PLATTELANDS JEUGD Plattelandsjongeren op Europese wegen J. G. „KENNISMAKING MET DE FRANSE LANDBOUW EN FRANSE KULTUUR" Voor de tweede maal organiseerde de P. J. G. N. ïn samenwerking met de Frans-Nederlandse Volks hogeschool Méridon te Chevreuse een cursus voor jonge plattelanders. Deze winter werd hieraan deel genomen door 30 jongeren (25 jongens en 5 meis jes). 25 januari was een natte en sombere dag en dus een aanleiding te meer om over Nederlandse grenzen te trekken en onze blik naar het zuiden te verruimen. Vanaf het bordes van het kasteel werd ons een hartelijk welkom toegezwaaid door de hele staf van Méridon. De Franse taal leverde geen moeilijkheden op, omdat de stafleden zowel Frans als Nederlands spraken en zo goede tolken konden zijn. Op onze excursie hebben we een enkele keer een bedrijf bezocht van Nederlanders, die al jaren in Frankrijk woonden. In zo'n geval ontstond er ge makkelijk een levendige gedachtenwisseling over de verschillen en overeenkomsten van de bedrij ven in Nederland en Frankrijk. We behoeven maar te denken aan pachtvormen, bedrijfsovername en de toekomst voor de jonge boer en ondernemer. UET programma bestond uit twee delen. De eerste dagen (donderdag t/m maandag) zouden we het gebied rond Parijs gaan verkennen om dan het tweede gedeelte (dinsdag t/m donder dag) door te brengen in het departement de Indre 300 km ten zuiden van Parijs en juist ten zui den van de Loire). De eerste morgen gaf de heer Lander, direkteur van de Volkshogeschool een uiteenzetting over Frankrijk in het algemeen en over de positie van de landbouw in het bijzonder. En 's middags brachten we een bezoek aan 2 grote bedrijven, respectievelijk een akkerbouwbe drijf van 275 ha (pachtbedrijf) en een gemengd bedrijf van 110 ha. Na een uitvoerige bespreking en rondleiding zagen we al gauw dat de Franse boer geen hoge eisen stelt aan onderhoud van erf en gebouwen. De gebouwen vormen gezamenlijk meestal een vierkant met in het midden de bin nenplaats waar de mestvaalt is. In dit gebouwencomplex woont de boer en zijn gezin en de arbeiders. De boerin heeft het veelal erg zwaar. Behalve dat ze meewerkt op het be drijf gaat ze soms naar de markt en moet 2x per dag zorgen voor een warme maaltijd voor haar eigen gezin en voor het personeel. BIJ een bezoek aan een landbouwschool bleek dat de situatie van het landbouwonderwijs bijzonder moeilijk ligt en nog in de kinderschoenen staat. De mogelijkheden om het onderwijs te vol gen zijn mede door de grote afstanden zeer be perkt. Het landbouwonderwijs kent nog geen lange traditie, zodat de noodzaak ook niet overal wordt onderkend. Wij bezochten daar een landbouwschool met internaat, terwijl er tevens een bedrijf aan ver bonden was. Gelegenheid voor praktisch werken was er ruimschoots. MÉRIDON ligt 30 km van Parijs, zodat we de kansen benut hebben om de Franse kui tuur te proeven en de sfeer van een grootstad als Parijs te ondergaan. Zo bezochten we in Parijs de VEEBEOORDELING STREEK WALCHEREN Het is nu een vaststaand feit geworden dat de melkveestapel op Walcheren de laatste jaren sterk is uitgebreid. Langzamerhand gaat men denken aan melktanks en rijdende melkontvangst. Echter, voor een rendabele veehouderij is zowel produk- tie als exterieur belangrijk. Om uw kennis uit te breiden of te testen aan de tegenwoordige exterieur-eisen organiseert de P.J.G. streek Walcheren, in samenwerking met de C.P.J., weer een veebeoordelingscursus, die onder leiding zal staan van de heer W. van Sluys, in specteur van het N.R.S. De eerste les zal plaatsvinden op vrijdag 10 mei om 19.30 uur op het bedrijf van de heer J. Cop- poolse, Molenweg 6 te Oostkapelle. U komt toch ook INTERPROVINCIALE STERRIT Op 22 juni 1968 wordt 's ochtends een grote in terprovinciale Sterrit gehouden, met als einddoel de Z. L. M.