Voorkomen is beter dan genezen VEREENIGD BEZIT VAN 1894 „Kopziektegevaar" Een goede belegging in aandelen Alle banken en commissionnairs kunnen U inlichten- 7 F. A. VAN GILST, R. V. V. D. inMB Kopziekte bedreigt nog steeds onze veestapel. Nauwelijks zijn de koeien in de weide of de eerste gevallen van kopziekte worden gemeld. Kunnen we iets doen om kopziekte te voorkomen? De oorzaak is een te laag magnesiumgehalte in het bloed, genaamd Hypomagnesemie. Ook zijn er middelen om het dier te genezen, mits de dierenarts tijdig aanwezig kan zijn om ze toe te dienen. Het is echter beter om kopziekte te voorkomen, door maatregelen te nemen, zodat het magnesium gehalte van het bloed op peil blijft. VERSCHIJNSELEN De koe ligt op de zijde met gestrekte hals. De oogpupillen zijn weggedraaid, zodat het wit dui delijk zichtbaar is. Met tussenpozen maakt het dier spartelende be wegingen met voor- en achterbenen. Minder opvallende verschijnselen zijn: onvoldoende melkgift afzonderen van de koppel zich moeilijk laten pakken voor het melken schrikachtig en onrustig (loeien) slingerende gang in zeer korte tijd sterk vermageren dikwijls ontlasting met dunne stinkende mest. Bij het waarnemen van een of meerdere van deze verschijnselen, waarschuw dan onmiddellijk de dierenarts. Kopziekte treedt het meest op in het voorjaar op de weide, maar ook in het najaar. De laatste jaren komen ook steeds meer gevallen op stal voor. OORZAAK De oorzaak van kopziekte is een te sterke da ling van het magnesiumgehalte van het bloed. Uit onderzoekingen is gebleken, dat een volwas sen koe voor onderhoud 2.5 gram magnesium en voor de vorming van 1 kg melk 0.12 gram magne sium nodig heeft. Bij een melkgift van 25 kg melk is dit 2.5 -f 25 X 0.12 5.5 gram magnesium. De hoeveelheid magnesium, die de koe opneemt moet aanzienlijk groter zijn, daar het grootste deel weer met de mest wordt uitgescheiden. Het percentage van het voedermagnesium dat wordt benut, heet het nut- tingspercentage. Bij rundvee is het benuttingspercentage van magnesium gemiddeld 17 dat is bijzonder laag. Bü een melkgift van 25 kg melk moet het voer dus geen 5.5 gram, maar 100/17 X 5.5 32 gram mag nesium bevatten. Een koe heeft weinig opneembare reserve aan magnesium in het lichaam, daarom moet dagelijks voldoende magnesium met het voer worden opge nomen. MAGNESIUMGEHALTE VAN GRAS Weidegras met 0.200.25 magnesium in de droge stof geeft onder normale omstandigheden geen moeilijkheden Er zijn echter een aantal fak- toren, die het magnesiumgehalte van het gras en de benutting ervan kunnen beïnvloeden. Bij een goede, dus niet te hoge kalitoestand en een mag nesiumgehalte van minstens 150 mg per kg grond is meestal ook het magnesiumgehalte van het gras voldoende. Kalium werkt ongunstig op de opname van mag nesium. Een hoge kalitoestand van de grond of een zware kalibemesting verlagen het magnesiumge halte van het gras. Ook is het benuttingspercen tage van het aanwezige magnesium lager. Naarmate het gras jonger en eiwitrijker is, is de benutting van het magnesium slechter. Bij koud en guur weer komen de meeste geval len van kopziekte voor, omdat dan niet alleen de benutting minder is, maar ook is dan de hoeveel heid droge stof, die de koeien uit gras opnemen, kleiner. MAATREGELEN TER VOORKOMING VAN KOPZIEKTE Een goede magnesiumvoorziening van het vee voorkomt in de meeste gevallen kopziekte. Dit kan men op een drietal manieren trachten te bereiken: 1. Het magnesiumgehalte van het gras verhogen door een bemesting met magnesium en geen overmatige kali- en stikstofbemesting. 