UIT DE PRAKTIJK Onkruidbestrijding in bieten na opkomst Opkomst gewassen is goed Op de knieën - Kubieke meters grond verzet Vroege akkerthrips - Oplettendheid geboden P. VERHAGE, R.L.V.D. Goes. JTEN wel zeer aktuele vraag is thans wat mera kan doen tegen onkruid in reeds bovenstaande bieten. Vooropgesteld moet worden dat er na toediening van Pyramin vrijwel steeds enig onkruid (opslag) bovenkomt dat echter ook weer vrij snel verdwijnt. Konstateert men reeds voor opkomst (te veel) on kruid dan kan tot vlak voor de opkomst nog met Reglone, Gramoxone, TriPE enz. gespoten worden Als gevolg van de droge weersomstandigheden is echter plaatselijk reeds een dusdanige bezetting met onkruid gekonstateerd dat gevreesd moet worden dat Pyramin hier zondermeer tekort schiet. Voor de bestrijding van reeds aanwezig onkruid zijn er twee middelen beschikbaar: Betanal en Pyra min Citowett. Voor beide middelen geldt dat de meeste onkruidsoorten in zeer jong stadium moeten verkeren om van succes verzekerd te zijn. Hier staat of valt het effekt van de bestrijding mee. Zodra het onkruid meer dan twee echte blaadjes heeft gevormd valt de bestrijding tegen, vooral bij hardnekkige on kruiden zoals kamille en varkensgras. Grasachtigen en wortelonkruiden worden praktisch niet bestreden. De bieten verdragen een behandeling over het al gemeen goed. De kiemblaadjes moeten gestrekt zijn, dit is meestal 7 a 8 dagen na opkomst het geval. De beste resultaten worden verkregen bij zonnig weer. De luchtvochtigheid mag echter ook weer niet te laag zijn. Bij1 schraal weer kan men beter wachten tot tegen de avond. Regen kort na de behandeling maakt de middelen onwerkzaam. De hoeveelheid wa ter hoeft niet groot te zijn, de druppelgrootte liefst tamelijk fijn. Beide middelen niet mengen met een insekticide. Van Betanal wordt gebruikt 6 tot 7% liter, onder Ideale omstandigheden kan met 6 liter worden vol staan. De prijs bedraagt ruim 23,per liter, kosten per ha dus 140,tot 170,per ha. Pyramin Citowett waarvan men 3 4 kg -f 2 liter (Citowett is een uitvloeier) nodig heeft komt op 120,tot 155,per ha. Het lijkt aantrekkelijk om, gezien de hoge kosten, over te gaan tot rijenbehandeling. Er kan dan tussen de rijen geschoffeld worden, een bewerking die bij aanwezigheid van wortelonkruid toch altijd nog nood zakelijk is. De nawerking van Pyramin gespoten na opkomst valt vaak tegen. Betanal heeft geen enkele nawerking. Als noodmaatregel zal toepassing van deze middelen echter noodzakelijk en dan ook spoedig economisch verantwoord kunnen zijn. DE opkomst van zomergranen, vlas en erwten in ZUID-BEVELAND is goed. Die van de eerst gezaaide suikerbieten was eveneens zeer vlot. Door de nachtvorsten zijn op sommige percelen wat plantjes weggevallen, de stand dichtheid is daardoor wat minder geworden. Het opkomstper centage ligt dit jaar vrij hoog. Voorgaande week is reeds op een vrij groot aantal percelen een be strijding tegen de vroege akkerthrips uitgevoerd. Hoewel er soms nog maar enkele plantjes boven stonden was er toch reeds schade te constateren. De chemische onkruidbestrijding met pyramin leek in de droge periode op sommige percelen wat minder goed te zijn. Misschien dat nu door de regen de dodende werking beter wordt. Hoewel het wieden van de grond voor de bietenopbrengst niet persé noodzakelijk is, kan het wegens het voorkomen van wortelonkruiden of bij het minder goed slagen van de chemische onkruidbestrijding (de pyramin) zeer noodzakelijk zijn om de bieten te wieden. Dat we dit jaar wel erg vroeg zijn, blijkt wel uit het feit dat reeds op maandag 22 april op en kele bedrijven met het doorslaan van de bieten werd begonnen. Op enkele percelen vlas is er wat schade door de nachtvorsten ontstaan. Van sommige plantjes zijn alleen de eerste 2 bladeren, de zaadlobben, bevroren terwijl het groeipunt niet beschadigd werd, terwijl er ook plantjes zijn die volledig zijn vernield. Voor 't overige staat het vlas er goed bij. De wintertarwe heeft thans een zeer goede stand. Op vele percelen is zoveel N gestrooid, met de be doeling om in een later stadium CCC toe te pas sen. Zo zich dit nu aan laat zien zal dit dan ook op zeer vele percelen noodzakelijk zijn. Wordt andere jaren de tweede week van mei als het meest gewenste tijdstip voor normaal ontwikkelde tarwe genoemd, dit jaar zal het misschien iets vroeger kunnen zijn. In de zwaardere gronden vraagt het vormen van de aardappelruggen nogal wat moeite. Het blijkt dat de grond onderin de voren