Brandbeveiliging (0 BRAND Brand is vuur, waarover de mens de beheersing voor een nuttig doel heeft verloren. Brand is ook een bron van stoffelijk verlies en menselijke ellen de. Brand verwoest jaarlijks eigendommen in Ne derland met een waarde van zo'n 150 miljoen gul den. Vooral de laatste paar jaren is de toeneming van de brandschade onrustbarend. De voorlopige cijfers over het eerste halfjaar van 1967 deden reeds vermoeden, dat dat jaar weer een forse stij ging te zien zou geven, na de geringe dalingen in 1965 en 1966. De recente brand in Emmen heeft zeer waarschijnlijk tot gevolg dat 1967 zelfs een triest recordjaar na de oorlog zal worden. En dit is dan nog alleen de directe schade; de in directe schade, bedrijfsschade of gevolgschade wordt nog driemaal zo hoog geschat. Een getroffen bedrijf mag nog zo goed verzekerd zijn, deze totaal- schade van een 600 miljoen gulden per jaar blijft op de Nederlandse gemeenschap drukken. In de vorm van premieverhoging, verlies van afzet- en concur rentiemogelijkheden èn in verloren gaan van ar beidsplaatsen betaalt een ieder hier aan mee. Daar naast is het leed, dat een brand aanricht aan men selijke waarden, nog afgezien van letsel en zelfs dood, onoverzienbaar. Het resultaat van jaren ar beid kan in één klap verloren gaan, de vertrouwde werkomgeving is verwoest, de groei van het bedrijf is gestuit. Kortom,. een brand is altijd een ramp en een ieder moet zich dit bewust zyn. Hij is tegen over zichzelf en tegenover de gemeenschap ver plicht mee te helpen aan het voorkomen van een dergelijke ramp. ONTSTAAN VAN BRAND Vuur (en dus ook brand) ontstaat wanneer een ontstekingsbron voldoende warmte afgeeft om een brandbaar materiaal te doen ontvlammen (of smeu len). Dit houdt in een chemische binding met zuur stof (uit de lucht) van de dampen of gassen die uit een materiaal ontwijken door de verwarming. Men kan het dus zó zeggen:: Warmte -f brandbare stof -f lucht brand. Om dus het ontstaan van brand te voorkomen moet men zorgen, dat de drie elementen hier ge noemd, niet tezamen kunnen optreden. Luchtzuur- stof vindt men vrijwel overal en de aandacht moet zich dus richten op 't gescheiden houden van brand bare stof en de warmte van de ontstekingsbron. In de praktijk bereikt men dit door netheid, voorzich tigheid en vermijden van brandgevaarlijke situaties. HET O. B. F. IN 1967 SAMENWERKING DEUTZ EN FAHR Het Onderling Boerenverzekeringsfonds te Leeu warden heeft haar 45ste boekjaar op 31 december j.l. afgesloten op een totaal verzekerd bedrag van 531.3 miljoen gulden (vorig jaar 475.1 miljoen). In 1967 werden 3658 nieuwe verzekeringen ingeschreven tot een totaal van 76.2 miljoen gulden verzekerd kapi taal. Door het bereiken van de einddatum, door over lijden, wijziging en andeer oorzaken verminderde het verzekerde kapitaal met 20 miljoen gulden. Het O.B.F. boekte derhalve een nett-groei van 56.2 mil joen gulden. Het aantal leden nam toe met 944. Op het einde van het jaar telde het O.B.F. 33.576 leden met 50.612 verzekeringen. Van bijzonder belang voor de ontwikkeling van het O.B.F. in de komende jaren zal ongetwijfeld de in de loop van 1967 bereikte overeenstemming met de Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht blijken te zijn. De bij deze organisatie aangesloten Raiffeisenbanken kunnen nu ook de verzekerings mogelijkheden van het O.B.F. in hun dienstver lenende aktiviteiten opnemen. De