Dan sluit ik het gord[jn 8 H. D. STEINROTH. Wat een buitenlander in ons land opvalt, is dat de Nederlander 's avonds zo weinig te verbergen heeft. De vele verlichte vensters maken het stads beeld in de avonduren bepaald feestelijk. Toch zijn er momenten, waarop men het gordijn sluit maar daarop zullen we niet verder ingaan. Waar we wel iets meer over willen vertellen, is over het gordijn zelf. Alhoewel in het woorden boek hiervoor het synoniem voorhang wordt ge geven, heeft het gordijn, gezien het bovengesigna- leerde verschijnsel van verlichte vensters niet alleen de taak om ergens voor te hangen. We dur ven zelfs beweren, dat het gordijn meer een deco ratieve functie vervult dan een praktische. Gor dijnen, al of niet gesloten, vormen dé aankleding van glasoppervlakten en dienen met de rest van het interieur in overeenstemming te zijn. Dat is de algemene uitdrukking, die wel een nadere pre cisering vraagt. MOTIEVEN AMD AT gordijnen zowel overdag als 's avonds voor een groot deel de sfeer en het karakter van het interieur bepalen, is een zorgvuldige keuze een eerste vereiste. Kleur en motief moeten zowel bij avond als overdag, bij geplooide als breeduit hangende gordijnen worden beoordeeld. Bij die beoordeling zijn van belang de kleuren van vloer bedekking en meubelbekleding, de vorm van het glasvlak en de motieven en dessins van de overige bekledingstoffen in het betreffende vertrek. Daar naast verdient het voor de slaapvertrekken de voorkeur een volkomen ondoorzichtige stof uit te zoeken. Als U een tekening hebt in vloerbedekking of wanden, dan kunt U de gordijnen het beste rustig en effen houden. Is daarentegen de aankleding van het vertrek effen gehouden, dan kunnen de gor dijnen er toe bijdragen, dat „fleur" in het inte rieur wordt gebracht. Houdt als algemeen gegeven in het oog. dat in lage kamers geen breedtestrepen en in hoge ka mers geen lengtestrepen moeten worden genomen. Het is in het geval van gordijnen met streepmo- tieven hetzelfde als bij het japonnetje met strepen voor dames, die zonder succes „aan de lijn" doen. Horizontale strepen maken korter, verticale stre pen langer. Bedenk dat natuurlijke motieven in een plooivorm verminkt overkomen. Dit behoeft niet altijd een bezwaar te zijn, maar als men hier aan niet denkt, dan kan het tegenvallen. KLEUREN IVE kleuren die voor gordijnen het best kunnen worden gekozen zijn wit en grijs, die door hun neutrale karakter een goede achtergrond vor men voor andere kleuren, geel, dat echter voor te grote vlakken vermeden moet worden, rood, dat door de felheid ook beter bescheiden moet wor den toegepast, blauw, dat ruimtewerkend is en door de koelheid goed kan worden gekombineerd met warme kleuren in het interieur, groen, dat rustgevend is en kan worden aanbevolen bij een druk interieur, terwijl oranje door de levendigheid zich goed in kinderkamers laat gebruiken. Voor kamers op het noorden kan men het beste wat warmere kleuren nemen (roodcombinatie, geel, groen-geel of oranje); voor de zuidkant van het huis kunnen de koelere kleuren blauw en blauw groen een prettige sfeer brengen. Natuur lijk zijn dit slechts globale indicaties. Er is blauw Een combinatie van gedestineerde gordijnen en een zonwering in een bijpassende kleur geeft een groot raamoppervlak een apart aanzien. Door gordijnen te nemen en blauw, er zijn allerlei combinaties en prachtige dessins met verschillende kleuren. Denkt U er ook aan in kleine kamers niet te grote dessins te kie zen? HOE HANGT U IIET GORDIJN JJET gaat ons nu niet om de vraag aan welk soort rail U het gordijn hangt, hoewel daar tegenwoordig diverse interessante mogelijkheden voor zijn. Neen, het gaat eerder om de plaats. Hang het gordijn nu eens niet, zoals meestal het geval is, als twee smalle geplooide rokken aan weerzijden van het raam. Dan komt de kleur bijna niet uit. Benut het gordijn om de kamer aan te kleden. Voor de zijwand geschoven, kan het gor dijn breder uithangen en heeft het een fraai effect in het interieur. Bij het sluiten moet men het om de hoek schuiven. Vooral de kleuren van de gor dijnstof komen aan een zijwand tot hun recht, om dat het licht er als het ware langs strijkt. Daar door wordt de aandacht van het grote glasopper vlak weggetrokken en krijgt de kamer een „war- over een grotere breedte en tot op de grond, t het er veel beter uit. mer" sfeer. Door het gordijn zover aan de zijwand te schuiven, dat het even breed uithangt als bij voorbeeld een vloerkleed is, kan een zithoek van een decoratieve wand worden voorzien. Bij een raam en openslaande deurcombinatie kan men een combinatie van gordijnen met jaloezieën ma ken. Het gordijn schuift men aan de kant van de deur, voor het raam hangt men een in de kleur passend jaloezie. Bij 'n betrekkelijk klein raam, kan men met de gordijnen over de gehele muurbreedte een aantrekkelijk vlak maken, door de gordijnen vanaf de ramen tot de muren breed te hangen. Dit geeft een rustig effect en verfraait het inte rieur. De kwestie korte of tot de grond hangende gordijnen, hangt meestal af van de verwarming van het vertrek. Bij een centrale verwarming zal men de gordijnen tot boven de radiator moeten houden, daar anders warmte verloren gaat. Zo uit deze korte bloemlezing te zien is, kan het gordijn een bepalend onderdeel zijn. Maar dan zal het eens anders moeten worden opgehangen, dan tot nu toe gebruikelijk is. Praat er eens over met Uw woninginrichter. Het kan Uw interieur in hoge mate ten goede komen. Als U voor een klein raam een precies passend gordijn hangt, levert dit *s avonds ais de gordijnen gesloten worden, een minder fraaie aanblik, doordat de gehele muur maar verbrokkeld wordt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8