^Poor de ^ürouw van Uet ^Platteland Gouden jubileum vakschool voor meisjes te Goes Kinderkledingshow op jaarvergadering Afd. Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen groot succes Nationale prijsvraag 1 Ontwerpen van een bejaardenstoel 1* JN mei a.s. bestaat de vakschool voor meisjes te Goes 50 jaar. De mensen, die in 1918 met een klein aantal leerlingen, zeer primitief behuisd, zijn begonnen, hebben niet kunnen vermoeden dat die kleine school zou uitgroeien tot een onderwijsin stelling met vele mogelijkheden voor een groot aan tal Zeeuwse meisjes. Het was een halve eeuw geleden in vele gezinnen vanzelfsprekend, dat de meeste meisjes van voort gezet onderwijs verstoken bleven» Zij kwamen bij moeder thuis om haar te helpen in de huishouding of zo zij tot de minder bedeelden behoorden werd er een dienstje voor hen gezocht of gingen zij op het land werken. Wat koken en huis houdelijk werk betrof volgden de dochters het voet spoor van moeder. Kostbare vitaminen en voedings- zouten gingen verloren doordat groenten en aard appelen in een „sloot" water werden gekookt en het teveel aan vocht moest worden afgegoten, waarin zich een groot deel van de voedingswaarde bevond. Daarentegen werd er wel wat aandacht aan het naaien besteed en was moeder zelf niet handig met naald en draad of begreep, dat naaien een vak was, dat door meer geschoolde krachten aan hun doch ters kon worden bijgebracht, mochten zy vaak een cursus in naaien volgen. Toen de vakschool voor meisjes pas bestond, lag het accent, vooral wat de cursussen betreft, op de naaldvakken. Na een jaar of tien was het aantal leerlingen, dat de dagschool bezocht zeer bevredi gend gegroeid, het aantal vakken dusdanig uitge breid, dat er van voortgezet onderwijs kon worden gesproken. Vele Zeeuwse huisvrouwen, die momen teel de vijf kruisjes net achter zich hebben, kregen hun vorming op de Vakschool. Vooral nadat de leerplicht op 8 jaar was gesteld, kwamen heel wat meisjes na het doorlopen van 6 klassen op de lagere school in Goes op de Vakschool terecht. Twee jaar volgden zij de primaire opleiding, waarna velen verdwenen, hoewel de leerkrachten hun best deden de meisjes nog een jaar in de assistentenklas te hou den, wat later beter lukte. J1E school groeide meer en meer, het aantal oplei- dingen werd uitgebreid. Zij, die leerling-ver koopster wensen te worden, kunnen na de primaire opleiding nog een opleiding volgen, dat gericht is op dit vak. Kostuumnaaister kan men worden na ook de assistentehklas met succes doorlopen te hebben en nog twee jaar een cursus volgt, die voor genoemd beroep opleidt. De lessen omvatten veel meer dan alleen patroontekenen, naaien en stofversiering. De leerlingen krijgen nog aardig wat algemene ont wikkeling bovendien. Vijftien jaar geleden kwam er een opleiding voor lerares N.A., dus lerares in de naaldvakken. Hier voor moet men een vooropleiding hebbenen van mulo of drie jaar middelbare school. In 1959 was Zeeland zo gelukkig, dat er aan de Vakschool een opleiding kwam voor lerares N.19 of misschien beter bekend als lerares landbouwhuishoudkunde. Intussen voldeed de school op de Vlasmarkt reeds lang niet meer aan de eisen en werd er een prach tige modem ingerichte school aan de Bergweg ge bouwd. Doch toen het gebouw geopend werd, bleek het eigenlijk reeds aan de kleine kant te zijn, zodat er nu reeds bijgebouwen verrezen zijn. Momenteel telt de Vakschool 500 dagleerlingen, terwijl er tal van avondcursussen worden gegeven. Ook het Zonnebloemwerk en de Mater Amabilis cursus wordt er gegeven. Deze laatstgenoemde cur sussen zijn nog niet algemeen bekend, maar worden gegeven aan de meisjes, die op kantoor of in een bedrijf werkzaam zijn en naast de huishoudelijke vakken ook nog wat verdere algemene ontwikke ling krijgen, die op hun leeftijd is afgestemd. VEEL meisjes, die aan de Vakschool tot lerares zijn opgeleid, blijven in Zeeland werken, zo dat ook onze landbouwhuishoudscholen hiervan de vruchten plukken. Er zijn momenteel ongeveer 70 a.s. leraressen in opleiding, terwijl er een kleine 60 leerkrachten aan de Vakschool verbonden zijn. Wanneer de Mammoetwet met augustus a.s. in werking treedt, wordt de Vakschool een scholen gemeenschap voor lager, middelbaar en hoger be roepsonderwijs. Een groot deel van de achter ons liggende 50 jaar is mej. Westeijn directrice van de Vakschool ge