Goudland cirkel-snelmaaier één en twee-cilinder Verbeterde patroon voor schaarvetspuit 11 Goudland Ploegen- en Maaimachinefabriek brengt behalve de reeds jaren bekende 3 punts maaibalken nu ook een nieuwe 1 cilinder cirkelmaaier voor het eigen bedrijf (maaibreedte 1.20 m). Deze machine is zeer licht, echter ook zeer sterk en eenvoudig ge bouwd. Een 2 cilinder (werkbreedte 1.60 m) voor de loon- maaier. Grootste bijzonderheid is dat de machines geen tandwielen en geen kettingen hebben, maar aan gedreven worden door de nieuwste V.-snaren met polyester koordinlagen. In kringen van vakmensen heeft men grote waar dering voor deze constructie. De. fabrikant garandeert leverancier en gebruiker feilloos maaiwerk en een robuuste, toch lichte, een voudige, gemakkelijk te onderhouden en storingsvrije machine met zeer lange levensduur. Een goede verpakking, het best denkbare omhul sel voor een produkt, kan meer doen dan alleen maar de inhoud beschermen. De inhoud kan door middel van de verpakking beter hanteerbaar zijn bi} het da gelijks gebruik. De vetpatroon voor de schaarvet spuit is een voorbeeld van een dergelijke verpakking. Een stevige uit speciale papiersoorten samengestelde koker is de meest economische en efficiënte klein- verpakking voor smeervet. Tot nu toe werd deze vetpatroon voor gebruik gereed gemaakt door een plastic plug uit de blikken bodem te verwijderen. Deze blikken bodem met plas tic plug heeft echter één nadeel, n.l. vooral bij opslag gedurende lange tijd, kon lekkage optreden. De rond- kartonnage-afdeling van Thomassen Drijver - Ver- blifa N.V. heeft dit probleem opgelost door de blik ken bodem met plastic plug te vervangen door een aluminium sluiting, die vóór gebruik gemakkelijk uit gescheurd kan worden. Lekkage is nu uitgesloten en de vetpatroon is eenvoudig gebruiksklaar te maken. Deze verpakking maakt een moeilijk produkt als smeervet gemakkelijk hanteerbaar. Het is dan ook begrijpelijk, dat vele bedrijven van allerlei aard en soort van de schaarvetspuit met vetpatroon gebruik maken. Voor land- en tuinbouwbedrijven, slagerijen, aannemersbedrijven, scheepvaart, drukkerijen enz. is het onderhoud met behulp van een schaarvetspuit het minst tijdrovend en het zuinigst. De gebruiker is er zeker van dat hij schoon vet zonder luchtbellen gebruikt en dat hij geen vuile handen krijgt. Duidelijk is, dat het smeren op deze manier bij draagt tot een meer efficiënte en „schonere" bedrijfs- voèring. soort klok welke ten doel heeft het blijven liggen van het hooi op de afsluitton te voorkomen. Boven in deze klok zijn aan het genoemde draagframe 4 armen bevestigd waaraan verdeelborden zijn gemon teerd. Deze borden geven de eerste verdeling aan het ingeblazen hooi. Onder het maaiveld wordt een soort tunnel ge bouwd, waarin het aandrijfmechanisme wordt opge steld en waarin tevens het ventilatie- en loskanaal wordt ingebouwd. In dit kanaal is aan de ene zijde de ventilator geplaatst, terwijl aan de andere zijde een transporteur staat opgesteld. Tegelijk met het in werking brengen van het mechanisme gaat ook een windas draaien, waaromheen zich dan de staaldraden winden, welke het dak geleidelijk omhoog trekken. Nadat hooi bij de berg is gebracht, geschiedt de inbreng er van of met een hooikanon óf door middel van een hooiblazer. Deze blaast het hooi door een pijpleiding met telescoopsysteem. Dit telescoop systeem dient er voor om een stijging van circa 1.20 meter te overbruggen zonder dat men de pijpleiding behoeft te verlengen met een tussenstuk. Tegelijk met het inbrengen wordt het aandrijfmechanisme van de hooiberg in werking gesteld. De 4 pk elektro motor laat de centrale mast draaien, waardoor dus ook de verdeelklappen in de nok van het dak mede rondgaan. Tegen deze verdeelklappen wordt het hooi geblazen, dat daardoor in het vlak van de hooiberg verspreid wordt. Bovendien draaien met de mast mede de 3 verdeelarmen, waaraan een harksysteem is ver bonden om het ingeblazen hooi verder op de tas te egaliseren. Met het draaien van de centrale mast gaat ook de afsluitton draaien en automatisch geleidelijk stijgen, waardoor een vertikale ventilatieschacht ont staat, welke later dienst doet als losschacht. In het zelfde tempo als de afsluitton wordt het dak auto matisch opgetrokken en met deze ook de aan het dak bevestigde geleidingsplaten, welke zorg dragen voor de vormgeving aan de tas. Bij het vullen van de hooiberg zijn deze rondom aangebrachte platen door een staaldraadsysteem loodrecht opgespannen. Tijdens het vullen en na het gevuld zijn van de hooi berg vindt het ventilatieproces plaats door het ven tilatiekanaal en vertikale schacht. Een roostersysteem is verder niet nodig. De ronde vorm van deze hooi berg bevordert in sterke mate het bereiken van al het hooi door de ventilatielucht, waardoor „hoek- verliezen", zoals bij de vierkante bergvorm veel voor komt, uitgesloten zijn. Uiteraard wordt er voldoende geventileerd om het hooi zijn goede droge-stof-gehalte te doen verkrijgen. T.z.t. volgt dan hel losproces. Om te kunnen lossen worden de afsluittonplaten verwijderd. Men laat de centrale mast nu andersom draaien dan bij het vullen van de berg, waardoor dak en harkarmen automatisch en geleidelijk gaan zakken. De vrij draaiende aan de armen bevestigde harkborden harken het hooi naar de vertikale schacht, waarna dit naar beneden valt en onderaan op een transportmiddel wordt opgevan gen, welke het hooi buiten de berg voert. De gelei dingsplaten zijn bij het losproces ontspannen, waar door zij iets naar buiten uitwijken en dus vrij van de hooitas naar beneden zakken. Mocht het nodig zijn het hooi te betreden dan kan dit op elke hoogte via een aan één der roeden be vestigde beveiligde opgang en via een luik in de beplating plaats vinden. De snelheid van stijging en daling is met het aandrijfmechanisme regelbaar. In Millingen heeft men inmiddels de automatische hooiberg beproefd. Het inbrengen, verdelen, egali seren en ventileren verliep bijzonder goed. Een be proeving met het lossen heeft aangetoond dat ook dit goed zal gaan. Deze automatische hooibergen zijn leverbaar in 6 typen, t.w. 8, 10 en 12 m nuttige hoogte, elk met een doorsnede van 7 of 10 meter. Inhoud van 305875 m3 of 42122 ton hom.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 11