Aanmelding leerlingen voor de Lagere Land- en Tuinbouwscholen DINGEN VAN DE WEEK VEREEMIGD BEZIT VAM 1894 Met één aandeel aandeelhouder in een groot aantal bedrijven Alle bank en en commissionnairs kunnen U inlichten 8 De aanvoer van voorjaarsgroenten uit de kassen begint op gang te komen. Vorige week werden de dagaanvoeren van kasspinazie bij de Westlandse veilingen dagelijks groter. Ook radijs kwam er steeds meer op de veilingen. Beide produkten wor den tegen bevredigende prijzen verkocht. Sla kwam er ook steeds meer aan de veiling. Hiervoor kon het vrij hoge prijspeil van eind februari niet gehand haafd blijven. Eind vorige week noteerde de sla van goede kwaliteit tussen 25 en 30 cent per krop. Op zichzelf nog een bevredigende prijs, maar toch heel wat minder dan enkele weken daarvóór. Op de bui tenlandse markten wordt het aanbod van natuursla uit zuidelijke landen groter. De kwaliteit hiervan was nog niet geweldig en het aanbod viel tegen, maar er moet toch rekening mee gehouden worden. Dezer dagen zagen we de areaalcijfers van de belangrijkste kasgroenten naar de stand van 1 febr. j.l. volgens de gegevens van het C.B.S. Daaruit bleek dat het areaal tomaten op dat tijdstip 1316 ha bedroeg, dat was 110 ha meer dan het vorig jaar. Daartegenover stond een belangrijk kleiner sla- areaal, n.l. van 1426 ha tegen het jaar daarvóór op hetzelfde tijdstip 1582 ha. Dat is dus een vermin dering van het areaal met ongeveer 10 Verhou dingsgewijs nog groter is de teruggang van het areaal komkommers. Dit daalde ten opzichte van 1967 met bijna 20 ofwel van 505 ha naar 398 ha. Andijvie was er per 1 februari ook heel wat minder dan het jaar daarvóór, n.l. 132 ha tegen in 1967 198 ha. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen deelde in een overzicht mede, dat de top- aanvoeren van kassla op de Nederlandse veilingen verwacht worden in de eerste helft van april, terwijl ook in de tweede helft van maart reeds op een zeer ruim aanbod gerekend kan worden. Voor de prijsvorming is de buitenlandse concur rentie van grote betekenis. Deze lijkt wat kleiner te kunnen uitvallen dan het vorig jaar. Op grond van de aanbodverwachting zegt het Centraal Bu reau, dat evenals het vorig jaar'de afzet van sla in de tweede helft van maart en begin april vrij moeilijk zal verlopen. Op grond van het areaal tomaten wordt verwacht, dat de tomaten aanvoe ren op de Nederlandse veilingen in de maanden april, mei en juni nog groter zullen worden dan het vorig jaar. De ontwikkeling van het gewas speelt hierbij echter een zeer belangrijke rol. Voor de to matenprijs is ook de buitenlandse produktie van betekenis en hiervan is op het ogenblik nog niets bekend. De devaluatie van het Engelse pond kan de prijsvorming van de vroege stooktomaten na delig beïnvloeden. Voor komkommers wordt gerekend op een later seizoen dan het vorig jaar. In maart en april, wan neer Nederland veruit de belangrijkste komkom merleverancier is, lijken volgens het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen hoge prijzen voor dit produkt wel zeker. In mei en juni komen er echter ook andere leveranciers op de komkom- mermarkt en hoe het dan zal worden, valt nu nog niet te zeggen. Een produkt uit de kassen waarmede ook de Zeeuwse tuinders veel te maken hebben zijn de kasaardbeien. Over het algemeen is er in Zeeland sprake van een gunstige ontwikkeling van het ge was. In de teeltcentra van dit produkt zijn 's avonds en 's nachts gedeelten van de kassen hel verlicht om de plant het idee te geven dat het voorjaar is gekomen en hierdoor de bloei en vruchtvorming te bevorderen. Zowel het stoken en belichten als enkel het stoken en de koude teelt, worden in Zee land beoefend, dikwijls naast elkaar op hetzelfde bedrijf. Voor een goede werkverdeling is dat ook belangrijk. