De markt situatie bij de appels Kleine grepen uit 125 jaar Zeeuwse Landbouw Maatschappij 5 Op 7 maart j.l. vergaderde de Provinciale Tuin- bouwcommissie der Z. L M. te Goes onder leiding van de heer P. J. J. Dekker. Op deze bijeenkomst werd vooral aandacht besteed aan de marktsituatie bij de appels. Het onderwerp werd ingeleid en toegelicht door de heer L. Gijsbers, marktonder zoeker bij het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. Vooraf werden enkele andere agendapunten aan de orde gesteld, die eveneens alle aandacht kre gen. De vergadering was zeer druk bezocht Uit de discussie bleek dat vooral de afzet van appels momenteel sterk in de belangstelling staat AFZET De beer P. J. J, Dekker gaf een overzicht betref fende de afzet van groenten en fruit Wat de groen ten betreft werd opgemerkt dat de glasprodukten deze winter tegen vr(j gunstige prijzen werden verkocht. Ook witlof was aanhoudend goed ge vraagd. Het aanbod van spruiten neemt snel af; de prys ligt hoog. Bewaarkool ligt aanhoudend matig tot slecht in de markt, hoewel de vraag de laatste tyd iets is toegenomen. De afzet van uien verloopt moeizaam; er is veel concurrentie van Oost-Europese landen, o.a. Polen. In de fruitsector is het aanbod van peren bijna afgelopen. Bij de appels zyn de voorraden daar entegen nog zeer groot, groter dan voorgaande jaren om deze tijd. Op de internationale markt is er sprake van een versnelde aanvoer van Franse Golden Delicious, die in West-Duitsland slechts tegen matige prijzen kunnen worden verkocht. In ons land was het prijspeil iets gunstiger. Van af begin april is echter vrij veel aanbod van over zeese appels te verwachten (o.a. Granny Smith). Dit fruit is vers en wordt voor een deel in consig natie aangeboden, wat betekent dat het tegen elke prijs mag worden verkocht Mede daarom lijkt het gewenst om het Neder landse fruit geleidelijk te ruimen. Vooral moet ge waarschuwd worden tegen te lang vasthouden van matig houdbare partijen. De consument moet fruit van goede kwaliteit aangeboden krijgen, inplaats nun te lang bewaarde appels. Op 21 februari is onverwachts een appelcrisis ingetreden, die slechts kort heeft geduurd. Tijdens de crisis is de E E. G.-interventieregeling toege past, doch er is slechts weinig fruit uit de markt genomen via deze regeling. Sommige telers menen thans dat de afzet van Golden Delicious later in dit seizoen al Gegaran deerd is, omdat de interventieprijs in mei tot ca. 60 ct. per kg oploopt. Dit zou dan de laagst moge- fljjke prijs zijn voor klasse I, 70 en op, met een goede kans op een hoger prijspeil. Zo eenvoudig ito het echter niet. De interventieregeling wordt in West-Duitsland helemaal niet en in Frankrijk en België slechts gedeeltelijk toegepast. Daardoor kan de prijs wel degelijk lager zakken dan de inter ventieprijs. Een te hoog peil in ons land zou tot gevolg kunnen hebben dat de handel zich elders indekt. Vandaar dat het Centraal Bureau bekend heeft gemaakt dat men er niet op mag rekenen dat de interventieregeling in de komende maan den volledig wordt toegepast, wat de eventuele vergoedingsprijzen betreft. VOORFINANCIERING BU RUILVERKAVELINGEN Er is sprake van dat voorfinanciering van fruit- bedrijven en glastuinbouw in de ruilyerkavelings- gebieden drastisch wordt gewijzigd. Dat zou zeer nadelige gevolgen hebben. Daaropi wordt hier tegen met klem geprotesteerd. ROOIPREMIE De heer C. Traas deelde als vertegenwoordiger van de hoofdafdeling Tuinbouw K.N.L.C. en Land bouwschap mede, dat een hernieuwd voorstel voor een rooipremie is ingediend, om tot een versneld opruimen van oude boomgaarden te komen. Uit deze boomgaarden komt nog steeds veel minder waardig fruit, dat het goede fruit in de weg zit. Het voorstel maakt wel kans door de overheid aan vaard te worden. Uit de vergadering werd bepleit om bij een rooi premie geen leeftijdsgrens aan te houden. Dan kunnen ook jonge moderne bedrijven er van pro fiteren. Het is bijzonder moeilijk een bedrijf op peil te houden en enige steun hierbij zou goed van pas komen. De heer Traas was het hiermee ten volle eens. GOLDEN DELICIOUS SPEELT HOOFDROL Hierna kwam de heer Gijsbers aan het woord, die de situatie bij appels vooral bekeek vanuit de positie van de Golden Delicious. Deze appel speelt namelijk een doorslaggevende rol, niet alleen in ons land, doch ook in andere E.E.G.