Wie het kleine niet eert! 7 e V'i f/' /•--■ V" V,-' i ie H. D. STETNROTH Stoel, tafel en schilderij vormen een harmonisch geheel. ["\AT het in het Jeven vaak aankomt op kleinigheden weten we allemaal. De loop van de geschiedenis zou heel vaak anders zijn geweest, ale er geen kleine op het oog onbelangrijke gebeurtenissen hadden plaatsgevon den. De beroemde concertpianist, die ongelukkig met zijn vinger tussen de deur komt, moet honderden mensen te vergeefs op zijn Chopinrecital laten wachten. De verhuizer, die de laatste trede van de trap niet ziet, is er de oorzaak van dat Uw antieke onvervangbare secre taire onherstelbaar beschadigd is. LEINIGHEDEN zijn belangrijk: ook in ons interieur. Het karakter van ons interieur wordt beslist niet al leen bepaald door het bankstel, of het slaapkamerameuble ment Neen, de laatste hand die aan het interieur gelegd wordt, is als het laatste snufje kruiden dat de kok over het exquise gerecht strooit Het is daarom ook, dat niet alleen de aanschaf van de grotere meubelstukken in ons huis met zorg moet gebeuren. Ook de kleinere „stukken" zijn minstens zo belangrijk. Dat het daarbij ook de keuze van de juiste plaats is. die de sfeer bepaalt, behoeft geen be toog. Reden ook waarom het altijd belangrijk is een vak man om zijn mening te vragen. Niet om klakkeloos over te nemen, wat bijvoorbeeld de woninginrichter zegt of advi seert. maar om eens te zien wat anderen voor ideeën en vooral ook mogelijkheden voor Uw interieur hebben. DE ZITHOEK Laten we eens als voorbeeld een zithoek bekijken, die strak is opgezet. Een strakke hoekbank, een vier kante salontafel en strakke fauteuils vormen als het ware een rechthoekig geheel. Om de compositie van deze zithoek acceptabel te maken, kan het aan beveling verdienen met enkele gebogen lijnen te wer ken. Een ronde of half ronde lamp bijvoorbeeld, of een ronde lectuurbak. Op die manier wordt het me trische spel van lijnen, dat een koel effekt kan geven, doorbroken door de vriendelijke rondingen van en kele kleine voorwerpen. Voor een sprekende houten wand geldt in feite hetzelfde. Een rustpunt aan deze wand is bijvoor beeld een gekleurde of zwarte lijst, waarop een aan tal gelijke schilderijen of gewoon ingelijste platen wordt aangebracht. Juist de kleine dingen in ons huis maken het mo derne interieur modern, het chique interieur chique en het antieke interieur antiek. De moderne slaap kamer bijvoorbeeld, die is uitgevoerd in strakke lijnen en die in veel gevallen symmetrisch wordt opgezet, moet een accent hebben om karakter te krijgen. Er moet bewust een onregelmatigheid in aangebracht worden om de dode lijnen tot leven te brengen. Net brengen, of aan de linkerzijde, of aan de rechterzijde van het bed. In een minder statisch interieur zal men dat dan weer in rechte lijnen proberen te doen, in een strak interieur, zal men met een aantal afbeeldin gen zelf een lijnenspel gaan maken. Het gaat vooral om de compositie, het in evenwicht brengen, of soms juist met opzet het uit evenwicht brengen van het lijnenspel in het interieur. OOK DE PRIJS SPEELT EEN ROL Het spel tussen de diverse lijnen in het interieur is fascinerend. Vaak moeten compromissen worden geaccepteerd bij de aanschaf van de grotere stukken in ons interieur. Of de plaats is te klein of te groot, of het budget laat niet toe, dat men een aanschaf doet welke meer verantwoord zou rijn. Met de klei nere meubelen en decoraties kan echter altijd een acceptabel geheel worden verkregen. De wand in het antieke of semi-antieke Interieur kan onder meer worden opgeluisterd door 'n koperen pot, ondanks het feit, dat men liever een „oude mees ter" op die plaats had gehangen. Het verschil in prijs zal zeker enkele tienduizenden guldens rijn. Toch wordt in beide gevallen het karakter van het Inte- reur niet veranderd. Ons interieur, dat zo bepalend is voor ons leven, kan zoveel meer karakter krijgen als we de kleine dingen de aandacht geven, die ze verdienen. Het Is bovendien een heerlijke zaak op speurtocht te gaan bij een aantal woninginrichters, die in de meeste go- Een voor het oog aantrekkelijk lijnenspel. Een gezellig hoekje. Heeft U een levendige wandcombinatie op het oog (dae levendigheid kan worden verkregen door er boe ken in onder te brengen), dan verdient het aanbe veling de wand te completeren met strakke voorwer pen, bijvoorbeeld een aantal schilderijtjes van gelijke grootte. zozeer als een symmetrisch gezicht geen enkele juf frouw tot schoonheidskoningin zou maken, zo is ook het slaapkamerinterieur niet acceptabel als niet ge zorgd wordt voor een in het oog lopende, maar met zorg gekozen onregelmatigheid. Zo kan men bijvoorbeeld enkele afbeeldingen aan vallen een aanzienlijke sortering kleinmeubelen es decoraties in hun zaak hebben. Het is beslist niet altijd gemakkelijk het juiste te vinden, maar het zoeken naar wat U ongeveer in uw hoofd heeft, verschaft U iets heel belangrijks: woon genot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 7