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen heeft het vorig jaar in, samenwerking met het Proefstation in Wilhelminadorp, het landelijk con sulentschap voor de fruitteelt en het Sprenger In stituut te Wageningen, een marktonderzoek voor kasaardbeien verricht. De resultaten van dit onder zoek werden vorige week in „Groenten en Fruit" bekend gemaakt. We lazen daarin, dat het rapport tot de conclusie komt, dat de teelt van kasaard beien in de komende jaren hooguit met 15 a 20 ha per jaar zal kunnen worden uitgebreid. Gaat de teeltuitbreiding per jaar groter worden, dan zal ook in deze sektor de rentabiliteit onder druk komen te staan. Het areaal glasaardbeien be droeg in 1967 159 ha. Wanneer we bedenken dat het Zeeuwse areaal plm. 7 ha bedraagt, dan is dat erg weinig in ver gelijking met het landelijk areaal. Daarover heb ben we echter in deze rubriek reeds meerdere keren geschreven. We blijven dit jammer vinden en het betreuren, maar het is nu eenmaal niet an ders. Toch hopen we van harte dat er in dit sei zoen weer een verdere uitbreiding van de teeft van kasaardbeien in Zeeland zal plaats vinden. Voor het behouden en verstevigen van de Zeeuw se marktpositie is dat een dringende eis. De han delaren in kasaardbeien komen naar Zeeland en geven daar de prijs indien er een voldoende ruim kwantum te koop is. Wanneer er te weinig zijn dan blijven de grote afnemers achter en dat kunnen we niet hebben, want dat zal altijd gaan ten koste van de prijsvorming. Er is voor de kasaardbeien een landelijke verpakking ontwikkeld die het zeer goed doet. De bekende blauwe krat met het plas tic interieur werkt verkoop-bevorderend, Ook dat heeft het martkonderzoek van het Centraal Burea» van Veilingen aangetoond. In Zeeland wordt deze plastic aardbeienkrat algemeen gebruikt. De telers van kasaardbeien wacht een drukke periode. De ziektebestrijding en de algemene teelt- zorgen zoals het stoken en luchten, zijn van grote invloed op de omvang van de oogst. Het is be slist geen teelt waar men zich gemakkelijk var af kan maken, in tegendeel, het vraagt de gehele persoon. Het vorig jaar zijn de teeltresultaten gun stig geweest. Over de vooruitzichten van dit jaar valt nog niets te zeggen, maar verwacht mag wor den dat er voor een goed produkt een markt zal zijn. Er zal veel werk verzet moeten worden op de aardbeienbedrijven in de komende weken. Laten we hopen dat hiervoor een redelijke beloning ont vangen zal worden. DE CHEMISCHE ONKRUIDBESTRIJDING IN DE UIETEELT (Vervolg van pagina 7.) DEXD of Dimexan OMUBiPC De tot deze groep behorende middelen zijn samen gesteld uit bodemherbiciden en een kontaktmiddel. De meeste ervaring is opgedaan met Trixabon. De van dit middel te gebruiken dosering bedraagt maxi maal 15 1 per ha. De werkingsduur van Trixabon is beslist korter dan van Alicep. Evenals voor Alicep geldt ook voor dit middel, dat de toepassing op gron den met minder dan 25% afslibbare delen ten sterkste ontraden moet worden. De aanwending mag niet later gescheiden dan een week voor de opkomst van de uien. Gezien de samenstelling van het middel mag het grootste effekt worden verwacht als gespoten wordt bij aanwezigheid van klein onkruid. Dit kan met zich meebrengen, dat de toepassing te kort voor de opkomst plaatsvindt, hetgeen het risiko op gewas beschadiging sterk doet toenemen. Tweedejaars plantuien Ook in dit gewas is het mogelijk door een verant woord gebruik van bodemherbiciden het aantal wieduren belangrijk te verlagen. Als op het juiste tijdstip met de voorgeschreven dosering wordt ge spoten, mag bij voldoende neerslag na het spuiten ook in dit gewas een goed resultaat van bodemher biciden worden verwacht. De voor gebruik in 2e jaars plantuien beschikbare middelen chloor-IPC, Eamrod en Alicep moeten alle op onkruidvrije grond en dus