van Driel h .van Dorstenü Goede opkomst van de gewassen Verzorging gewassen gaat aandacht vragen New Holland maaikneuzers/hakselaars 1» m;* f-r De grote landbouwschuur met 3 mendeuren. Cornells Rottier was pachter van „Landlust" van 1830 tot 1858 en vertegenwoordigde de eigenaars der hoeve gedurende vele jaren in de vergaderin gen der ingelanden. Hjj overleed op 11 jan. 1859. We ontmoeten hem in verschillende kwaliteiten. Zo o.m. als dijkgraaf van 1836 tot 1858. Zijn oom, Geerard Rottier, volgde hem als zodanig op per 20 april 1859 en bleef dat tot 1874. Op 4 september 1836 was Cornelis met vele ande ren op een vergadering op de hofstede van Boude- wijn van Nieuwenhuis, toen daar de bekende Ds. H. J. Budding een aienst voor de gereformeerden te Nieuwdorp hield. Op 7 september d.a.v. preekte Ds. Budding weer te Nieuwdorp. Toen was ook de moeder van Cornelis, de wed. Jacob Rottier aan wezig. In 1837 is Cornelis Rottier stemgerechtigd te 's-Heer Arendskerke, in 1851 is hij gemeenteraads lid aldaar. In 1841 staat hij als dijkgraaf met Jacobus Nijsse aan het hoofd van ca. 50 landlieden te paard om Koning Willem II bij diens bezoek aan Zeeland, door de gemeente te vergezellen. Tenslotte vinden we nog omtrent hem, dat hij in 1831 15,50 moet betalen ter ondersteuning van hen die moesten uittrekken van de 1ste Ban der rustende schutterij en anders tot armoede zouden vervallen (Tiendaagse Veldtocht). Aan hoofdelijke omslag betaalde hij in 1833, 1836, 1842 en 1850 resp. 5,16,37,— en 65.50. Aan grondbelasting was hij in 1833 ƒ30,59 ver schuldigd. Hü kwam steeds in de hoogste klasse der belastingbetalers voor. Na zijn dood in 1859 volgt zijn zoon Jan Rottier hem als pachter van „Landlust" op. Geboren op 11 september 1831, leefde hij tot 6 mrt. 1875. Hij was gehuwd met Adriana Janna Minnaar, geb. 12 jan. 1829. Ook hij was dijkgraaf van de Nwe. West-Kraay- ertpolder, n.l. tot 1874, en toen Koning Willem III in mei 1862 o.a. kort te 's-Heer Arends kerke vertoefde, was ook Jan Rottier lid van de erewacht. Hij vertegenwoordigde in de polder lichamen de eigenaar der hoeve, Jhr. P. J. Boddaert. Na Jan Rottier kwam als pachter op de hofstede Lncas Lucasse. Dat was dus ongeveer in het najaar van 1875. Lucasse was toen 53 jaar oud en weduw naar van Maatje Steketee. Op 9 november 1876 trad hij in het huwelijk met de weduwe van zijn voorganger-pachter, Adriana Janna Minnaar, oud 47 jaar (hiervoren reeds genoemd). We vinden Lucasse (of Lukasse), evenals zijn voorgangers optredend namens de eigenaren der hofstede in de jaren 1876 tot 1897. Zolang was hij dus pachter. Zijn zoon mr. Chr. Lucasse (kantonrechter te Goes 18991924) was gehuwd met Johanna Rot tier, dochter uit het eerste huwelijk van zijn vrouw. Lucas Lucasse overleed in 1897. Als volgende pachter kwam Jacobus Jan de Jager (reeds ge noemd) op de hofstede. Hij was geboren op 15 febr. 1863 en gehuwd met Jacoba Rottier, geb. 20 mrt. 1857, zuster van de evenvermelde Johanna Rottier en dus eveneens een dochter van Jan Rot tier en Adriana Janna Minnaar. Jacobus Jan de Jager bleef als pachter tot 1911 op „Landlust", waarna, zoals we reeds vermeldden, de fam. C. Vermue in het bezit van de hofstede kwam. We willen de geschiedenis van deze boerderij niet beëindigen zonder op te merken, dat de unieke oude landbouwschuur van „Landlust" vooral wat het dak betreft in een bedenkelijke staat gaat raken. Ook de woning behoeft, vooral inwendig, grondige reparaties. We kunnen slechts de hoop uit spreken, dat de huidige eigenaar eventueel in samenwerking met instanties, die op de bres staan voor het behoud van dergelijke historische objec ten pogingen zal willen ondernemen om „Land lust" in goede staat te brengen en te houden. 