belangstelling van vooral jonge agrarische ondernemers bleek in het afgelopen jaar in toe nemende mate uit te gaan naar verzekeringsvormen, die enerzijds een alleszins verantwoorde dekking bieden tegen de sterk gestegen risico's, verbonden aan de toenemende kapitaalsbehoefte op de be drijven, en die anderzijds bij eerder overlijden van de ondernemer gelijktijdig een goede verzorging van het achterblijvende gezin waarborgen. Een com binatie van de z.g. gemengde verzekering met een risicoverzekering bleek een gezochte verzekerings- vorm te zijn, waarvan verwacht wordt dat de be langstelling in de komende jaren nog zal toenemen. VEEHOUDERSEXCURSIE NAAR ZUID-HOLLAND Voor de leden van de FOKVERENIGING en de KI VERENIGING WALCHEREN wordt een ex cursie georganiseerd op woensdag 20 maart a.s. Het doel van deze excursie is een bezoek te bren gen aan een 2-tal K.I.-stations en aan de Gezond heidsdienst voor Dieren te Gouda, waar tabletsperma wordt vervaardigd. Vertrek vanaf de Markt te Middelburg om 7 uur *b morgens, terwijl er naar gestreefd zal worden om 6 uur 's avonds weer terug te zijn. De kosten zullen 20,per persoon bedragen (maaltijd inbe grepen). Aanmeldingen kunt U richten tot de Rijks veeteelt- voorlichtingsdienst, Westsingel 58 te Goes, tel. 01100- •440, toestel 121. Uiterste datum van opgave 18 maart jus. Het schadebedrag, dat uit gekeerd moet worden ais ge volg van brand, «tijgt jaarlijks met miljoenen guldens. Her haaldelijk zien we in dag- en weekbladen grote koppen, waarin melding wordt gemaakt van de zoveelste formidabele brand. Als gevolg hiervan zijn de brandverzekeraars de laatste jaren kritischer geworden in hun acceptatiepolitiek. Zeer grote en min of meer brandgevaarlijke objekten worden niet meer door één verzekeraar geaccepteerd maar ondergebracht via de beurs bij een aantal ver zekeraars. Hoe de branden ontstaan is in een aantal gevallen nooit meer vast te stellen. Wat wel vaststaat Is, dat er veelal roe keloos wordt omgesprongen met brandgevaarlijke stoffen, machines en apparaten. In samenwerking tussen re gering- en brandverzekeraars is dan ook een brandpreven tiebureau opgericht, welk bu reau zich speciaal gaat bezig houden met de brandbeveili ging. Waar mogelijk moeten wij allen aan deze brandbeveili ging meewerken. Vandaar, dat U in de eerst volgende nummers van ons blad een artikelenreeks onder de kop „BRANDBEVEILI GING" zult aantreffen, met de bedoeling dat U dit ook leest. RED. In een Belgisch artikel werd onlangs het woord „brandvoorkoming" gebruikt voor wat men in Ne derland „brandpreventie" noemt. Met deze Vlaam se vondst wordt eigenlijk precies gezegd wat brand preventie betekent: het nemen van maatregelen om het optreden van brand zoveel mogelijk te voor komen. Helaas moet dit „zoveel mogelijk" er wel bij, want hoè voorzichtig en bedachtzaam men ook te werk gaat om de kans op brand te verkleinen, het helemaal onmogelijk maken dat brand ontstaat is aen onvervulbare wens. De normale bedrijfsgang zou dan niet meer kunnen plaatsvinden. Ook ver keersongevallen kan men voorkomen door het auto rijden te verbieden Deze vergelijking kan nog doorgetrokken worden: een chauffeur is afhanke lijk van de toestand van het wegdek, van het ge drag van derden en van vele andere factoren, waar op hij geen of maar weinig invloed heeft. Toch kan hij voor zichzelf de kans op ongelukken verminde ren door zich aan de verkeersregelen te houden