JOHN DEERE in Europa r 12 Op die bedrijven waar reeds een trekker van ca. 40 pk beschikbaar is kan de ge trokken maaidorser uitkomst brengen. De trekkerbestuurder kan vanaf zijn zit plaats de juiste instelling enz. van de maaidorser regelen. In de geheel gemoderniseerde vroegere Lanzfabriek van zelfbinders en oogstmachines te Zweibrücken wordt nu de nieuwe Europese serie John Deere maaidorsers op geautomatiseerde montagebanden onder veelvuldig en nauwlettend kwaliteitsonderzoek geassembleerd. Meer dan 65 miljoen gulden werd in de laatste jaren in deze fabriek geïnvesteerd. Maaidorser na maaidorser rolt in Zweibrücken dagelijks van de montage band naar het opslagterrein. In 1964 kwam John Deere met de nieuwe serie aan de markt. Vijf zelf rijdende maaidorsers en één getrokken model. De modellen 330 en 430 voor de kleine en middelgrote en de 530 en 630 voor de grotere bedrijven en voor de loonwerker. De 730 met een 110 pk diesel motor heeft de grootste capaciteit. Op de achtergrond de watertank van Amerikaans model op het fabrieksterrein. De plaatsing was alleen al lonend door de lagere verzekeringspremie die betaald moet worden! N. V. Louis Nagel Co. te Arnhem, importeur voor Ne derland van John Deere trekkers, maaidorsers en landbouw werktuigen, stelde zijn dealers en de landbouwpers in de gelegenheid de moderne fabrieken te Mannheim en Zwei brücken te bezoeken. Dank zij de goede zorgen van de direktie van Louis Nagel Co., de heren A. Riemer en ir. P. M. van den Hoek, zullen de deelnemers zeker met veel genoegen aan deze excursie terugdenken en met vele in drukken omtrent opzet en werkwijze van dit Europese deel van het Amerikaanse bedrijf naar huis zijn gegaan. Vooral het bijzonder ingenieuze produktieproces van de vele voor de tractoren en maaidorsers benodigde onderdelen, het samenvoegen daarvan aan de lopende band tot machines en de voortdurende scherpe kwaliteitscontrole tijdens het gehele arbeidsproces was voor velen interessant. Van de vroegere „Lanz" landbouwwerktuigenfabrlek, opgenomen in het John Deere Concern staan te Mannheim nog oude exemplaren uit de geschiedenis van de trekker opgesteld. Ondermeer de beroemde „Bulldog" trekker uit 1923. meer dan honderd jaar geleden de eerste steen legde voor de fabrikoge van zelfbinders en oogst machines, in de afgelopen jaren meer dan 65 mil joen gulden in nieuwe gebouwen, montagebanden, uiterst nauwkeurige meet- en testapparatuur en in de opleiding van vakbekwaam personeel gestoken. Een 1400 man vaste arbeidsbezetting, indien nodig bijgestaan door honderden seizoenkrachten, vinden in deze modern opgezette fabriek hun dagelijks werk onder gunstige werkomstandigheden en goede sociale voorzieningen. Dagelijks rollen in Zweibrüc ken, afhankelijk van het type dat „op de band" staat, gemiddeld zo'n 25 maaidorsers van de band. Moderne machines, aangepast aan de Europese om standigheden, die voldoen aan de hoge eisen wat JOHN DEERE, een Amerikaanse dorpssmid die in 1837 zijn eerste stalen ploeg met de hand smeedde, heeft niet kunnen vermoeden dat uit zijn eenvoudige smederij een dergelijk wereldomvat tend concern zou groeien. Toch is dit het begin geweest van de John Deere Comp. met 24 fabrie ken voor land- en tuinbouwwerktuigen in tien lan den waaronder die in Amerika, Canada, Frankrijk, Duitsland, Spanje, Mexico en Argentinië. In ge specialiseerde programma's rolden daar de vele typen ploegen, eggen, cultivators, landbouwwa- gens, stropersen, complete serie trekkers en maai dorsers dagelijks van de montageband. Met een totaal personeelsbestand van omstreeks 46.000 ar beidskrachten en een geldelijke omzet van meer dan ƒ4,5 miljard per jaar behoort John Deere Comp. dan ook tot de grootste landbouwwerktui genfabrikanten ter wereld. Werden voorheen de John Deere produkten voor de Europese markt geïmporteerd, door het samen gaan in 1956 met de bekende Duitse Heinrich Lanz- fabrieken werd de produktie van trekkers en maai dorsers in eigen fabrieken mogelijk. En niet al leen voor de Europese markt maar evenzeer voor de export naar vele andere landen. In de afge lopen jaren werden enorme bedragen in de vroe gere Lanz-landbouwwerktuigenfabrieken geïnves teerd. Zo werd in het in Saarland, een 10 km van de Franse grens, gelegen Zweibrücken, waar Lanz

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 12