-tentoonste'.ling te Wilhelminadorp. Reserveert U deze datum alvast I bekende gebouwen als bijv. Notre Dame, Are de Triomph, Eifeltoren, Montmartre enz. Het Place du Tertre op Montmartre is het do mein van schilders, en enkele jongens uit de groep hebben een portret of een karikatuur van zich la ten tekenen. Pas dan weet je wie je bent! We zagen ook clochards die lagen te slapen op de roosters van de Metro. Deze geven n.l. een mi nimum aan warmte. Eén ieder was onder de in druk van het koninklijk paleis van Lodewijk XIV te Versailles. Van de heer Lander kregen we hier een voortreffelijke uitleg. Hij vertoonde voor ons ook nog eens dia's van uitingen van de Franse kuituur en dit werd om lijst met muziek uit verschillende tijden. Op de zondagmorgen werd aan een forum gevormd uit de groep en de cursusleiding een aantal vragen voorgelegd, o.a. Hoe denkt het forum over de Eifeltoren temid den van de architektonische kreaties van Parijs? Eén van de jongens had ineens een afdoend antwoord n.l., „Parijs zonder de Eifel is geen Parijs". Hoe is de positie van de Franse vrouw in de landbouw? Ze kijkt met jaloerse ogen naar de Hollandse boerin die volgens haar begrippen in weelde baadt. Wat kan de oorzaak zijn van de teruggang van bezoek aan vergaderingen op het platteland? Vergadermoeheid; men wil geen ellenlange ver gaderingen met openingstoespraken e.d., maar meer zakelijke bijeenkomsten, waar men gekonfronteerd wordt met allerlei problemen. OP dinsdag vertrokken we naar „La Tremblère" te Arthon in het departement de Indre. De tocht ging over La Beaude, de zogenaamde graan zolders van Frankrijk, langs de Middeleeuwse stad Chartres en de universiteitsstad Orleans, voor ons beter bekend door Jeanne d'Arc. De sfeer in „La JONGEREN AKTIVITEITEN Ook dit jaar organiseren we traditiegetrouw een wedstrijdendag. Door de samenwerking met de per soneelsvereniging van de „Wilhelminapolder", en de uitstekende accomodatie daar ter plaatse, zal het strijdperk weer te vinden zijn in en om het „Wilhelminahuis". Datum: 18 mei a.s. Op het programma staan: Trekkerbehendigheids- wedstrijd, ringrijden met auto en brommer, bloem schikken, hartige hapjes maken, foto-herkenning, ringgoöièn. Deze traditie blijft dus gehandhaafd. Nu Is er echter nog een andere traditie. Alle P.J.G.-leden van Zuid-Bevel and dienen er voor te zorgen dat deze niet gehandhaafd blijft. Het blijkt namelijk elk jaar dat de deelname van de zijde der P.J.G. zeer gering is. Soms vraag ik me dan ook af, of er onder de P.J.G.