-landen. Vijf tien jaar geleden nam de Golden in ons land nog slechts 12 van de appels voor zijn rekening, doch thans is dat al ca. 30 en in 1975 zal meer dan de helft van al onze appels uit Golden Deli cious bestaan! Eigenlijk is de aanplant van Golden pas de laatste 7 jaar goed op gang gekomen. Van een totale op pervlakte van 7350 ha is zelfs 4500 ha jonger dan 7 jaar. Een groot deel van het areaal is dan ook nog niet in produktie, zodat het aanbod de komen de jaren met sprongen omhoog zal gaan. Dit aanbod zal overwegend in het binnenland opgenomen moeten worden. Export zal moeilijk zijn, mede omdat met name Frankrijk zo sterk heeft uitgebreid dat dit land een zware concurrent is op de buitenlandse markt. In feite komt het er op neer dat het binnenland in de komende periode elk jaar ca. 15 miljoen kg Golden meer af moet nemen. Dat is een hele opgave en de verwachting is dat de prijs onder druk zal komen te staan. De opgave is extra groot, omdat het appelver- bruik al jaren lang vrijwel constant is, althans per hoofd van de bevolking. Hoewel door een goede reclame-actie het verbruik wellicht kan worden opgevoerd, zal de Golden toch vooral aan de man moeten worden gebracht doordat de appel andere rassen verdringt. De beste oplossing zou zijn als er in versneld tempo werd gerooid, want het fruit uit de oude boomgaarden werkt prijsbedervend. Ook de heer Gijsbers sprak zich daarom ook uit als voorstan der van een rooipremie. De opmars van de Golden Delicious in de E.E.G. werd nog met de volgende cijfers onderstreept: produktie in miljoen kg 1958 1967 1970 Frankrijk 85 783 1000 Italië 50 260 300 Nederland 17 97 130 België 5 40 66 West-Duitsland 1 18 37 Vooral Frankrijk, dat snel naar 1 miljard kg gaat, is wel diep in de Golden gedoken. De aan plant wordt thans allerwege wat afgeremd, maar gaat toch nog steeds door. Opgemerkt kan nog worden dat er een tendens is tot het planten van andere rassen, dus dat in nieuwere E.E.G. beplantingen het aandeel van de Golden afneemt. Verder wees de heer Gijsbers er op dat de conr- eurrentie van appels van het Zuidelijk Halfrond toeneemt, waarbij de toenemende welvaart de af zet van Granny Smith in de kaart speelt. Dit ver hoogt de noodzaak om alle aandacht aan de kwa liteit van ons eigen fruit te besteden. ACTIEVE AFZET Tevens ging de heer Gijsbers in op de wijzigin gen die zich by de afzet voordoen. Allerwege is er sprake van concentratie. Dat is ook het geval bij de afnemers. In West-Duitsland wordt thans ca. 70 van alle groenten en fruit verkocht via de groot winkelbedrijven. Men heeft daar inkoopcombine- ties met enorme omzetten. Daar kan men alleen zaken mee doen als men zeer grote partijen kan aanbieden. In ons land is de verkoop van fruit via de groot winkelbedrijven tot nu toe beperkt tot ca. 14 Men streeft er naar deze soort bedrijven in hun wensen tegemoet te komen, doch moet vanzelfspre kend daarnaast vooral ook de belangen van de gro tere groep afnemers dienen die op de traditionele wijze verkoopt. Het Centraal Bureau zoekt dus naar nieuwe wegen, waarbij grote partijen ter beschikking komen om exportkansen te benutten, doch ander zijds ook de afnemers in het binnenland op de beste wijze bediend worden. Hoe men de exportbevordering tot stand wil brengen, zal nader worden toegelicht op de jaar vergadering van het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen op 21 maart. Met nadruk wees de heer Gijsbers echter ook op het belang van de bin nenlandse markt, want daar wordt verreweg het grootste deel van ons fruit verkocht. SAMENWERKING EERSTE VEREISTE Op de voordracht volgde een zeer levendige dis cussie. Daarbij kwam o.a. de noodzaak tot hecht© samenwerking naar voren. Verscheidene leden pleL ten voor een zodanige uitbreiding van het poolen, dat men er als teler volledig afstand van doet. D© veilingen kunnen dan gezamenlijk over zulke par tijen beschikken, dat men ook met grote afnemer© in het buitenland zaken kan doen. Tegelijk werd aangedrongen op bekwame onder handelaars. Hierop werd geantwoord dat het Cen traal Bureau zeer nauw met de Bond van Expor teurs zal gaan samenwerken. Ook kwam de positie van de filiaalbedrijven ter sprake; voorzover hun wensen redelijk zijn, moet men hieraan zoveel mogelijk tegemoet komen. De heer Gijsbers antwoordde dat hiernaar door het C.B. wordt gestreefd. Verder werd aangedrongen op goede voorlich ting betreffende de afzet. Vooral nu de uitkomsten als gevolg van lage fruitprijzen matig zijn, komt er gemakkelijk onrust onder de telers. De voorzitter wees er op dat aan dit punt al veel aandacht wordt besteed. Het zal ook in de komende periode inder daad alle aandacht moeten krijgen. Nadat de voorzitter nog eens had gewezen op het belang van eensgezindheid en samenwerking, voor al ook bij de afzet, sloot hij de zeer goed geslaagde bijeenkomst. UIT DEN FEESTWIJZER van de Tentoonstelling te THOLEN op den 13den, 14den en 15den Junij van het jaar 1893. „De Commissie, belast met de ontvangst van het BEESTIAAL EN PLUIM GEDIERTE bestond uit de heren: A. M. Geluk Azn., C. H. A. Stoutjesdijk, G. C. M. Geluk, M. Goorden, J. Hage Jzn. en J. P. Hage Czn. Zij droegen een ROSET: Rood en Wit. Voorts vermeldt den Feestwijzer: KALGEMENE TENTOONSTELLING VAN WERKTUIGEN" Toegankelijk voor de leden. Belangstellenden, geene Leden der Maatschappij hunnen die bezoeken tegen betaling van 25 cent per persoon Muziekgezelschappen, mits en corps, hebben op het terrein der tentoonstelling vrijen toegang, wanneer ze bereid bevonden worden een of meer stukken op de aldaar staande muziektent uit te voeren." (Zo niet, dan terug naar huis RED.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 5