kort na het planten worden verspoten. Afhankelijk van de zwaarte van de grond kan chloor-IPC worden aangewend in een dosering van 4-61 per ha. Voor 15 mei kan zo nodig nog een tweede bespuiting met dit middel worden uitgevoerd. Het gebruik van chloor-IPC moet sterk worden afgeraden als binnen 200 meter van het te behandelen perceel een voor chloor-IPC gevoelig gewas wordt geteeld. De middelen Ramrod en Alicep hebben een langere werkingsduur dan chloor-IPC. De dosering van Ramrod bedraagt 7 kg per ha; Alicep wordt aange wend naar een hoeveelheid van 3-4 kg per ha, In verband met de kans op gewasbeschadiging is het gebruik van Alicep op gronden met minder dan 20% afslibbare delen niet toegestaan. GELEGENHEID tot leerlingenaangifte voor de brugklas van de 4-jarige opleiding (aansluitend op de 6e klas lagere school). Toelating tot een hogere klas is in sommige gevallen mogelijk. De land- en tuinbouwscholen te Middelburg (Chr.), Goes, Scherpenisse en Zxertkzee en de tuinbouwschool te Kapelle (de school met de speciale oplei ding voor de adspirant tuinbouwer en fruitteler) hebben tot doel om toekom stige boeren, tuinders en medewerkers en zij, die een funktie in de agrarische sektor gaan bekleden algemene ontwikkeling en vakkennis bij te brengen. Hiertoe is een programma opgesteld, dat enerzijds grote aandacht besteedt aan de theoretische vorming en anderzijds ook is afgestemd op de praktische vor ming. AP de lagere land- en tuinbouwscholen is na de 2e klasse bij voldoende V belangstelling keuze mogelijk uit een aantal vakrichtingen, b.v. akker en weidebouw, veehouderij, mechanisatie, pluimvee- en varkenshouderij, groenteteelt, fruitteelt, bollenteelt, boomteelt, bloementeelt, bloemsierkunst en aanleg en onderhoud van tuinen. De leerling kan het onderwijs in ten hoogste drie vakrichtingen volgen. Hier bij is het niet uitgesloten, dat een bepaalde richting slechts kan worden gevolgd aan een andere school, dan die waar men als leerling staat ingeschreven Het diploma van deze scholen geeft de mogelijkheid tot toelating aan Middelbare Land- en Tuinbouwscholen. Ook bestaat bij voldoende belangstelling gelegenheid tot deelname ^an het leerlingenstelsel (groente- en fruitteelt, akkerbouw, veeteelt). Reiskostenvergoeding. Aan leerlingen, die meer dan 10 km van de school wonen, kan in bepaalde gevallen vergoeding worden verleend. ALLE gewenste inlichtingen worden verder gaarne verstrekt door de direk- teuren der onderstaande scholen. MIDDELBURG Chr. Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Vliedberg**, uitgaande van de Stichting tot bevordering van Chr. La SCHERPENISSE ZIERIKZEE GOES KAPELLE SCHOONDUKE HULST ger Land- en Tuinbouwonderwijs op Walcheren. Direkteur: W. Fase, Koudekerkseweg 115 (tel. 01180 4622). Spreekuur: donderdag van 15.3016.30 uur. Lagere Land- en Tuinbouwschool Z.L.M. Direkteur: A. C. van Heusden, Laban Deurloostraat 31 (tel. 01666540). Spreekuur: woensdag van 10.30—12.00 uur. Lagere Land- en Tuinbouwschool „De Kluut" Z.L.M. Direkteur: J. Kooiman, Grachtweg 5 (tel. 011103127). Spreekuur: na afspraak. Lagere Land- en Tuinbouwschool (Z.L.M. in samenwer king met N.C.B.). Direkteur: G. Grooters, 's-Gravenpolderseweg 80 (tel. 011008375, b.g.g. 01100—6186). Spreekuur: na afspraak. Z Lagere Tuinbouwschool Z.L.M. (Ir. A. W. van der Plas- scheschool). Direkteur: J. op *t Hoff, Vijverstraat 1 (tel. 011021603). Spreekuur: na afspraak. Lagere Land- en Tuinbouwschool, uitgaande van de Ver eniging tot bevordering van Landbouwonderwijs in Zeeuws-Vlaanderen. Directeur: P. J. L. de Rijk, Dorpsstraat 52 (tel. 01173 289). Spreekuur: na afspraak. Lagere Land- en Tuinbouwschool N. C. B. Directeur: E. J. Rademakers, Tabakstraat 18 (teL 01140 —3275). Spreekuur; na afspraak.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 8