en welbewust te rijden. Ten aanzien van brand vinden wij in een bedrijf eenzelfde situatie. De werknemer verricht zijn ar- heid in 'n gebouw, dat hij niet zelf ontworpen heeft, heeft, met machines die hij niet zelf uitgezocht heeft. Toch kan hij, door zich aan brandpreventieregels te houden, in grote mate aan de brandveiligheid van het bedrijf bijdragen. Een groot aantal bran den ontstaat namelijk domweg door onvoorzichtig heid, onnadenkend en onwetendheid en dergelijke branden kunnen vrijwel altijd voorkomen worden door een juist preventief inzicht. Natuurlijk draagt de bedrijfsleiding een grote verantwoordelijkheid voor brandpreventie: zij moe ten zorgen voor een veilig gebouw, brandvrije af scheiding van gevaarlijke werkgedeelten, branddeu ren, aanwezigheid van blusmiddelen en dergelijke voorzieningen. Voor het voorkómen van uitbreiding van een brand, nadat deze uit zijn beginstadium is gekomen, zijn veelal bouwkundige en technische maatregelen nodig, die thans onbesproken blyven. Het gaat er hier om de aandacht te vestigen op normale werk- gedragsregels die de brandveiligheid bevorderen. Waarmede niet gezegd wil zijn, dat de ene vorm van preventie zonder de andere veel zin heeft. Wél, dat de werknemers meer direct betrokken zijn bij 't vei lig werken in en de baas bij het veilig bouwen en inrichten van de werkruimte. De FAHR-fabriek te Gottmadingen berichtte, dat Klöckner-Humboldt-Deutz A.G. te Keulen haar aandelenkapitaal in de Maschinenfabrik FAHR van tot nu toe 32 door overname van aandelen uit het bezit van de familie FAHR tot rond 51 heeft verhoogd. De naam van de firma en van de pro- dukten FAHR blijven onveranderd gehandhaafd. Aldus meldt ons de vertegenwoordiging voor ge heel Nederland van de produkten van DEUTZ en FAHR die in handen is van H. C. L. Sieberg N.V. te Amsterdam. De samenwerking tussen DEUTZ en FAHR met een minderheidsbelang van Klöckner-Humboldt- Deutz A.G. bij FAHR van ongeveer 30 bestaat reeds vanaf 1961. Deze samenwerking heeft het mogelijk gemaakt, dat FAHR na het stoppen van haar trekkerproduktie intensief de opbouw van een modern programma van landbouwmachines en -werktuigen verwezenlijken kon. Dit programma voldoet aan de technische eisen die heden ten dage gesteld worden. Tot het pro gramma behoren de cirkelschudders, landbouw- turbomaaiers, opraapwagens en de nieuwe, com plete lijn van FAHR-maaidorsers. De versterking van de samenwerking tussen Klöckner-Humboldt-Deutz en Fahr, zal beide on dernemingen in staat stellen de grote concurrentie strijd tussen de fabrikanten van trekkers en land bouwmachines met succes 't hoofd te bieden. De bij een dergelijke amenwerking mogelijke rationali sering op verschillende gebieden, zal geheel wor den benut en voor de deelnemende bedry ven vruch ten afwerpen. Door de overname van Klöckner-Humboldt- Deutz van het grootste gedeelte van de aandelen van Fahr, wordt de gecombineerde DEUTZ-FAHR- onderneming de grootste fabrikant van machines voor de landbouw op het Europese continent. zephyr GERST VOOR BOUWER EN BROUWER door zijn: zeer hoge produktie uitstekende brouwkwaliteit regelmatige korrel met weinig 2e soort stevig maar vooral veerkrachtig stro. Van de nieuwe rassen is ZEPHYR het enige dat onbeperkt als brouwgerst wordt ingenomen door de Nederlandse Mout- en Brouwindustrie. ZEPHYR wordt tevens gevraagd voor export.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 4