Ervaringen met loonwerkkernen Stambonen zaaien of „planten 9 C. J. P. BARTELS R. L. V. D. - Axel jgJIJ dit opschrift zult u ongetwijfeld denken: wal nu weer? Toch kunnen we het verschil tussen het gebruik van de gewone zaaimachine en de pre- cislezaaimachine op deze wijze het beste uitdrukken. Het afgelopen jaar zijn reeds verschillende percelen met de precisiezaaimachine gezaaid. Op basis van de gunstige ervaringen in de afgelopen jaren, op zowel proefvelden als in de praktijk, mogen we aannemen dat deze methode nog zal toenemen. Naast de extra kosten die het precisiezaaien vraagt, staan er toch zeer aantrekkelijke voordelen tegenover. We noemen de volgende: Een konstante diepte bij het zaaien, waardoor de opkomst vaak beter is. Een zeer regelmatige verdeling van de planten in de rij. Een zaaizaadbesparing van 25 DE GRONDSOORT EN HET ZAAIBED De ervaringen met de precisiezaai van stambonen zijn voornamelijk opgedaan op de zavelgronden (20 30 afslibbaar). Op de zwaardere gronden zal de precisiezaaimachine ook gebruikt kunnen worden, maar of hierbij eveneens eenzelfde zaadbesparing ver kregen kan worden zal uit verdere proeven nog moe ten blijken. Net als bij de traditionele methode zullen we bij deze nieuwe manier van zaaien de hoogste eisen moe ten stellen aan het zaaibed. Een voldoende los en niet te grof zaaibed zal een goede opkomst bevorderen, terwijl de werking van een eventueel te gebruiken bodemherbicide ook beter zal zijn. HET ZAAIZAAD Evenals bij suikerbietenzaad moeten de zaaibonen voldoen aan bepaalde afmetingen. Dit kunnen we mo menteel nog het beste aangeven met het 1000-korrel- gewicht. Een 1000-k.g. van 500 (met een variatie van 480540) geeft de beste resultaten. Te grote bonen veroorzaken verstoppingen in de cellen van de schijven of van de bandjes, met als gevolg onregel matig zaaien. Te kleine bonen veroorzaken eveneens verstoppingen en geven kans op „tweelingen". Door uw zaadleverancier te vragen de bonen te zeven, zo dat een gelijkmatige partij wordt verkregen, met een 1000-k.g. van 500, voorkomt u eventuele moeilijk heden. DE ZAAIZAADHOEVEELHEID Deze wordt bij precisiezaai voornamelijk bepaald door het aantal planten dat we willen hebben per ha, de zaadafstand .in de rij en het duizend-korrelgewicht. Bij een standdichtheid van 200.000 tot 250.000 plan ten per ha blijkt dat deze aantallen ruimschoots vol doende zijn om een goede opbrengst te garanderen. Ook bij een wat minder dichte stand bleek bij proe ven in 1966 en 1967 dat eenzelfde opbrengst werd verkregen. Het is iets gemakkelijker rekenen met planten per strekkende meter. Om dan aan boven gestelde normen te voldoen en rekening houdend met de ervaring dat op een niet-opkomst percentage van 10 15 moet worden gerekend, moeten we stre ven naar 10 h 11 planten per strekkende meter bij een rijafstand van 33 en 37V£ cm. Dit komt neer op 120140 kg zaaizaad per ha. DE RIJAFSTAND Bij de proeven werd ook nagegaan of de rijafstand invloed had op de opbrengst. Gezaaid op 25 cm, 33 cm, 37*4 cm en 50 cm kwamen geen duidelijke ver schillen in opbrengst naar voren. De voorkeur wordt echter toch gegeven aan 33 cm of 37% cm; Bij 25 cm laat de regelmaat in de rij te wensen over, waardoor een wat fijner gewas kan ontstaan. Bij 50 cm moet de opkomst optimaal zijn, anders zal de grondbedek- king tegenvallen, met alle onkruidperikelen daaraan verbonden. Voor de rijafstanden 33 cm en 37*4 cm gelden respektievelijk 10 en 11 zaden per strekkende meter. WELKE MACHINES Op de proefvelden is ervaring opgedaan met de Stanhay Mark II en met die Mono centra. Naast deze machines worden in de praktijk nog de Kleine en de Tank gebruikt, alle met goede resultaten. De Stanhay Super Mark II wordt voor bonen zaaien speciaal uit gerust met een apart bodemplaatje en „choke", waar bij een bandje (no. 38) wordt gebruikt met een zaad afstand in de rij van 7,8 cm. Door andere bandjes te gebruiken kan ook nog ruimer gezaaid worden. De Kleine heeft door verwisseling