UIT DE PRAKTIJK Oude boerderijen in Zeeland Waar zijn bieten op eindafstand gezaaid? 1968 is voor de boer goed begonnen (Vervolg van vorige pag.) De eerste pachter vinden we in 1698, n.l. Jan Adriaanse Pover, die in 1703 gevolgd is door Adr. Chrsz Pover. Omstreeks 17301740 was Adriaen Noorthoek pachter van „Landlust". Nog vóór 1800 is Jan M. van Burg(t) boer op de hofstede. We kun nen hem volgen tot 1829. Op 9 april 1832 overleed hij op 75-jarige leeftijd. Hij was toen weduwnaar van Adriana Dijkgraaf. Jan M. van Burg was een man van enige beteke nis. die we in verschillende functies aantreffen. Hij trad vele jaren op als vertegenwoordiger der familie Van Ysselstein en was geruime tijd dijk graaf van de Nwe. West-Kraayertpolder. Voorts was hij lid van de gemeenteraad van 's-Heer Arendskérke van 1818 tot ca. 1832. In een lijst van juni 1810 wegens declaraties over geleden schade door en geleverde goederen aan franse en hollandse troepen komt Jan van Burg voor met een bedrag van 1009,-. Veel boe ren vinden we op dezelfde lijst vermeld. Hun vee was gedood, hun bomen omgehakt en hun kippen gestolen. Omtrent de bewoners van de hofstede (huisnum mer E 5) in 1826 vinden we in een register der ge meente 's-Heer Arendskerke, dat dit waren: Jan van Burgt Sr. weduwnaar geb. 15-11-1756 Jan van Burgt Jr. zoon geb. 17-08-1806 Frederik van Burgt zoon geb. 14-09-1808 Cornelia Vermaire knecht geb. 11-09-1787 Adriana Murre meid geb. 14-09-1814 Janna Meulblok meid geb. 22-04-1800 Pieternella Murre meid geb. 17-09-1790 Cornelis Meublok geb. 6-09-1815 Eén der mendeuren onder de verhoogde rand van het rieten dak. Omtrent Jan van Burg vonden we verder nog dat hij in 1829 12,25 en in 1831 5,20 betaalde in de hoofdelijke aanslag der plaatselijke belasting. In laatstgenoemd jaar was hy geen landbouwer meer doch „particulier". 7IJN opvolger als pachter konden we na veel moeite opsporen, ons vastklampend aan het enige houvast het hiervoren genoemde huisnum mer dat sedertdien vele malen werd gewijzigd. Het was Cornelis Rottier, geb. in 1807, overleden 11 jan. 1859. Hij kwam in 1830 op de hofstede, waar op 11 sept. 1831 zijn zoon Jan werd geboren en op 6 aug. 1832 een tweede zoon Izaak Willem. Zijn vrouw was Wiilemina op 't Hof. Zij stierf in het kraambed op 16 aug. 1832, tien dagen na de geboor te van haar tweede zoon. Zij was 20 jaar oud en Cornelis Rottier 25 jaar. De vader van Cornelis was Jacob Rottier, sche pen van Borssele in 1803 en van 's-Heer Arends kerke in 1334—1835. De functie van dijkgraaf van de Nwe. West Kraayertpolder bekleedde hij om streeks 18301835. Verder was hij keurmeester der meekrappen in 1833. Hij overleed in 1835. AP ZUID-BEVELAND zijn in de week van 1 tot en met 6 april de landwerkzaamheden weinig gevorderd. In de jongere polders was het werk vrijwel gebeurd. Hier en daar moesten nog wat aardappelen worden gepoot. In de oudere ker nen moesten nog wat suiker- en voederbieten wor den gezaaid en verder nog een vry belangrijk deel van de aardappelen worden gepoot. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, kan dit laatste deel van zaaien en poten in een dag of drie wel klaar zijn. Door de zeer goede struktuur by het klaarmaken en zaaien en de hoge temperaturen rond 29 maart was de opkomst van de zomergranen, vlas en erw ten zeer vlot. Ook was dit het geval met de vroegst gezaaide bieten. Hoewel het geen 1 aprilmop is kwamen 1 april de eerste bieten reeds boven. De eerste week van april was heel wat kouder, zelfs met enkele flinke nachtvorsten. Mochten we in deze vroeg bovengekomen bieten nu deze zomer veel schieters krijgen dan weten we wat de reden daarvan is. Over een zeer lange periode is dit voorjaar met DNOC getracht het onkruid in de wintertarwe te vernietigen. Voor het vroeg bestrijden werd in verband met het dan aanwezige nachtvorstgevaar steeds gewaarschuwd. Steeds meer komt de mening naar