Aan de wieg van kuikens 11.000 Als de auto de oprijlaan indraait, zien we het aan het gebouwtje naast de boerderij. We gaan een paar deuren door en dan staan we meteen in de warmte en in de drukte. Een vijftal meisjes is druk in de weer tussen ontelbare dozen met krioelende kuikens. Laaghangende lampen geven een helder schijnsel op de handen, waarin we zachtdon- zen verenpakjes ontwaren. Achter glazen wanden van massieve kasten met veel knop pen en handels rijen zich de eieren. Het zijn er geen tientallen, maar honderden, zo op het eerste gezicht. Als de kasten opengaan, zullen het er duizenden blijken te zijn. Mannen schuiven dozen met gecontroleer de kuikens naar links en dozen met andere kuikens naar rechts en dan brengen ze nieu we dozen aan, vol lichtgeel en donkergeel en geel met bruin dons. We staan midden in de bedrijvigheid van een kuikenbroederij, die al 42 jaar de binnen- en buitenlandse markt bedient. ELKE DAG DAGWERK BIJ DE EENDAGSKUIKENS Het is een eigenaardig bedrijf. Alhoewel de zon buiten een heerlijke lentetempera- tuur bracht, wordt hier de kachel nog eens flink opgepord. Terwijl elders het parool „licht en luchtig" opgeld doet, werkt men hier midden op de dag met kunstlicht en de ramen potdicht. Kapitale broedmachines van een paar tien tallen kubieke meters inhoud bergen de kost bare produktie. Als grondstof gaan er de eieren in, als het tijd van oogsten is komen bijna even zoveel kuikentjes er uit. Bijna evenveel, want op die duizenden eieren mis lukken er natuurlijk wel eens wat. In een schuifla onderin zien we de misgeboorten. We zien eieren die niet, of slechts gedeel telijk uitkwamen. Zielige diertjes zonder levenskansen. Bloederige lijfjes. Het zijn de miskramen van de machine. Maar daar boven, ontelbare rijen lang met eieren, eieren en nog eens eieren, komen de gezonde kippekindertjes te voorschijn. Naast elkaar zien we schalen met ragfijne barstjes. Van deze voorraad is de broedtijd om. EEN EI KOMT UIT De boer grijpt een ei uit de kast en dan zien we het wonder voor ons. Langzaam scheurt de schaal open. Op een gegeven ogenblik komt het snaveltje er door. De boer helpt hier even, om ons te laten zien hoe het verder gaat, want in werkelijkheid moet het kuiken na een aantal keren pikken flink rusten. Nu gaat het gelijk door en dan duurt het niet lang meer. De schaal splijt en een beetje verwezen van uitputting hangt het kopje van het vochtige jong naar buiten. „Hoeveel eieren gaan er precies in zo'n machine?" „Ik heb er één voor 9000 en twee voor 10.000 eieren. Elke kast heeft drie afdelin- Sen en elke week gaan er 6000 eieren in én afdeling van elke kast." Er staan er drie. Dat is dan zo'n 29.000 eieren met een broedtijd van 21 dagen, dus zeg maar een miljoen kuikens per jaar. En dit is nog maar een klein bedrijfje. „En waar gaan ze heen?" „Eerst worden ze gesext, dus de haantjes van de hennetjes gescheiden. De hanen ver koop ik naar Italië en Joego-Slavië, de hen nen blijven in 't land." ALLES OP ÉÉN DAG Het sexen is een moeilijk vak. Voor een leek is het onbegrijplijk hoe iemand bij zo'n pakje dons een verschil kan ontwaren, voor al gezien de vrijwel onopvallende biologi- WEEK-IN, WEEK-UIT Achter de dubbele deur staat een bestel wagen klaar. Enkele mannen komen een partij dozen ophalen, die ondertussen van labels en vrachtbrieven zijn voorzien. Ze gaan naar het station. „Wat gebeurt er nu, als zo'n grote machi ne defect zou raken?" „Dan gaat er een alarmbel. De tempera tuur moet goed zijn, die stel ik hier in. Als de machine nou onder die temperatuur komt. gaat er binnen in het huis een schel en kun nen we maatregelen nemen." „En houdt u zelf ook kippen?" „Nee, dat is me teveel werk „Dit is zeker wel de beste tijd voor de afzet? Of is er geen seizoendrukte?" „We mogen niet mopperen, we draaien altijd maar door. Zomer en winter, 't Is nou met Pasen wel wat makkelijker om ze kwijt te raken, maar ik ben ze nog altijd allemaal kwijt geraakt." Hij glundert, deze boer. De eieren zijn goedkoper met Pasen en zijn per soneel rept zich door de enorme voorraad. Terwijl in de broedmachines rijen en rijen eieren de dag van uitkomen naderen, sjou wen sterke handen de dozen met haantjes en kippetjes naar de bestelwagen. Week-in, week-uit En wat wil hij nog meer? sche kenmerken op die leeftijd. En er Is geen tijd te verliezen. De kuikens moeten nu wor den gesplitst, want alleen de eerste dag is verschil te zien. Alleen eendagskuikens over leven het als ze zonder verzorging worden verstuurd. Het sexen, inpakken en bezorgen moet dus allemaal op de zelfde dag van de geboorte gebeuren. En het zijn er vandaar 11.000 Wij begrijpen nu, waarom het werk niet even stil kan staan tijdens onze aanwezig heid. De dozen schuiven over de tafels. Met rappe bewegingen grijpen de meisjes elke seconde een diertje uit de doos voor hen en voegen het dan links of rechts bij de haantjes of de kippetjes. Met een enkele blik hebben ze het al gezien. Even houden ze het lichaampje met de kop van zich af onder de sterke lamp. De hele dag door is aanpakken geblazen. Duizenden dieren wach ten nog op hun beurt. Brutale kopjes kijken over de rand. Het is alsof zo'n beest vraagt „wanneer ben ik aan de beurt?" Dan drukt een mannehand die uitstekende snaveltics weg en schuift de doos voort over de tafel. Ze zijn al aan de beurt, zo snel gaat het. In een aangrenzende ruimte torenen nog hoge dozen. Kleur bij kleur. Aan de andere kant verrijzen de torens met dozen kippetjes en de torens met dozen haantjes. Ook weer gesorteerd naar het ras.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 3