PLATTELANDSJEUGD Op Schouwen staat een huis J. G. WAT steken die kinderen nu eigenlijk op van een weekje in Noordgouwe? Enkele weken ge leden was er een le klas van de R. K. U. L. O. St. Maria uit Rotterdam-Z. Nadat er 's maandagsavonds onze toeristendiaserie vertoond was, ging ik er die zelfde week nog een keer heen om te vragen wat ze van de landbouw vonden. Ze hadden hun meningen aan de hand van vragen op papier gezet. Hieruit een korte bloemlezing: 30 Met welke machine zou je het liefst werken? Dat sommige mensen nog zelf brood bakken e» dat ze hun meubels zelf maken. Verder is de boer derij zo gezellig ingericht. Het vee, want alle andere dingen zijn dode dingen. Het opkomen van de oogst, dus je werk zien groeien. Tractor en ingewikkelde machines. Ik zou helemaal niet met machines willen wer ken, maar met de hand, het lijkt of de wereld veel te gemakkelijk wordt. Met paard- en eg of ploeg. Ik zou ze het liefst schoonmaken. Met de modernste machines, als ik het geld er voor had, hoor! CTR staat een huis, om precies te zijn in Noordgouwe. Vrij onbekend toch, zeker voor de niet-bewoners van het eiland. En toch is het bekend zijn ermee beslist de moeite waard. Het huis dat ik bedoel is het Mr. A. de Roos huis; voor vele Schouwenaren beter bekend als „het oude ziekenhuis". Na de ramp van 1953 is dit ziekenhuis verkocht en weer verkocht. Tot het in handen kwam van de Stichting Volks onderwijs, die het nu als buitencentrum exploiteert. Het heeft een prima accomodatie. In het orgaan van voornoemde stichting schreef iemand hierover het volgende: „Het is een warm en vriendelijk tehuis. Een pracht van een zolderruimte met materiaal voor alle mogelijke recreatiebeoefening. Heerlijke bedden, was tafels met warm en koud water enverrukkelijke maal tijden". De zolderruimte heb ik gezien en het is inderdaad waar: Ideaal, veel ruimte, een echt toneeltje met gordijnen en be lichting. Ook de resterende zolderruimte is zodanig dat men er naar hartelust creatief kan zijn, met of zonder be hulp van het aanwezige materiaal. De slaapzalen zijn ook groot, evenals de eetzaal, die naast het nuttigen van de maaltijden gelegenheid geeft tot een gesprek, tot het maken van verslagen, het lezen van een boek uit de zeer goed gevulde boekenkast of tot het spelen van een spelletje dammen of iets anders. Waar je als vrouw altijd op let is of alles wel schoon is, met name de keuken. En ik kan zeggen dat het boven de verwachting uit is gegaan. Ook de keuken is groot en ver der modern ingericht. Je kon er bij wijze van spreken van de vloer eten, zo schoon en fris was het er. En dan te be denken dat slechts twee mensen dit hele gebouw onder houden en daarbij nog koken ooki Diep respect voor deze mensen. Natuurlijk helpen de bezoekers met de afwas, maar dat is niet meer dan billijk. „Luieren op de trekker maar wel blubberig DE BEZOEKERS VAN HET HUIS ■MjAAR wie zijn nu eigenlijk de mensen die dit centrum bezoeken? Wel, het zijn meest klas sen van scholen, lagere scholen, ULO's, huishoud scholen, H.B.S.'en en Kweekscholen, van welke gods dienstige richting dan ook. Wat komen zij er doen? Zi] komen er meestal voor een werkweek, die door de ene klas als vakantie wordt gezien en door de andere als onderdeel van de studie. Op het program ma staat een bezoek aan Zierikzee, aan het strand (voor een wandeling), aan de Deltawerken, Zeeland- brut. Schelohoek en aan een landbouwbedrijf. De bedrijven die bij toerbeurt bezocht worden, zijn die van de heren Goemans en Moermond en het proef- bed~' rn een bezoek aan een bedrijf blijft het niet. Elke maandagavond wordt de toeristendiaserie v*n de P. J. G. Z. vertoond, om de bezoekers van het Mr. A. de roos-huis een inzicht te geven in d-» werkzaam- heden en belangen van de landbouwers. De vertoner van deze diaserie is de heer Goemans, die de serie onlangs voor de twintigste keer op het witte doek Het verschijnen. Hij zeet er zelf van: het is een hele leerzame serie, de kinderen steken er wat van op. Ze kriiten een indruk van datgene wat wij, landbou wers. hier doen. Het is nodig, want ze weten wel dat de aardappe len van het platteland komen, maar dat het vlees verder teruggaat dan de slager realiseren ze zich met, terwi'l wij toch ook de ko°ien voor het vlees opfok ken. Laatst, aldus