Rapporten, Publikaties en Jaarverslagen PLATTELANDSJEUGD Plattelandsjongeren op nieuwe wegen J. G Drie weken Israël voor 200 Toneeluitvoering Zoutelande Schuurfeest Middelburg U it wisselingsprogramma N orthumberland Als I. F. Y. E. naar Amerika JONGERENAKTIVITEITEN VAN 227 januari 1968 hebben wy deelgenomen aan de cursus „Plattelandsjongeren op Nieuwe Wegen" op de Volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen (N.-H.). Op de eerste dag werden we ontvangen en maakten we kennis met de medecursisten en de huishoudelijke staf. Hierbij bleek al gauw dat in de cursus de noordelijke provincies goed vertegenwoordigd waren. Uit Limburg, Over ijssel en Drente waren op deze volkshogeschool geen vertegenwoordigers. De groep bestond uit 32 cur sisten, waaronder een Fransman uit de omgeving van Parijs. MU iets over het programma, dat zeer geva- rieerd was en niet alleen over landbouw ging, maar ook over ruimtelijke ordening, goed wonen, demokratie, enz. We kwamen in kontakt met ver tegenwoordigers van verschillende geloofsovertui gingen en natuurlijk werd de politiek niet ver geten. We hebben ook wel een andere kijk ge kregen op de voedselproblemen in India, verteld door een landbouwer-journalist uit dit land die enkele maanden op de Volkshogeschool logeert. ALVORENS een spreker aan het woord kwam hadden we eerst een onderlinge discussie in kleine groepjes waaruit dan vragen naar voren kwamen die later aan de inleider werden gesteld. Dit alles werd afgewisseld met o.a. volksdansen, beeldhouwen, Noorse handenarbeid en sport. Een belangrijk programmapunt was het creatief spel, dat in zeer goede handen was bij Aafje Top. Ver der nog enkele excursies, o.a. naar de Drieban, een pas klaargekomen ruil en herverkavelingsgebied by Hoorn. Ook hebben we de koekjes-fabrikage bij Verkade bestudeerd, gecombineerd met een dagje Amsterdam, waar we op het Koninklijk In stituut voor de Tropen gesprekken hebben gevoerd met jongelui die binnenkort naar de ontwikke lingslanden gaan. VANUIT onze provincie waren op deze Volks- hogeschool vyf personen aanwezig, waarvan drie meisjes van een vakschool, die na de cursus nog vier weken in Bergen blijven om mee te hel pen in de huishouding. Zijn hier voor onze mid delbare land- en tuinbouwscholen ook geen moge lijkheden? In ieder geval zijn we blij deze interessante en leerzame cursus gevolgd te hebben. Als U t"d hebt, kunnen wij U voor volgend jaar een Vierweekse ten zeerste aanbevelen. P. TIMMERS D. VERMAAS. P. i. G.—JUWEEL Provinciale toneel- en dansavond op zater dag 30 maart 1968 In pension „Wilhelmina" te Domburg. Opvoering van een toneelstuk door de winnende afdeling van de P. J. G.-toneelwed- strijd 1968. Bai na m.m.v. „The Lazy River Six", Vanuit de drie landelijke plattelandsjongeren organisaties kan één lid in de gelegenheid worden gesteld om vanaf 17 juli 1968 drie weken in Israël te verblijven. Het is de bedoeling dat tijdens dit verblijf in Israël kennis wordt gemaakt met het land en zijn bevolking en gesproken wordt over de bij zondere positie van het land. De deelnemer moet tussen 17 en 23 jaar oud zijn. Voor reiskosten en verblijfkosten moet een bedrag van slechts 200 te worden bijgedragen. Voor reke ning van de deelnemer komt dus uitsluitend het be nodigde zakgeld. Als u belangstelling voor deze bijzondere moge lijkheid hebt, geeft u zich dan spoedig op bij het P.J.G.-secretariaat, Landbouwhuis, Goes, tel. 01100 5010. Eén persoon uit het land zal worden uitver koren, maar het is het proberen waard. Denkt u eraan? Morgenavond. 