vanuit Zeeland kunnen 1 jongen en 1 meisje van circa 20 jaar voor de selektie worden voorgedragen. Eventuele kandidaten worden verzocht zich vóór 8 mei op te geven bij het sekretariaat van de P.J. G.Z. De selektie zal plaatsvinden op 15 mei te Utrecht. EINDLES CURSUS BLOEMISTERIJ TE OOSTERLAND Op 25 april j.l. vond te Oosterland de eindlcs plaats van de aldaar gehouden cursus bloemisterij, die door 13 cursisten werd gevolgd. De diploma's werden namens de inspectie van het Land- en Tuinbouwonderwijs te Breda uitge reikt door de heer C. L. de Wilde, in tegenwoor digheid van de leraren de heren Van Dongen en Vreeken en een aantal genodigden. De namen der geslaagden zijn: V Matt. Bal te Oosterland; 2° J. Bodbijl te Dreischor 3° Adrie Bolle Jzn te Oosterland; 4° C. Bolle Lzn te Oosterland; 5" C. M. Bolle te Oosterland; 6° M. Goudzwaard te Dreischor; 7° Jac. van 't Hof Mzn te Oosterland; 8° A, Joppe te Oosterland; 9° Mart. Krabbe te Sirjansland; 10° Piet Neele te Sirjansland; 11° St. Stoel te Zonnemaire; 12" H. Stouten Jzn te Oosterland; en 13° Mare. Verhoek te Oosterland

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 18