-ers hier maar 5 jongens zijn, die met een trekker en wagen wat, zij het dan niet allemaal alledaagse, toeren kunnen maken. Een ge- Tremb-lère" is typisch Frans, wat zich o.a. in de maaltijden manifesteerde. Daar hebben we van genoten. Uit het oogpunt van landbouw is deze streek bijzonder boeiend. Zo hebben we een bezoek gebracht aan een veefok kerij. De melk wordt op het bedrijf reeds in fles sen gedaan om rechtstreeks naar de consument te kunnen gaan. De melkprijs is vrij maar er worden normen gesteld aan de melk. Er is in deze streek een grote landbouwcoöpera tie met meer dan 50.000 leden. De silo-voorraad is niet minder dan 10 miljoen ton. Het geheel is volledig geautomatiseerd, zodat er één man is voor het drogen en schonen van de granen. Deze coöperatie kon gebouwd worden met behulp van een staatslening. De Franse boer is over het algemeen coöperatie- minded. Er zijn dan ook talrijke coöperaties, bijv. voor vlees en wijn. Bijzonder de moeite waard bleek een bezoek aan het K. I. station in Varennes- sur-Touzon. Hier staan 32 stieren. Een zekere Charlais bleek favoriet. 80.000 koeien werden bevrucht met het zaad van deze stier! OM de problemen op het platteland beter te leren kennen en te horen van de betrokke nen zelf was er een avond georganiseerd met plat telandsjongeren uit deze streek, met iemand van de voorlichting en enkele leden van de landbouw- maatschappij. Een aktueel vraagstuk voor hen is het wegtrekken van de jongeren naar de stad, mede door de geringe mogelijkheden voor ont spanning. Met het wegtrekken van vele jongeren wordt het isolement van hét platteland versterkt. Er wordt nog wel wat gedaan aan sport- en paard rijden. Voor de plattelands jongeren is eens per maand een dansavond, waar zo ongeveer 50 jon geren komen. Een ander moeilijk punt is het samenspel van vader en zoon en de rol van de traditie in dit samenspel. Dus ook hier speelt het generatiepro bleem. En dit kan een moderne bedrijfsuitvoering in de weg staan. Vele problemen kwamen bij deze ontmoeting ter sprake. Het aspekt van gezelligheid is bij dit samenzijn evenmin vergeten. Terug op Méridon kwam in de nabespreking naar voren, dat de dames in de groep graag eens een landbouwhuishoudschool of iets dergelijks had den willen bezoeken. In deze cursus konden we veel opsteken. Men krijgt een beter inzicht in de situatie van een an der land, in dit geval Frankrijk. En uiteraard draagt het onderling kontakt in de groep, de sfeer en de gezelligheid in belangrijke mate bij aan het welslagen van de cursus. Geen wonder dat de laatste avond eindigde met bedankjes, bloemen en speeches. ENKELE DEELNEMERS. luk maar dat er nog geen trekkerrijbewijs nodig is. Waarschijnlijk zouden de paarden dan wel weer van stal gehaald moeten worden. Of vergis ik me toch? Het is aan jullie om dit de 18e mei te komen bewijzen. Voor de meisjeswedstrijden ligt de zaak al niet veel anders. Toch zijn er wel dames die, als ik ten minste zo eens rondkijk, keurige bloemstukjes en hapjes kunnen maken. Komen jullie dus ook eens naar de W.P. je kun nen tonen, Het wordt er beslist gezellig. J. v. N. Op 3 mei a.s. organiseert de P.J.G. afd. Axel— Zaamslag een openluchtavond met vele attrakties. Onder meer verschillende wedstrijden zoals zak- lopen, boogschieten, tonnengevecht enz. Deze avond die om 7 uur begint wordt gehouden bij de heer P. de PutterHaak, Margretapolder te Zaamslag. Gezien de aard van de wedstrijden is gemakkelijke kleding gewenst. Iedereen is welkom! op ZATERDAG 11 MEI 1968, Start: vanaf 14 uur bij het Verenigingsgebouw te Nleuwdorp. Inschrijving v.a, 13.36 u. Lengte van de rit: ca. 58 km. Deelname: voor leden van de P.J.G.Z., Plattelandsvrouwen en Z.L.M, Prijsuitreiking: in het Dorpshuis te Wemeldinge. Groot bal m.m.v. het Orkest Cor Luyten, Reglement: K.N.M.V.-reglement. uitgave 1966,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 18