van zaaischijven twee mogelijkheden om stambonen te zaaien. Bij de Mono-centra en de Tank kan de afstand in de rij; dus te verzaaien hoeveelheid, gemakkelijk ver anderd worden met behulp van een tandwielkast. We hebben dan de keuze van 8 tot 20 bonen per strek kende meter. Alle machines worden centraal aange dreven. Bijzonder belangrijk is de rijsnelheid. De door de fabriek gestelde normen moeten nauwkeurig wor den toegepast, aangezien de regelmaat van zaadafgif- te spoedig verstoord wordt door te snel rijden. Het effekt van precisiezaai gaat dan verloren. Daarbij komt nog dat bij bepaalde machines de bandjes be schadigd worden of breken, waardoor de zogenaamde tijdwinst verloren gaat om de defekten te verhelpen. - SAMENVATTING De precisiezaai van stambonen op de lichte klei gronden heeft verschillende voordelen. Zaaizaad besparing en een regelmatige opkomst, waardoor een egaal en wat steviger gewas. Met de juiste rijsnelheid wordt de beste vulling van de zaadcellen verkregen, waardoor een regelmatige afgifte van het zaad. HET is van belang dat er een goede verstand houding tussen boeren en loonwerkers bestaat. Deze goede verhouding kan zover gaan, dat er af spraken wordeen gemaakt betreffende te verrichten werkzaamheden. Een vorm waarin deze afspraken kunnen plaatsvinden is in 'n aantal loonwerkkernen gerealiseerd, waarop onlangs ir. W. L. Vermue van 't Rijkslandbouwconsulentschap voor Z. O. Noord-Bra bant wees. Bij deze organisatievorm gaat een groep boeren een overeenkomst met één loonwerker aan. In dit contract is o.a. bepaald, dat de deelnemende boeren al hun loonwerk er zullen laten verrichten. Uit hun midden kiezen de boeren dan een bestuur, dat con tact met de loonwerker onderhoudt en eventueel be middelt, als zich moeilijkheden mochten voordoen. Elk jaar in januari of februari is er een vergadering met alle deelnemers en de loonwerker. Alle aan gelegenheden betreffende de kern kunnen dan aan de orde worden gesteld. Tevens wordt in deze bijeen komst reeds een voorlopige opgave gedaan van de werkzaamheden, die men wil laten verrichten. De loonwerker kan dan reeds met een planning beginnen en zonodig nieuwe machines kopen of bestaande ver vangen. VOORDELEN Aangezien de boer geen machines behoeft aan te schaffen, kan hij mogelijk elders in zijn bedrijf in vesteren. Tevens krijgt hij arbeid vrij. Bij de leden van de kern wordt met voorrang gewerkt, zodat de werkzaamheden tijdig worden uitgevoerd. Men heeft maar met één loonwerker te maken en zo wordt men gedwongen tijdig afspraken te maken. Een belangrijk voordeel voor de loonwerker is, dat hij een vaste kern van klanten heeft, waarvan een basisinkomen wordt verkregen. Door tijdige opgave van werkzaam heden kan de loonwerker bijtijds en op verantwoorde wijze in machines investeren. Tevens kan een goede planning per periode en per dag worden gemaakt, waardoor meer uren effectief worden besteed. Een ander voordeel voor de loonwerker is, dat op de deel nemende bedrijven geen concurrentie van anderen wordt ondervonden. KEERZIJDE VAN DE MEDAILLE Voor de boeren is er het nadeel, dat men zolang het contract loopt, niet van loonwerker kan ver anderen. De loonwerker daarentegen is verplicht, bij alle deelnemers het werk te verrichten, ook al zou hij dat in een bepaald geval liever niet doen. Wanneer de loonwerker zijn verplichtingen niet nakomt, kan de kern als geheel op elk moment van loonwerker veranderen. De laatste t^ee punten zijn beslist na delen voor de loonwerker. VIER KERNEN De oudste kern in het rijkslandbouwconsulentschap Eindhoven werd in 1962 opgericht. Sinds 1963 telt hij 20 leden. Deze kern fungeert nog steeds tot volle te vredenheid van boeren en loonwerker. Van de vijf kernen die na 1962 werden opgericht is er één opge heven en een ander werkt weliswaar op dezelfde ba sis voort, maar thans zonder contract. Er zijn in dit consulentschap nu vier kernen, die tezamen 140 leden tellen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 9