voren dat mede door het hier heersende kli maat dit risico voor schade aan de tarwe uiterst gering is. Als grootste winstpunt blijkt verder dat de onkruiddoding veel beter is bij een vroege toe passing. De chemische onkruidbestrijding met bodemher biciden in suikerbieten dient zo spoedig mogelijk na het zaaien te geschieden. Het maken van spo ren op te natte grond, zoals dit ook in de eerste week van april weer voorkwam wilde men niet te laat zijn, moet voorkomen worden. De vochtigheid van de grond is meest zodanig geweest, dat een goed resultaat op de pyramln verwacht kan worden. Vorig jaar was de animo om bieten op eindaf stand (dit is boven de 10 cm) te zaaien wel aan wezig. Tot nog toe is er weinig bekend of er dit jaar veel op eindafstand is gezaaid. Om meer in zicht in deze materie bijeen te brengen en de er mee behaalde ervaringen later verder uit te kun nen dragen is het bepaald wenselijk om uitzaai op eindafstand aan de Bedrij fsvoorlichter van de R.L.VJ). op te geven, opdat deze waarnemingen kan uitvoeren. Op enkele bedrijven werd tijdens de mooie da gen van 27 tot 30 maart al jongvee in het grasland gebracht. In zeer enkele gevallen liep overdag ook reeds het melkvee in het grasland. Door het mooie weer is de grasgroei sterk bevorderd. In zekere zin is het toch wel jammer te moeten constateren dat er nog enkele graslandpercelen zijn die per 1 april nog geen stikstof hadden ge had. De mogelijkheden die door verbetering van de grasopbrengst op zulke percelen in een vroege N-gift aanwezig zijn, laten ze gewoon aan zich voorbijgaan! I ENTE in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. Het is weer al half april en het voorjaarswerk is vrijwel gebeurd. Ook de aardappelen zijn groten deels gepoot. Na de warme droge week van 14 dagen geleden waarin veel bieten gezaaid en aard appels gepoot zijn, hebben we een week met regen achtig weer gekregen. Dit kwam de werking van de gespoten bodemherbiciden in de bieten e.d. goed van pas. We hebben toch wel een vroeg en gemakkelijk voorjaar gehad. Op tijd een bui regen voor de be spuitingen, zodat we mogen aannemen dat de che mische onkruidbestrijding goed zal slagen. De ge wassen als gerst, zomert arwe, vlas en erwten heb ben een goede opkomst gehad. De eerste vroeg gezaaide bieten en uien staan boven. De vroege akkerthrips is weer al aktief, zodat het zaak is de bieten en vlaspercelen in de gaten te houden. Er is reeds in maart en verder begin april veel groenbemesting in de tarwe gezaaid. Ook vroeger als andere jaren; in maart al, mis schien een beetje te vroeg. We zijn benieuwd wat de ervaringen gaan zijn met de opkomst van de dit jaar o.h.a. toch vroeg gezaaide bieten! De kiemkracht en ook één kiemigheid van het zaad was beter dan vorig jaar. Er is veel ingehuld zaad verzaaid en ook hier en daar genetisch één- kiemig. Ik mag u wel aanraden om bij opkomst moeilijkheden niet te vroeg naar de cambridgerol te grijpen. Dit werktuig heb ik al meer kwaad dan goed zien doen. Rest mij nog een punt te vermelden bij de Wel zeer slechte prijsontwikkelingen van diverse pro- dukten gedurende het afgelopen jaar. De afreke ning van de bietenprijs is meegevallen. Voor die genen die een gemiddeld suikergehalte van 16 gehaald hebben is er weinig op de kontraktprijs gekort. Zodat de bieten bij de o.h.a. goede kg» opbrengsten toch weer een uiteindelijk goed fi nancieel resultaat hebben gegeven. Het is gelukkig te noemen dat de afrekeningen dit jaar maar laat zijn gekomen, toen de meeste bieten gezaaid wa ren. Anders zou het wel eens kunnen gebeurd zijn dat er dit jaar wel te veel suiker was en dus een belangrijke korting op de prijs. Immers wat kan de bietenteelt nog beperken? De vele arbeids uren vragende verzorging van het gewas in het voorjaar? De moderne boer heeft die voor een be langrijk deel overwonnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 18