16 maart, toneeluit voering in het gemeentelijk verenigingsgebouw „Middendorp" te Zoutelande. Aanvang 19.30 uur. Dan voert de P.J.G.-toneelclub van Koudekerke het blijspel „Bokken en geiten" op. U kunt toneel zien, muziek horen en kennissen ontmoeten, en dat alle maal voor 2 gulden per persoon. Dus tot morgen! De P.J.G. afdeling Middelburg wil gaarne de heer Janse dankzeggen voor het gratis beschikbaar stel len van zijn landbouwschuur en tevens voor zijn vele hulp, gegeven ten behoeve van het Schuurfes- tyn op 2 maart j.l. Bovendien willen we nog de volgende firma's en instanties danken voor hun spontane medewerking: Loonbedrijf LangebeekeBrasser te Koudekerke: J. J. Markusse te Nieuwland; Van Gemeren te Aag- tekerke; Garage Van Oeveren te Goes; Coöp. Melk- vereniging te Middelburg en C. Pauwe te Veere. De „Northumberland Federation of Young Far mers' Clubs" heeft een uitwisselingsprogramma voorgesteld met 3 of 4 jonge mensen, die in augustus 1968 naar Nederland zouden willen komen, terwijl de Nederlandse deelnemers op een naar eigen keus te bepalen tijdstip naar Engeland kunnen gaan. De kosten hiermee gemoeid, worden voor wat de Engel se deelnemers betreft, betaald door de Engelse or ganisatie, maar zij zouden het wel bijzonder op prijs stellen, wanneer voor de accomodatie door de ont vangende vereniging zorg gedragen werd. Over de wederzijdse programmapunten is nog niet van gedachten gewisseld. Dit wordt zoveel mo gelijk overgelaten aan de deelnemende verenigin gen. Aangezien de voorbereidingen veel tijd kunnen kosten is het van het grootste belang zo vlug moge lijk te laten weten of hiervoor interesse bestaat. Voor meerdere inlichtingen kunt. u zich wenden tot het secretariaat van de P.J.G.-Nederland, Prins Mauritsplein 23 te 's-Gravenhage, tel. 070512541. Voor één lid van de P.J.G.-Nederland bestaat in 1968 weer de mogelijkheid om via het International Farm Youth Exchange Program gedurende 6 maan den in de Verenigde Staten van Amerika te verblij ven. In 1967 is in dit verband Cor van Westen uit Zierikzee naar Amerika geweest. Tijdens de reis zullen de deelnemers op een aantal bedrijven wor den ondergebracht en kennis nemen van het plat telandsjongerenwerk. De selectie van de deelnemers vindt plaats om streeks half april. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het P.J.G.-secretariaat, tel. 011005010. Jaarverslag 1966 Proefboerderij ..De Schelde- mondcn" te Bruinisse van de Stichting Proef- boerderijen in Zeeland. Jaarverslag 1966 Stichting Landbouwprocfbe- drijf „Zeeland" te Wilhelminadorp van de Stich ting Landbouwproefbedrijf Zeeland. Publikatie no. 112. I.L.R. Wageningen, groeps- beproeving automatische aardappelpootmachi- Groepsbeproeving automatische aardappelpoot- maeh'n?s. In de serie I.L.R.-publikaties is ver schenen een verslag van de Groepsbeproeving auton^. '.zche aardappelpootmachines. Deze machines hebben in de loop der jaren diverse veranderingen ondergaan om eisen te kunnen stellen, zoals bijv. een grotere capaciteit, een betere pootkwaliteit, enz. In hoofdstuk 1 worden het gebruik en de eisen behandeld, terwijl in het kort wordt ingegaan op de keuze van twee-, drie- en vierrijige machines. In hoofdstuk 2 wordt de wijze van beproeven behandeld, waar bij naast veldproeven proeven zijn genomen om de beschadiging van de machines op voorge- kiemde aardappelen met verschillende kiem- lengtets na te gaan. Bij de veldproeven is op verschillende grondsoorten met diverse aardap pelrassen en potermaten de invloed nagegaan van de rijsnelheid op het pootresultaat, zoals de