UIT DE PRAKTIJK Bedrijfsverzorgingsdienst loopt goed .De hand in eigen boezem steken" Voor de bieten Oppassen op te diep losgewerkt zaadbed Vroeg zaaien - niet altijd winstpunt Meer op eindafstand zaaien! 6 ■|*OT op heden, we schrijven 11 maart, is er op WALCHEREN nog niet op grote schaal inge zaaid. Er is wat zomertarwe en zomergerst, een enkel perceel uien en erwten gezaaid. Verschillende percelen zijn tijdens de periode dat nachtvorst voorkwam met de kultivator bewerkt. Hiervoor waren de omstandigheden gunstig. Er zal wel eens een kultivatortand gesneuveld zijn, maar daarnaast ook veel onkruid zoals kweek, gras en graanopslag. Met de nog er op volgende nachtvorst, werd ook de struktuur zeer gunstig beïnvloed door deze bewerking. Het gassen van aardappelen om spruitvorming tegen te gaan blijkt op sommige bedrijven achteraf nogal wat problemen mee te brengen. Vooral bij pro visorische opslag verspreidt het gas zich door de gehele schuur. Daardoor is het niet meer mogelijk pootaardappelen in de schuur op te slaan. Ook met de in de schuur opgeslagen aardappelkiembakjes tij dens een gasperiode zal men zeer voorzichtig moeten zijn. Beter is, in het vervolg deze bakjes niet meer op te slaan in een ruimte waar met gas gewerkt wordt. De vereniging voor bedrijfsverzorging in dit gebied hield onlangs haar eerste jaarvergadering. Deze ver eniging telt nu 40 leden. Het blijkt dat de gang van. zaken tot volle tevredenheid van de leden verloopt. Verwacht wordt dat het ledental geleidelijk aan zal toenemen. We konstateren dit voorjaar weer een toename van het aantal 1-mans bedrijven, ook bij de bedrijven met een grotere oppervlakte kultuurgrond. Aanslui ting bij een vereniging voor bedrijfsverzorging wordt dan urgenter, of, zoals ook in enkele gevallen ge beurt, er een afspraak bestaat over een zekere vorm van burenhulp. Bij de pogingen om te komen tot een georganiseer de afzet van aardappelen doen zich nog wat compli caties voor. De geboorte gaat ook ditmaal niet zon der de weeën, maar de hoop is toch gevestigd op een gezonde baby. Kinderziekten zullen deze ook wel niet gespaard blijven. Bij een goede leiding mogen we echter hopen op een voorspoedige groei. De kringvergadering in Middelburg mocht zich in een goede belangstelling verheugen. De mogelijk heden van financiering bij overname van een land bouwbedrijf werden op duidelijke wijze naar voren gebracht. Bij de discussie werden door de woorvoer- ders van de diskussiegroepen verschillende opmer kingen gemaakt en vragen gesteld over diverse finan cieringsmogelijkheden. Ook het beleid van de Raif- feisenbank werd in deze bespreking betrokken. UET aardappeldrama sleept zich moeizaam ver- der. Waar het heen moet weet niemand. Zelfs voor afbraakprijzen is praktisch geen partij te plaatsen. Het ziet er naar uit dat de laatste aard appelen met de voorlader uit de cel geladen zul len moeten worden! Dat is een weinig opwekkend beeld en vanzelf sprekend gaat elk boerenpraatje ook op THOjLEN en ST. PHILIPSLAND over aardappelen. Meerde ren komen door dit aardappeldilemma in liquidi- teitsmoeilijkheden, want op deze allerdroevigste prijzen had zelfs de grootste pessimist niet gere kend. Bovendien komt daar nog bij dat ook de andere produkten zoals uien, peulvruchten en stro in deze algemene malaise delen, zodat ook daar van geen steun in de rug aanwezig is. Velen vragen zich thans onbegrijpend af wat de Z. L. M. nu wel doet, en wat doet het Landbouw schap? Nu de stukken op de grond liggen, nu hakt men op onze organisatie los, en lijkt het alsof zij verantwoordelijk zijn voor deze ontwikkeling! Reeds vele jaren hebben de voormannen van onze organisaties gepleit voor een meer gericht af- zetsysteem, voor een sterkere bundeling, voor het vormen van meer tegenwicht t.o.v. het zich sterk wijzigend inkoop- en distributiesysteem van in koopcombinaties, zelfsbedieningszaken en super markten. In jaren dat de prijzen en de afzet vlot ver loopt moet men relaties opbouwen, niet op een moment dat men van alle kansen produkten aan biedt. Als het echter goed gaat, dan kan de Z. L. M., het Landbouwschap, het Produktschap, de Neder landse Kontrakttelersvereniging en noem verder alle agrarische organisaties maar op. Wel propa geren dat een meer gekanaliseerde methodiek, die meer en beter gericht op de wensen van de con sument, gewenst is, maar dan is de individuele teler doof, dan denkt men het zelf toch weer beter te kunnen. Thans wil men van alles, maar wij zijn zo bang dat dit maar weer een tijdelijk verschijnsel is. Als straks de laatste aardappel van oogst 1967 is weg gerot en de prijjzen van oogst 1968 lijken weer wat beter, dan kijkt men liever de kat maar weer uit de boom! Dan moeten de Z.L.M.