nog niet vast en minder goed van struktuur was en dan ook veel trekkracht en meerdere bewerkingen vraagt om als fijn verkruimelde grond op de ruggen gebracht te worden, (Zie verder volgende pagina) 5 Bij rijenbespuiting na opkomst kan tussen rijen geschoffeld worden. U[E zijn weer in de tijd dat we de stand van dekunnen zijn. Al met al weer om wèl eens over gewassen kunnen bespreken. Op WAL- naar huis te schrijven al hopen we, gezien het CHEREN is deze over het algemeen redelijk goed. bovenstaande, dat er eerstdaags een flinke regen- Toch blijkt wel dat ef zo hier en daar nog en- bui valt. De vorst van enkele weken terug moet kele mankementen zijn. Op sommige percelen laat er nog steeds afgespoeld worden, de opkomst van de bieten en uien te wensen over. Tijdens de periode met koud weer was de gras- De oorzaak moet gezocht worden in te licht zaai- groei gering, maar nu met het warme weer is er en. Ondanks een week met regenachtig weer' blijkt volop gras in het weiland. Vrijwel al het vee is dat een aantal bieten- en uienzaadjes niet voldoen- nu in het grasland gebracht. Op vele bedrijven is de vocht hebben gehad om te kiemen, of zo ze een zware veebezetting aanwezig. Een flinke stik- gekiemd zijn verder uit te groeien. Door het daar- stofbemesting en meewerkende weersomstandig- opvolgend straffe droge weer en lage tempera- heden zijn gewenst aanstaande weideperiode om turen is de grond in de bovenste laag van het zaai- het vee voldoende voedsel te verschaffen, bed weer snel uitgedroogd. Zodoende zitten en- Voor de chemische onkruidbestrijding in granen kele kollega's met een onvolledige stand van uien met groeistoffen zijn de weersomstandigheden ook en bieten. Daar waar wat dieper is gezaaid is de gunstig. De ioseynil-bevattende middelen die bij opkomst voldoende. warm en zonnig weer het beste werken kunnen Op vele bedrijven is het momenteel rustig wat nu tonen wat ze waard zijn. de werkzaamheden betreft. Velen hebben dan ook Vele kollega's worden deze maanden gekonfron- de laatste weken op de knieën gezeten op het land teerd met het feit dat er in Groningen een grote om naar het verloop van de kieming te kijken. voorraad aardgas beschikbaar is. Dwars door ons Insiders schatten dat er op deze manier kubieke gebied wordt een leiding aangelegd voor de gas meters grond zijn verzet voorziening van het westelijk gedeelte van Wal- Wat de weersomstandigheden betreft leven we cheren. Daarnaast komen er nog diverse distribu- de laatste tijd wel enigszins boven onze stand. We tieleidingen. Voor zover bekend hebben Gasunie leven tweede helft april volgens de kalender, maar en Zegam niet te klagen over de medewerking van wat het weer betreft zou het ook tweede helft juni de grondeigenaren en gebruikers IYE hoge temperaturen van de laatste dagen heb- goed werken, maar het Is en blijft precisiewerk. ben het groeiproces op de akkers op THOLEN Het aantal schotelstrooiers neemt dan ook lang en ST. PHILIPSLAND flink gestimuleerd. Alle zamerhand weer toe. vruchten doen het goed. Toch hebben de nacht- Dezer dagen constateerden wij dat de vroege vorsten van een paar weken geleden hier en daar akkerthrips haar eerste schadebeelden voor 1968 wel wat schade veroorzaakt, o.a. in de eerst ge- lieten aantekenen. Vooral aan de jonge bieten- zaaide suikerbieten. plantjes en in de erwten kunnen ze nogal schade Vanwege het droge schrale weer is de onkruid- veroorzaken. Daarom is oplettendheid beslist ge- bestrijding door middel van bodemherbiciden mo- boden, speciaal op erwtenstoppel, menteel wat aan de matige kant, het onkruid ziet De eerste percelen vroege aardappelen staan nu kans om zich aan de greep van deze bestrij- mooi boven. Als er nu geen nachtvorst meer op- dingsmiddelen gedeeltelijk te onttrekken. Moge- treedt zal men vroeg aan de veiling kunnen zijn, lijk dat een buitje in de eerstkomende dagen in en dat is nu juist niet datgene wat de thans nog deze uitkomst brengt, het zou ook voor de kluit- aardappelen in voorraad hebbende boer graag zal bestrijding in aardappelen welkom zijn. zien. Toch lijkt het ons het beste thans maar te In enkele tarwepercelen constateren wij dat niet berusten in de grote verliespost die de aardappels alle kunstmeststrooiers goed zijn afgesteld, want (oogst 1967) ons berokkent en dan maar weer met hier en daar ziet men kunstmest strooibanen op- goede moed aan 1968 te beginnen» treden. Centrifugaal- en pendelstrooiers kunnen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5