de heer Goemans. had ik een groep op het bedrijf, toen er juist een koe moest kalven. De kinderen mochten eri>ij bliiven. Vol bewondering stonden ze er bij te kiiken. Enkelen konden er niet legen, maar eigenlijk is dit de beste sexuele voor lichting die ze ooit kunnen krijgen. De heer Dorstman, die samen met zijn vrouw het hele huis verzorgt, voedde er ook nog wat ervaringen aan toe: „U weet dat het meest stadskinderen zijn die wij hier krijgen. Als ze hi°r nas zijn, nemen we ze mee het huis in om hen alles te wijzen en ook kijken we even buiten. Eén riep er op een keer: pot- verdfkkeme een sloot, met als gevolg dat ze moesten sloten springen. Ze kennen in de stad geen sloot en dus moesten ze zich even uitleven. Van een dijk rol len komt ook nogal eens voor. Het interesseert hen niet of ze er vuil van worden. De meesten vinden de stilte hier heerlijk, maar we hebben een meisje ge had dat er absoluut niet tegen kon. De stilte was te beklemmend voor haar. Op mijn vraag wie dit financiert, antwoordde de heer Dorstman dat de gemeente Rotterdam, haar scholen die een werkweek in Noordgouwe hebben, volledig subsidiëert. REACTIES OP HET BOERENLEVEN Zou je graag boer of boerin willen worden en waar om wel of waarom niet? Nee, want je krijgt te weinig nachtrust, 's zondags moet je ook werken en dat kan ik niet; volgens mij verdien je te weinig voor dat vele ploeteren (b.v. 3 cent per kilo aardappelen). Nee hoor, het lijkt mijn niks. Nee, ik wil geen boerin zijn, je hebt zoveel zor gen en bent afhankelijk van het weer en de pro- dukten. Het is zo stil, ei* valt niets te beleven, vooral omdat ik het stadsleven gewoon ben. Nee, je wordt zo plattelands. Nee, ik geen boer, maar ik vind mooi wat ze presteren. Als je in de stad woont, heb je het toch gemakkelijker, dan kan je achter een bureau zitten, dat gaat beter dan 40 ha ploegen. Ja, ik zou boer willen zijn, want ik houd zoveel van dieren. Nee, ik zou geen boerin willen zijn. Je kunt niet gaan winkelen en je hebt geen contact met ande ren. Ik geloof dat je de mensen hier niet zo goed kunt leren kennen. Ja, ik zou graag boer willen zijn, want er is geen beter leven dan buiten leven, ondanks dat je hard moet werken. Oh, nee ik niet, je wordt zo blubberig. Voor je vrouw is al die modder en rommel in huis ook niet zo leuk. Wat vind je het mooiste van het boerenbedrijf? Het tractorrijden is wel machtig, dan kan je als het moet gewoon luieren. Met geen enkele, ze bederven de sfeer op het be drijf. Met een elektrische koeienmelker. Vind je het jammer dat de boer niet meer met paarden werkt? Nee, omdat die paarden hun rust ook nodig heb ben. Nee, want ergens was het voor die paarden wel een pijnlijke situatie. Ja, want paarden zijn mooie beesten, je kunt ze aaien en een machine niet, en paarden kun je be lonen. Wat vond je van de dia's? Ik geloof niet dat er ploeg wedstrijden gehouden worden, want waarom worden ze dan niet op de Olympische Spelen gehouden? Ik vond de wedstrijd het mooist, hoe de jongens van de boeren het goedst een auto achteruit kan rijden (N.B. trekkerbehendigheidswedstrijd). De koeien waren mooi, het ging om de dikste uier. Al die jonge dieren waren zo lief. Mooi, omdat je er verschillende dingen bij leerde, die je nog niet wist en de boer vertelde er zoveel bij. Er waren er wel veel, je aandacht verslapte, maar de uitleg was goed. Ik vind nu dat Zeeland een koud land is, met veel zeeën. Mooi, omdat het voor jezelf een voordeel is als men in de hogere klassen over Zeeland spreekt. En je weet er wat van als je later in Zeeland woont. En tot slot: Weet je wat ik van het boerenbedrijf vindt? Een duur zaakje vind ik het en gevaarlijk om met die machines te handelen. Maar het is een ge zond leven, je doet iets voor de bevolking, maar het altijd werken is een tegenslag voor de stadsmens. Zie hier een aantal uitspraken naar aanleiding van onze toeristendiaserie, van 12- en 13-jarigen uit Rot terdam, jongens en meisjes, die in een flat wonen met rondom hen huizen en nog eens huizen. Ze had den het in het stille Noordgouwe overigens best naar hun zin. En hoe kan het ook anders als je een week in het Mr. A. de Rooshuis fnag vertoeven ADDIE DE LOOFF. VOOR JONGERENAKTIVITEITEN ZIE PAG. 28.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 30