-voormannen maar niet te veel over de eisen van supermarkten e.d. praten Nee, alleen als het slecht gaat dan moet de Z. L. M. etc. het zaakje maar even klaren! Zo ligt het ook bij de veilingen, als het slecht gaat wil ieder wel veilen, maar zodra het even beter gaat dan rijdt men zijn eigen afzetorganisatie voorbij, en praat men over de minder goede finan ciële resultaten! De deelname aan de aardappelpool van de vei lingen was t.o.v. de totale hoeveelheid verbouwde aardappelen klein. In overgrote meerderheid heeft de Thoolse aardappelhandel deze pool geen al te goed hart toegedragen omdat men daarin een con current zag. O.i. niet terecht want, ook zij kon den toch, evenals dit in de vroege aardappelpe riode het geval is, alle aardappelen kopen. Hoe het nu met de pool af zal lopen is nog een open vraag. Wij zijn zelf geen deelnemer, wellicht ten onrech te, en daarom weten we alleen iets af van de ge ruchten die daaromtrent de ronde doen en die zijn nogal verwarrend. We mogen echter niet ver wachten dat de veilingen nu in één keer tot meer in staat zouden zijn dan de gevestigde handel. Daar om slaan wij, laat ons dat eerlijk stellen, haar kansen vooralsnog niet hoog aan. Als dat wel het geval mocht zijn, welnu dan gaarne onze excuses! En dan niet alleen onze ex cuses, dan ook onze pet af en een diepe buiging voor de prestaties die zij dan geleverd hebben! Wij hopen dat dan een volgend jaar niet te ver geten! HET voorjaarswerk stagneert momenteel door wat neerslag. Toch kunnen we, nu de eerste decade van de maand maart weer al achter de rug is, con stateren dat deze periode gunstig is geweest voor het vroege veldwerk. Veel NOORDBEVELANDSE landbouwers hebben kans gezien om kunstmest, zomer graan, vlas of erwten te zaaien. We schatten dat momenteel ongeveer van de zomertarwe en bijna de helft van de zomergerst, het vlas en de erwten zijn gezaaid. Bovendien is een groot deel van de win tertarwe met DNOC gespoten. Voor dit laatste was het nog wel wat koud maar er aan denkend dat het ideale iets is waar je wel naar moet streven maar vaak niet op kunt wachten hebben velen maar door gepakt. En dit is over het algemeen ook prima gelukt. Sporadisch zijn er vorige week ook al bieten ge zaaid. Blijft het deze week goed weer dan gaan we hiermee verder. Door de nachtvorsten is de grond aan de oppervlakte prima van struktuur. Zelfs zodanig dat we vooral bij bieten op moeten passen voor een te diep losgemaakt zaaibed. Zeker als met moderne eggen of cultivatoren wordt ge werkt wordt de grond voor de bieten nog vaak te diep bewerkt. Het gevolg is dan dat öf te diep of in losse grond wordt gezaaid. Bij beide is de kans op een te dunne opkomst (en dus geen topopbrengst) groot De chemische onkruidbestrijding wordt (terecht) algemeen tijdens of kort na het zaaien uitgevoerd. Het middel Pyramin (al of niet bijgemengd met wat IPC) is nog steeds duidelijk favoriet. De dosering afstem men op de afslibbaarheid en het humusgehalte van de grond. Verder speelt daarbij o.i. ook de tijd van het jaar een rol. Met dien verstande dat er in april met minder risico wat overgedoseerd kan worden dan half maart. Hoe vroeger op het jaar hoe groter de kant op een goede vochtvoorziening en dus op een maximale werking. Ook het pootgoed kan weer al zijn verzorging vra gen. In onze streek wordt weinig meer echt voorge- kiemd in kiembakjes. Meest poot men zo uit de zak. Gaan de aardappelen in de zak uitlopen dan is regel matig overstorten gewenst om de kiemen nog wat af te harden. Het is wel een hard gelag als voor de opbrengst van 1 ha oude oogst maar ongeveer 2 ha pootgoed voor de nieuwe oogst gekocht kan v/orden, Zolang het nog geen april is heeft het uitpoten nog geen haast. Vaak kan men beter eerst luzerne en groenbemestingsklaver uitzaaien en dan pas aard appelen poten. UORIGE week leek het er op of we