weest en heeft hieraan haar beste krachten gege ven. Sinds vorig jaar staat de school onder leiding van mej. Waalwijk. Zij houdt elke dinsdag spreekuur van 24 uur of volgens afspraak in de Vakschool, Bergweg 6 te Goes. In de nieuwe wet komt het woord „primaire" opleiding niet meer voor en de cursusduur is voor taan 3 jaar met inbegrip van de brugklas. De vormingsklas blijft bestaan, waarna de meis jes in de richting kunnen kiezen die hen 't best ligt. In de toekomst, als de mammoetwet op gang is gekomen, zullen er naar alle waarschijnlijkheid nog meer mogelijkheden zijn maar het is nog te vroeg om hieraan reeds publiciteit te geven. Wij wensen de Vakschool geluk mef dit jubileum en vooral met de dynamische groei, die zij heeft te zien gegeven. Vanwege de kinderkledingshow moest deze ver gadering wel in de week na Pasen vallen. Daar het dan voor vele moeders met schoolgaande kinderen moeilijk is de hele dag oppas voor hun kroost te vinden, was de belangstelling niet zo groot als ge woonlijk. De presidente, mevrouw van Oeveren de Rijke wees in haar openingswoord op de verbijs terende dingen, die er in de wereld gebeuren en ons met zorg vervullen. Ook onze kinderen leven op deze wereldbol en wij willen zo graag alles zo goed mogelijk voor hen klaarmaken, zouden graag zien, dat zij in een wereld terecht komen, waar minder angst bestaat. Wij hopen, dat de jeugd erin slaagt iets beters van de wereld te maken. Ter ere van de geboorte, van onze jongste Oranjetelg werd ditmaal het Wilhelmus gezongen inplaats van het Bondslied. De Prov. secretaresse mej. A. v. d. Leeden las de verkorte notulen voor van de prov. voorjaarsver gadering die vorig jaar in Terneuzen werd gehou den. Bij de ingekomen stukken was een brief van ons ere-lid Mevrouw de Casembrootgeb. Baro nesse v. d. Feltz, dat zij wegens haar verblbijf in Zuid-Frankrijk niet op de vergadering aanwezig kon zijn. JAARVERSLAG Uit dit verslag bleek, dat ondanks de contributie verhoging het ledental in 1967 met 43 leden was ge stegen en op 1 januari j.l. 2565 leden bedroeg. Deze stijging is vooral te danken aan de oprichting van de afdeling „De Braakman", waardoor er nu 33 af delingen in onze provincie zijn. Verslagen van de algemene voor- en najaarsver gadering, gehouden in Utrecht en in Emmeloord werden uitgebracht door de dames C. A. Grpene- wegeBlok en L. J. de RegtVan Maldegem. Uit het financieel verslag bleek, dat de contributiever hoging noodzakelijk was, want over 1967 is er met een nadelig saldo gewerkt. De begroting voor 1968 is zeer zorgvuldig opge steld en wij kregen de indruk, dat dit lang geen eenvoudige zaak is geweest. De laatste jaren zijn de onkosten sterk gestegen. Denken wij alleen maar aan de portkosten, telefoon en zaalhuren. Bij de verkiezing en in sommige gevallen herkie zing van prov. Bestuursleden bleek, dat men het eens was met de kandidaatsstelling van de afdelin gen. Tijdens deze verkiezing, die door de afgevaar digden gebeurt, konden wij een grammofoonplaat be luisteren, waarop liederen gezongen door het Bondsbeurskoor waren opgenomen. PROV. HANDWERKWEDSTRIJD voorzitster van de Handwerkcommissie, mevr. Goemansvan Langeraad gaf de uitslag van de prov. Handwerkwedstrijd. Van de 60 inzendin gen zijn er 34 werkstukken bekroond met prijzen of eervolle vermeldingen. Hoewel er nog heel wat prijzen naar West Zeeuws-Vlaanderen gingen, kwa men ook andere afdelingen niet slecht voor de dag en was duidelijk te merken waar een handwerk- cursus was gegeven. Als vertegenwoordigster van het Hoofdbestuur sprak mevrouw Waalkens, die hierin zitting heeft voor de IJsselmeerpolders, de leden op hartelijke wijze toe. Een kort verslag van de literaire cursus werd uitgebracht door mevr. HuysmanGriep, terwijl 't lid van de landelijke internationale commissie, me vrouw L Woutersenten Have sprak over de Rech ten van de Mens, zoals die in de Verklaring, die op 10 dec. 1948 door de Verenigde Naties is aanvaard. Vervolgens werd afscheid genomen van de schei dende prov. bestuursleden, waaronder de presi dente. Zij werd op hartelijke wijze toegesproken door de vice-presidente, mevrouw De Koeyer Doeleman, die haar als geschenk een in leer gebon den foto-album en een bouquet bloemen aanbood. Vervolgens waren we aan de pauze toe. De rond vraag leverde het verzoek op een gelukwenstele- gram te zenden aan Prinses Margriet en