MECHANISATIENIEUWS De automatische hooiberg Schwarting Nieuwe Deutz trekkers Nieuwe Hagedorn opraapwagen Type LKK 10 H. C. L. Sieberg N.V. te Amsterdam, importewr van trekkers, machines en werktuigen, brengt als primeur voor Nederland op de Werktuigendagen te Liempde 8 en 9 mei a.s., de nieuwe modellen Deutz trekkers. Het zijn trekkers van de zgn. 06 serie, mef een nieuw en modern uiterlijk met ingebouwde kop* lampen. ooDr toepassing van lichtgrijs als tweede het vertrouwde Deutz groen voor de carrosseriedelen, hoofdkleur voor motor, wisselbak en achterbrug naast maken de 06 trekkers een bijzonder frisse indruk. De motoren van de neuwe trekkerserie hebben di recte brandstofinspuiting en een grotere boring en dus een grotere cilinderinhoud dan het vorige motor type. Daardoor hebben de toch al om hun kracht bekend staande Deutz motoren nóg meer pit gekre gen. Deze motoren worden reeds geruime tijd ge bruikt met een max. toerental yan 2800 omw. in de Deutz vrachtwagens en als stationaire krachtbron. In de trekkers zijn de max. toerentallen gereguleerd op 2100 en 2300 omwentelingen. De trekker-typen D 2506 en D 3006 zijn voorzien van 2 cilinder motoren, de D 4006 en D 5006 van 3 cilinder motoren, de D 6006 en de D 9006 resp. van een 4 en 6 cilinder motor. Allemaal van hetzelfde type FL 912 en allemaal vanzelfsprekend direct door lucht gekoeld. Naast de conventionele transmissie met bijzonder gunstig lig gende versnellingen, zijn de zwaardere modellen le* verbaar met een synchromesh versnellingsbak. Bovendien is een zgn. onafhankelijke aftakas, d.w.z. onder belasting schakelbare aftakas op de zwaardere machines, vanaf de D 4006, te leveren. De hefinrichtingen op alle 06 typen zijn van het fabrikaat Deutz. Zij leveren een bijzonder grote hef- kracht en hebben automatische diepteregeling. Als gevolg van een recent marktonderzoek in Nederland, georganiseerd door Veldkoning N.V., wordt thans een nieuw type Hagedorn opraapwagen in Nederland geïmporteerd. Dit type LKK beantwoordt aan de vraag van een grote groep bedrijven, die de tot nu toe aan markt zijnde typen te groot en te duur achtten. Dit nieuwe type LKK is evenals de andere Hage dorn opraapwagens uitgerust met een slepende op- raper en gestuurde verende tanden, met een werk- breedte van 1.60 meter. Het snijmechanisme zonder messen is in de standaard-uitvoering ingebouwd. Wil men later overgaan tot het snijden van het materiaal, dan behoeven de messen slechts bijgesteld te worden. De messen kunnen elk afzonderlijk met een snel- bevestiging ingezet worden. Deze opraapwagen is voorzien van een bovenbouw voor groenvoer en is ook in standaard-uitvoering uitgerust met hoog op staande beugels en koorden voor het laden van droog materiaal. QP het proefbedrijf „De Waiboer-Hoeve" te Mil- lingen a/d Rijn (Gld.) is men in de tweede helft van maart 1968 gereed gekomen met de bouw van de eerste automatische hooiberg. Direkt daarop zijn de beproevingen begonnen met het inbrengen van hooi vanuit een nabij gelegen hooiberg, het automa tisch egaliseren van dat hooi en het ventileren er van. Ook is het ingebrachte hooi daarna weer gelost met de automatische losapparatuur. Aldus meldt ons Poiesz Agrarische Mechanisatie te Oosterwolde (Fr.). De hooiberg bestaat uit 4 roeden en een door een 4 pk elektro-motor aangedreven centrale mast. Eén van de 4 roeden is voorzien van een beveiligde op gang. Verder een dak, waaraan geleidingsplaten scharnierend zijn opgehangen, en tenslotte een aan drijfmechanisme. Roeden en mast geleiden de op en neer beweegbare kap met geleidingsplaten. Om een draagframe, dat om de centrale mast zit, is bevestigd een ventilatie-afsluitton, welke behalve als afsluit- ton tevens zorgt voor de vorming van de vertikale schacht, waar doorheen in een verder stadium de hooilossing gaat plaats vinden. Tegen het plafond van de ton zijn aan het draagframe dat om de cen trale mast zit en met deze draait. 3 verdeel-/losarmen bevestigd. Aan deze armen zijn bij het verdelen van het hooi over het oppervlak van de hooiberg een harksysteem en bij het lossen van het hooi een hark- bordensysteem gemonteerd. Bovenop de ton zit een

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 10