op ZUID- BE VEL AND zo met alle voorjaarswerkzaam heden verder zouden kunnen gaan. De regen bleek echter weer al te spoedig de grote spelbreker te zjjn. In de jonge polders is men vrijwel klaar met de inzaai van zomertarwe en zomergerst, terwijl ook reeds erwten en vlas aan de grond zijn toe vertrouwd. Voor zover thans bekend, is de uit gezaaide oppervlakte suikerbieten nog uiterst ge ring. In de andere polders is wat zomertarwe en zomergerst uitgezaaid, meest op vers geploegde gronden. Op de betere gronden zijn wat uien ge zaaid en ook al wat plantuitjes geplant. Hoewel de regen niet aangenaam was, is het toch misschien wel een goede afremming geweest. Zeer waarschijnlijk waren, doordat de grond na de nachtvorsten goed van struktuur was, in vrij korte tijd nogal wat suikerbieten gezaaid. Zo vroeg zaaien is nog lang niet altijd een winstpunt. Er zijn dan nogal eens tegenvallers door trage, onre gelmatige opkomst en meer onkruid, terwijl ook het aantal schieters daardoor nogal wat groter wordt. In die gunstige periode is zeer veel kunstmest gestrooid. Zowel op de tarwe, het graszaad, de karwij als op het grasland ligt het er nu vrijwel allemaal op. Ook op de blote grond is de super en kali en op sommige bedrijven tezamen met de stikstof in de vorm van mengmeststoffen reeds voor een behoorlijk deel gestrooid. Op vele bedrijven is de wintertarwe reeds met DNOC gespoten. Nu dit reeds vroeg heeft plaats gevonden is het ook mogelijk om reeds vroeg een groenbemester als rode klaver in te zaaien. Vroeg zaaien geeft vrijwel steeds een beter resultaat. La ter in het voorjaar kan dan nog met MCPA ge spoten worden, de klavers weten er dan minder van. De houdbaarheid van de voederbieten is deze winter niet al te best geweest. Op de meeste be drijven zijn ze nu ongeveer opgevoederd. De voor raad zal op 1 april niet groot meer zijn toch is het wel gewenst dat ze dan voldoende spruitvrij zijn. «JE schrijven in OOST ZEEUWS-VLAANDE- W REN 12 maart. Het begint nu zachtjes aan. tijd te worden om over het zaaien van alle gewas sen te denken. Het vroege zaaien en poten zal bh' ons slechts sporadisch gebeuren en in het ooste lijke deel van Oost Zeeuws-Vlaanderen zeker nie^ Wat de granen en erwten betreft is er wel al gezaaid met de grootste oppervlakte rondom Zaam- slag. De jongste ontwikkelingen met de aangedreven eggen, die een gunstig effekt hebben op het aan tal bewerkingen voor de grond zaaiklaar te leg gen, zullen pas optimaal zijn als er een voorbewer king is uitgevoerd. Op niet voorbewerkte grond gaf het voldoende vlak krijgen van de grond de afge lopen week vaak moeilijkheden. Bij de bietenteelt zal dit jaar naast een areaal uitbreiding ook een uitbreiding te zien zijn van de op eindafstand gezaaide, dit is boven de 10 cm. Alle beproevers van vorig jaar, of ze al of niet te vreden waren met het resultaat van 1967, zulle» dit jaar weer zaaien, en deels op grotere afstanden. Ook zullen velen een gedeelte als beproeving op eindafstand zaaien. Om ervaring op te doen is dit een gunstige methode, het eist immers heel wat aanpassing om bieten zonder of met weinig hand werk te telen. Er zal dan meer gelet moeten worden op het resultaat, dan op „wat de buren er wel van zullen zeggen". P.-zaad wordt afgeleverd ontsmet tegen kiemschimmels. Er is echter geen zakje met een insektendodend middel toegevoegd, zodat wan neer we kopervorm willen bestrijden we dit zelf moeten doen. Het ingehulde zaad (pillen) bevat een insektendodend middel zodat het daarbij niet nodig is. (Bij Zwaanpoly is dit niet zo.) Wat betreft de bestrijding van de uienvlieg, hierbij kan alleen maar gebruikt worden de org. fosfor esters in de vorm van volvelds bespuiting, rijenbehandeling met granulaten (korrels) en zaadbehandeling. De zaadbehandeling alleen is niet afdoende, met kans op kiembeschadiging. Volvelds bespuiting of rijenbehandeling zijn wel afdoende. Volvelds be spuiting is vrij duur, terwijl bij rijenbehandeling met korrels de beste resultaten mogen worden ver wacht met matige kosten. Wanneer we komende week bij gunstig weer, gaan zaaien, zal het verstandig zijn de labels te be waren van het zaad, zodat bij latere eventuele moei lijkheden we bewijzen van herkomst en soort heb ben.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 6