Mr. Van Vollenhoven. Toen kwam de show van eigengemaakte kinder en tienerkleding (Mevr. Renesde Geer kweet zich als lady-speaker uitstekend van haar taak.). Wat een knappe naaisters zitten er onder onze Zeeuwse Onder redactie van Mevrouw L N. Huijsman - Griep In samenwerking met de Vereniging Nederlands Fabrikaat heeft de Centrale Bond van Meubelfabri kanten een nationale prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een bejaardenstoel. Nederland telt thans ongeveer 1,2 miljoen in woners van 65 jaar en ouder en ondanks het grote aanbod van stoelen is een comfortabel zitmeubel voor deze belangrijke groep gebruikers moeilijk te vinden. Deelneming aan deze nationale prijsvraag is opengesteld voor binnenhuisarchitecten industriële ontwerpers en diegenen die voor beide beroepen in opleiding zijn. Het is de bedoeling dat zij een voor de gemiddelde bejaarde gebruiker geschikt en ge riefelijk zitmeubel ontwerpen en vervaardigen, dat in serie kan worden geproduceerd. Op schriftelijke aanvraag bij het Secretariaat van de Vereniging Nederlands Fabrikaat, Cornelis Jolstraat 1, Den Haag, zullen zij het prijsvraagprogramma gratis ontvangen. Het prijsvraagprogramma heeft de goedkeuring verkregen van de Permanente Prijsvraag Commis sie A.N.P. (Algemene Nederlandse Prijsvraagrege- len voor Bouw-, Beeldhouw-, Ambachts- en Nijver heidskunst). De termijn van inzending van ontwerpen en modellen sluit op 31 juli 1968. De ingezonden ont werpen en modellen zullen door een jury van des kundigen worden beoordeeld op doelmatigheid, technische en esthetische kwaliteiten. De beste in zending zal worden bekroond met een prijs van ƒ3000,De jury zal bestaan uit de heren A. D. Copier, J. J. Bel jon, A. P. Bruigom, Kho Liang Ie, Drs. B. M. Roem, E. F. M. Wensing en mevrouw J. Wibaut. Een afzonderlijke beoordeling zal plaatsvinden door een jury van bejaarden, die de vervaardigde modellen uitsluitend als gebruiksvoorwerp zal be oordelen en eveneens een prijs van 3000,zal toekennen voor de haars inziens meest comforta bele stoel. De voor deze nationale prijsvraag ingezonden modellen van bejaardenstoelen zullen worden ge- exposeerd tijdens de Najaarsbeurs te Utrecht van 8 tot en met 13 september 1968 (w.o. vakbeurs toe levering meubelindustrie en woningtextiel): Maan dag 9 september zullen aldaar de prijswinnaars offi cieel worden bekendgemaakt en de prijzen worden uitgereikt. leden. Het was een lust voor het oog en de jury had geen gemakkelijke taak bij de beoordeling. Vervolgens besprak de inspecteur voor het lager onderwijs, de heer L. F. J-. H. Frantzen, vragen rondom het buitengewoon lager onderwijs. Met grote belangstelling werd deze uiteenzetting beluis terd en velen onzer hebben een beter inzicht in deze materie gekregen. Na de uitslag van de prov. naaiwedstrijd, waar van wij de resultaten hadden gezien, sloot de presi dente de vergadering. U GAAT TOCH OOK MEE NAAR ONZE BONDSBEURS: „PLATTELANDSVROUWEN AHOY"? Op 6 mei a.s. zal onze Beurs in de Ahoyhal ge opend worden door de echtgenote van de commis saris der Koningin in Zuid-Holland, mevr. Klaa- seszde Bruyne. Leden, die op eigen gelegenheid gaan, maken wij erop attent, dat zij een toegangskaartje aan hun afdelingssecretaresse moeten vragen. Zonder kaartje komt U er niet in. U kunt op de Beurs van allerlei kopen. Van een echt linnen theedoek tot snoepjes toe. U mag een introduceé meenemen, waarvan u verwacht, dat zij lid van onze Bond zal worden. De toegang tot de Beurs is gratis. Het zal u meer dan ooit duidelijk worden wat onze Bond op ver schillend terrein doet. Wij zijn niet zo maar een gezelligheidsorganisatie, maar er wordt getracht mee te helpen houwen aan een hetere toekomst. Wij zijn een onderdeel van een wereldorganisatie met meer dan 6 miljoen leden. Tijdens de morgenuren van de 8e mei is de pro vincie Zeeland aan de beurt een kort programma te verzorgen, dat naar wij hopen vier maal ge geven kan worden. In de Plattelandsvrouw van april hebt u het no dige over onze Beurs kunnen lezen. Mocht U er door de schoonmaakdrukte niet aan toe gekomen zijn, leest U ons bondsorgaan dan nu nog eens door. Wij wensen u allen een gezellige dag toe in Rot terdam. Wij mogen er als leden trots op zijn, dat ons hoofdbestuur het aangedurfd heeft een zo groots evenement op touw te zettenl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 15