11ET is als we dit schrijven nog maar 10 april en men is op NOORD-BEVELAND bezig met het poten van de laatste aardappelen en het zaaien van klavers. De inzaai is dus wel vroeg en vlot verlopen. Toen we eind maart de stand van het werk noteerden schatten we dat er op dat moment niet meer dan 2 a 3 van de bieten nog moesten worden gezaaid en nog Va van de aardappelen moesten worden gepoot. Terwijl er ook eind maart al veel luzerne en rode klaver in de wintertarwe was gezaaid. Terugbladerend in onze agenda's van de laatste 5 jaar zat daar geen jaar bij dat er vóór april al zoveel was gebeurd. Toch viel de zware grond onderin vaak nog niet mee. En voor het poten van de aardappelen is de zware grond ook nu nog meestal niet voldoende diep droog voor een goed pootbed. De opkomst van de eerste gewassen is goed. Er was voldoende vocht en toch geen slagregen. On der deze omstandigheden kunnen we ook optimis tisch zijn over de werking van de op grote schaal gespoten bodemherbiciden. De vroege opkomst betekent wel dat we zeker in de bieten zeer attent zullen moeten zijn op de tripsbestrijding. Vooral bij koud schraal weer kunnen deze insekten snel een deel van onze kostbare bietenplantjes voor hun rekening nemen. En al lijkt de veldopkomst bij de bieten goed te worden zolang het gewenste plantenaantal zelfs onder landbouwkundigen nog een punt van diskussie is kunnen we zeker van insekten niet verwachten dat die daar begrip voor hebben. Door de te verwachten goede veldopkomst van de bieten gepaard aan de gunstige omstandigheden voor de chemische onkruidbestrijding zullen de wat ruimere zaaiafstanden dit jaar waarschijnlijk geen moeilijkheden geven. De meesten in onze streek hebben gekozen voor de (veiliger) methode van een zaaiafstand in de rjj van 6 a 8 cm. Daar voor zou het weieens een goed jaar kunnen wor den om de tot nu toe weinig gebruikte dun-machi- nes van stal te halen en een deel volledig mecha nisch te dunnen. Meerjarige proeven hebben be wezen dat dit in een regelmatig en onkruidvrij gewas goed mogelijk is. Maar men moet het eerst zelf gedaan hebben om er aan te wennen en het te durven. Willen we de algemene verzorging van onze bedrijven op peil houden dan zullen bij het schaarser worden van de arbeid de hiervoor be nodigde uren toch uit de bieten vrij moeten komen. Geregeld blijkt dat we technisch steeds meer kunnen. In het veld komt een misgewas zelden meer voor. Toch ligt er in onze koelhuizen nog wel een „misgewas". We schrijven dit niet uit behoefte om ons overzicht in mineur te laten ein digen. Maar zou het geen aanwijzing kunnen zijn welk terrein er van agrarische zijde in de komen de jaren de meeste aandacht behoeft CCHREVEN we de vorige maal in deze rubriek v van WALCHEREN dat er nog veel moest ge beuren, nu zouden we er boven kunnen zetten dat er veel gebeurd is, in het bijzonder wat betreft de inzaai. In één week tiid vond een groot gedeelte van de inzaai plaats. Verschillende kollega's wa ren dan ook blij dat die week voorbij was, omdat er onder zodanige hoogspanning werd gewerkt dat men rust tekort kwam. Dit kwam vooral voor bij de loonzaaiers met de precisiezaaimachine vooi; bieten. Op deze drukke week volgde weer een rustiger periode omdat het door regen, hagel en sneeuwbuien niet mogelijk was de grond te be werken. Voor een goede werking van de bodem- herbiciden was de neerslag bijzonder welkom. Het warme weer van de voorgaande week had ook tot gevolg dat de opkomst van het gezaaide vlot verliep. Op verschillende percelen ziin 14 dagen na de inzaai al een groot aantal bieten plantjes te zien. Ook andere gewassen komen vrij vlug boven, terwijl de wintertarwe en het gras in het weiland een goede ontwikkeling te zien geven. De aardappelen moeten op veel bedrijven nog gepoot worden. Hopelijk kan dit voor de paas dagen nog plaats hebben. We zullen dan de paas dagen rustig kunnen vieren. Verschillende aardappeltelers zeggen met een grapje dat ze nog geen haast maken met h~t aard appelen planten omdat ze nog voldoende aardappe len in voorraad hebben. Dit grapje heeft echter toch wel een wrange bijsmaak Voor de paasdagen hopen we verder nog enkele noodzakelijke werkzaamheden uit te voeren. Voor de inzaai van klaver onder wintertarwe is het nu wel de hoogste tijd. Voor het uitvoeren van een bespuiting met bodemherbiciden of kontaktmid- delen in uien zullen we het tijdstip van opkomst goed in de gaten moeten houden. Wanneer nog met een groeistoffenmengsel in wintertarwe moet worden gespoten is de tijd wat de gewaslengte betreft nu wel aangebroken. De verzorging van de gewassen gaat nu weer onze voortdurende aan dacht vragen. (Zie verder pagina 21) i"- t HEER 006ST HINDER KOSTEN Een New Holland., dus GOED! Maaien of oprapen, Icneuren en verhafcselen. tn wagen laden of verspreiden. New Holland levert hiervoor de beste machines. Vraagt vrijblijvend folders. HOOFDOORP-ZWIJNDRECHÏ-KAMPEN-LGPPERSUM Tel. (02503) 7041 (5 Ujnen)|

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 19