2. Het voeren van magnesiumhoudende koek. 3. Het bestuiven van het weidegras met gebran de magnesiet direkt voor het inscharen van het vee. BEMESTING Op zandgronden met een goede of lage kalitoe stand kan men met een magnesiumbemesting, een voldoende hoog magnesiumgehalte in het gras ver krijgen. Een jaarlijkse gift van 50 kg MgO/ha is voldoende om het magnesiumgehalte van de grond op peil te houden. Hiervoor kan men kieseriet, magnesamon of magnesiumhoudende stikstofmest stoffen gebruiken. Op kleigronden is het effekt van een magnesium bemesting klein. De kalibemesting moet gebaseerd zijn op de uit slagen van het grondonderzoek. Percelen die in het voorjaar beweid worden mag men alleen kali of gier geven als de grond kaliarm is. Ook met zware stikstofgiften moet men voor zichtig zijn, in het bijzonder op kalirijke gronden. Een goede bemesting is meer gericht op gezond gras in de toekomst, dan dat men er direkt effekt van kan verwachten. BIJVOEREN Vooral het voeren van magnesiumkoek helpt om kopziekte te voorkomen. De dieren moeten 50 gram magnesiumoxyde per dag opnemen. Dit kan men bereiken door iedere koe dagelijks 1 kg magnesium- koek met 5 MgO te voeren. Hiermee kan men het best een week voordat de koeien de wei in gaan, beginnen en er mee doorgaan tot eind mei. Men moet er voor zorgen dat de koeien deze koek dagelijks krijgen. Slaat men één of meerdere da gen over dan is de kans groot dat er toch nog kopziekte optreedt. Van het bijvoeren van andere produkten moet men weinig resultaat verwachten. Eventueel kan 2 kg droge of 20 natte pulp per dier per dag een min of meer gunstig effekt uitoefenen, door het hoge magnesiumgehalte. Het bijvoeren van hooi of stro helpt weinig tegen kopziekte. Aardappelen en voederbieten zijn rijk aan kali en moeten daar om beslist worden afgeraden als bijvoer. BESTUIVING VAN WEIDEGRAS Het is ook mogelijk, dat de koeien voldoende magnesium opnemen, door het weidegras zo kort mogelijk voor het inscharen, met 30 kg poeder- fijne gebrande magnesiet te bestuiven. Men moet, zolang men een ongunstige samenstelling van het gras kan verwachten voor iedere weidegang op nieuw een bestuiving toepassen. Dit geldt zowel voor het voorjaar als najaar. Het bestuiven kan met elke kunstmeststrooier gebeuren. Men moet er voor zorgen dat de gebrande magnesiet goed droog blijft, daar dit produkt gemakkelijk hard wordt. De kunstmeststrooier direkt na het gebruik met een droge borstel goed schoonmaken. Bij voorkeur het magnesiumoxyde 's morgens bij weinig wind over een dauwnat gewas verstuiven. Ook bij een droog gewas of bij regen wordt het magnesiumgehalte van het gras nog voldoende ver hoogd. Gebrande magnesiet kost ongeveer 33.per 100 kg franco boerderij. De kosten per ha zijn dan 10,plus een half uur arbeid. KONKLUSIE Bij de strijd tegen de kopziekte is het volgende van belang: zorg dat het vee voldoende magnesium kan op nemen; bemest het grasland met kali volgens de uit slagen van het grondonderzoek; geef geen zware stikstofgiften op percelen met een hoog kaligehalte; wees voorzichtig met het uitrijden van gier; bijvoeren van ruwvoer heeft meestal weinig ef fekt; aardappelen en bieten niet bijvoeren; bijvoeren van magnesiumkoek geeft goede re sultaten; een bestuiving van het gras met gebrande mag nesiet kan het bijvoeren vervangen; laat een week voor het inscharen het gras be monsteren, om te weten in hoeverre een per ceel kopziektegevaarlijk is; waarschuw bij de eerste verschijnselen van kop ziekte de dierenarts en neem alsnog de nodige voorzorgsmaatregelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 7