r VRIJDAG 26 APRIL 1968 56e Jaargang No. 2928 Officieel orgaan van de Maatschappij lol bevordering van Land- en Tuinbouw en Verteelt in Zeeland Zeehavens, landbouw en ruimtelijk beleid DE Deze maand in Brussel ONS COMMENTAAR CTNKELE weken geleden stonden wij in deze kolom stil bij het z.g. groene boekje over de zeehavens; een inventarisatie van het overleg orgaan Zuid-West Nederland. Dit rapport is inmid dels in de Staten van onze provincie besproken. Deze behandeling in het hoogste bestuurscollege van ons gewst geeft alle reden om nog eens op deze materie terug te komen. In deze Statenver gadering is immers nog eens duidelijk gewezen op de gevolgen voor land- en tuinbouw, die de ont wikkeling van haven- en industrieterreinen mee brengen. Het hoeft geen betoog dat deze aandacht voor onze sector ons goed heeft gedaan. Door meerdere ontwikkelingen, zoals o.a. door de ontsluiting en recreatie, wordt op het agrarische grondgebied reeds een omvangrijk beroep gedaan. Het is dan ook van veel betekenis dat bij nieuwe en misschien omvangrijker ontwikkelingen niet alleen een goed overleg met deze bedrijfstak wordt gevoerd, maar dat met de belangen van deze, voor de economie van ons gewest zo belangrijke, groepering voldoen de rekening wordt gehouden. Ook om een andere reden willen wij graag nog maals op deze materie ingaan. Er hebben zich na melijk de laatste maand weer nieuwe ontwikke lingen voorgedaan, die veel publiciteit hebben ge kregen. We doelen hierbij op het optreden van Rotterdam. Wij zullen hier niet herhalen wat reeds door ande ren hierover is opgemerkt. Wat ons speciaal in teresseert is hóe we het verband van de aan de orde zijnde gedachten met de ruimtelijke ordening en de planologie moeten zien. V/ORIGE maal maakten wij het onderscheid tussen deze termen als volgt: Ruimtelijke Ordening is het trekken van de grote lijnen door de bestuurscolleges ten aanzien van de vraag waar wel en waar niet bepaalde activi teiten moeten plaatsvinden. Planologie is het vastleggen in streek- en be stemmingsplannen van datgene wat daadwerkelijk gaat komen. Als we dit onderscheid hanteren ten aanzien van datgene wat men kennelijk serieus overweegt voor het gebied aan de monding van de Rode Vaart in West-Brabant, dan komt de vraag naar boven of men de planologie niet tot een farce maakt. Hier immers is een officieel streekplan enkele maanden geleden door de Brabantse Staten vastgelegd ter wijl het nu door een veel omvangrijker plan voor in dustrievestiging geheel van de kaart wordt ge veegd De frontale aanval van Rotterdam op Voorne- Putten betekent voorts dat ook aan een eensgezind bestuurlijk standpunt ten aanzien van de vraag „Waar géén havenontwikkeling en industrievesti gingen moet komen" geen waarde moet worden gehecht. Tenslotte moet er in dit verband op wor den gewezen dat in onze provincie verschillende industriële vestigingen tot stand zijn gekomen op plaatsen die in de planologische regelingen achteraf als industrieterrein moesten worden ingetekend. Deze deels oudere en deels zeer recente ervarin gen doen natuurlijk vragen rijzen voor de toekomst. |E toenemende industrialisatie in ons land heeft ruimte nodig. Wij willen dat ook onzer zijds als een voor ieder begrijpelijke zaak nog eens onderstrepen. De beantwoording van de vragen wanneer, waar, in welke mate en welke industrie, is een complexe kwestie met technische, economi sche, maatschappelijke en sociale overwegingen, waar het overleg op het gebied van de Ruimtelijke Ordening een antwoord op moet geven. Met alle begrip voor de moeilijkheden die dit overleg zullen kenmerken, is in de huidige warwin kel, moeilijk een Ruimtelijk beleid, ten aanzien van haven- en industrieontwikkeling, te ontdekken. Enerzijds loopt de landbouw dus op tegen de Bij de viering van haar 59e verjaardag op dinsdag 30 april a.s. bieden wij Hare Majesteit Konin gin Juliana onze hartelijke gelukwensen aan. Gaarne spreken wij de wens uit dat zij deze heug lijke dag nog vele jaren temidden van gezin, land en volk zal mogen vieren. Verheugd kunnen wij nu tevens officieel melding maken van de eer die de Zeeuwse Landbouw Maatschappij ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan ten deel valt door het koninklijk bezoek aan de Z. L. M.-tentoonstelling „Zie Zeeland" te Wilhelminadorp. Tijdens het tweedaags bezoek aan Zeeland op donderdag 20 en vrijdag 21 juni zal Zij op vrijdagmiddag van Haar belangstelling blijk geven voor onze jubilerende Maatschappij. noodzaak om ruimte te moeten maken voor aller lei andere economische aktiviteiten waarbij de land bouw het ruimtelijk beleid in studies en planolo gische regelingen als een groot stuk onzeker heid ontmoet. Anderzijds heeft land- en tuinbouw met ruimtelijk beleid in het agrarische gebied te maken. Hier evenwel is het niet de onzekerheid, die de landbouw dwars zit en die de ondernemer doet aarzelen of belemmert bij de noodzakelijke moder nisering of intensivering van zijn bedrijf. Neen, hier dreigt het een stelsel van verboden te worden! De lijst van planologische verboden, wettelijke eisen en gemeentelijke bepalingen, die de agra rische ondernemer ten aanzien van het gebruik van de ruimte op zijn weg ontmoet, wordt te lang. Het totale ruimtelijk beleid laat uitersten zien, dat naar het ons voorkomt, weinigen meer kunnen vol gen. We zullen dan ook snel op zoek moeten naar het goede midden Pr. |N de maand april is er in het openbaar wei nig voortgang gemaakt met het grote, han gende probleem, het gemeenschappelijk beleid voor de melk en zuivelprodukten. De uiteindelijke beslissing is door de Raad van ministers verschoven naar de laatste dagen van deze maand, waarna dan nog de maand mei overblijft om alle uitvoerings maatregelen uit te werken, te aanvaarden en af te kondigen. Wanneer dit alles gelukt dan kan dit zuivelbeleid per 1 juni in werking treden, zoals is afgesproken. Ook het rundvleesbeleid moet nog aanvaard wor den, maar daar schijnen veel minder tegenstellirv gen tussen de ministers over te bestaan. Wij wil len dit keer niet meer op de problemen rond de zuivel ingaan. Zij zijn voldoende beschreven en be sproken. Wij hebben bovendien sterk het gevoel (Zie verder Paff. 3.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 1