regelmaat van de pootafstand, het aantal dub belen, et aantal correcties, enz. Tevens is de invloed -n de vorm en de maat van de poters op 't pootkettingsysteem, de vorm van de poter bakjes (bekers) en het correctiesysteem beoor deeld. Naast een aantal andere waarnemingen wordt een oordeel gegeven over de constructie en de verstelmogelijkheden van de machines. De resultaten zijn in drie afzonderlijke bulletins gepubliceerd: no. 346, Cramer automatische aardappelpoter; no. 347, Hassia automatische aardappelpoter; no. 348, Stoll automatische aard appelpoter. Deze bulletins zijn onverkort opge nomen in publikatie 112, die verkrijgbaar is door storting of overschrijving van 2,30 op gironum mer 880018 t.n.v. het Instiuut voor Landbouw techniek en Rationalisatie te Wageningen. Onderzoekresultaten over stamslabonen. In proeven van het P.A.W. op lichte klei werd over een vijfjarige periode bij het ras Prelude gevonden dat de optimale stikstofgift afhankelijk is van de zaaitijd. Bij zaai in de tweede helft van mei tot ca. 10 juni was de behoefte aan een aanvullende stikstofgift het grootst; bij een gift van 120 kg N/ha was het optimum nog niet be reikt. Voor de zaai in begin mei was 80 kg N/ha reeds optimaal. Gemiddeld over vijf jaar werd bij Prelude de hoogste opbrengst bij zaai eind mei- begin juni bereikt. Widusa bereikte deze opbrengst bij zaai op een vroeger tijdstip. Ook naar een verband tusse.i stikstof en zaai- dichtheid is gezocht, maar het lijkt er niet op dat de aanpassing van de stikstofgift aan de standdichtheid voor de praktijk veel betekenis zal hebben. Wat betreft de standdichtheid bleek gemiddeld over de jaren het weinig zin te hebben bij Wi dusa te streven naar een hoger plantgetal dan ca. 30 planten per m.* Dit gold voor alle zaai tijdstippen. Prelude reageert anders. Bij dit ras leek bij late zaai, nl. in de tweede helft van juni tot omstreeks 10 juli, een dichtere stand, ca. 40 planten per m.f, voor de opbrengst economisch verantwoord. Voor verdere bijzonderheden moe ten wij naar het verslag zelf verwijzen. Stikstof bemesting, zaaitijd en standruimte bij stamsla bonen (Resultaten van het onderzoek van 1962 t/m 1966), door ir. P. Riepma en A. J. A. van der Graaf. Verschenen als P.A.W.-Mededeling nr. 146. Verkrijgbaar bij het Proefstation voor de Akker- en Weidebouw te Wageningen, door stor ting van 1,50 op giro 966643. Van de N.V. Uitgevers My. W. E. J. Tjeenk-Wil- link - Zwolle. Scheikunde door J. Koelstra, 8,75, 13e druk. Scheikunde-practicum door J. Koelstra, le druk 3,50. Gegeven opdrachten voor de prac- ticalessen met eenvoudige hulpmiddelen en minimale kans op mislukking, zo schrijft de schrijver in zijn voorwoord. Landhuishoudkunde door ir. J. W. van Nieu- wenhuyzen en bewerkt door ir. J. Donia. 10e druk, 6,De verschillende vormen van grondgebruik en de organisatie en coöperatie in de landbouw worden beknopt en overzich telijk, maar eenvoudig o.m. behandeld. Hoofdrekenen voor het Lager ^and- en Tuin- bouwonderwys door J. J. Jansen, le druk 2,80. Tuinbouwboekhouden en de Uitwerkingen van de opgaven daaruit door J. de Haan, 2e druk, prijs resp. f 6,50 en 4,50. Werkboek plantenteelt voor zand- en dal grond door W. Klaassen, 13e druk, 9,75. Onderhoud van sloten en wate-gangen door ir. H. M. Elema met medewerking van ir. H. van Rossum en dr. H. G. van der Wey. - le druk, f 6,25, waarin een overzicht wordt ge geven van zowel de chemische als mechanische bestrijding van waterplanten als taludbegroei ing.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1968 | | pagina 26